Papa'dan sonra bir çıkış da BM'den!

Papa'dan sonra bir çıkış da BM'den!


BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına "trajik olaylar" ve "katliam suçları" ifadelerini kullandı.

Dujarric, basın toplantısında Ermeni iddiaları ve Papa'nın açıklamalarına ilişkin soruları cevaplayarak, Ermeniler'in 24 Nisan'da 1915 yılındaki"trajik olayların" yüzüncü yılını anacaklarını söyledi.

Genel Sekreter Ban'ın, yüz yıl önceki olayların tanımlanmasına ilişkin hassasiyetin tamamıyla farkında olduğunu vurgulayan Dujarric, "Genel Sekreter Ban Ki-mun, 1915 yılının 'trajik olaylarının' hatırlanması ve anılması ile o dönemde yaşanan gerçeklerin ortaya çıkarılması için işbirliğinin devam ettirilmesinin, benzer 'katliam suçlarının' gelecekte yaşanmaması için kolektif kararlılığı güçlendirmesi gerektiğine inanmaktadır" dedi.

Dujarric, BM'nin benzer ''katliam suçlarının" tekrar yaşanmasının önlenmesi için uluslararası toplumun kapasitesinin artırılmasına çalıştığını da vurguladı.

Dujarric, 1915 olaylarına ilişkin kullandığı tanımlamaların herhangi bir yasal etkisi olmadığını da kaydederek, olaylarla ilgili olan ülkelerin bu konudaki müzakereleri sürdürmesinin önemine inandıklarını söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
3 komutan DAEŞ'den ayrılıp muhaliflere katıldı
Türkiye
Düğünde dolara izin yok
Dünya
Suriyeliler de dolara karşı harekete geçti

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu