HDP'nin barajı aşması Ak Parti'nin vekil oranını nasıl etkiler?

HDP'nin barajı aşması Ak Parti'nin vekil oranını nasıl etkiler?


GENAR Başkanı İhsan Aktaş, seçime iki ay kala sandıktan çıkabilecek muhtemel oy oranlarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta siyasi partiler milletvekili listelerini YSK'ya teslim etti. Listeler arasında en çok AK Parti'nin listesi ilgi görse de diğer partilerin liste hazırlığında nasıl bir strateji izleyeceği de merak ediliyordu. HDP'nin Türkiye partisi olma yolundaki iddiasının listesine ne kadar yansıdığı, CHP'nin ön seçim uygulamasının HDP ile çekişmesinde nasıl bir etki doğuracağı, ortaya çıkan bu listelerin seçime etkisi, siyasi partilerin seçime giden yoldaki hazırlıkları neler?

Geçtiğimiz hafta bütün partiler aday listelerini YSK'ya teslim etti. AK Parti'den başlayayım: AK Parti'nin aday listesini nasıl buldunuz? AK Parti iktidar partisi olması hasebiyle toplumun önüne çıkaracağı yeteri kadar siyasi figürü vardır. Bakanlar, parti yönetimi, eski milletvekilleri, bürokratlar, il başkanları, akademisyenler ve kültür adamları. Bu seçimde AK Parti'nin elindeki argümanları dengeli bir şekilde bütün illere dağıtmış olduğunu görüyoruz. Siyasette bölgesel temsiller, illerin demografik yapısı ve toplum içerisinde oluşan yeni eğilimler ve yeni kanaat önderleri konusunda doğrusu nasıl bir yelpaze oluştuğunu ve bunun etkisini seçimde görmüş olacağız.

SONUCU VAATLER BELİRLEYECEK

Klasik soruyu soralım: Bugün seçim olsa, önümüze çıkacak tablo ne olur? Daha seçime iki ay var. Kampanyalar başlamadı.

Bugünkü resimden bahsedecek olursak, 
AK Parti %47,
CHP%24,
MHP %15,
HDP %9,
SP %1.2, diğer partilerin oylarıysa %3.8dir.

Seçime kadar bu tabloda inişler ve çıkışlar olabilir. Partilerin vaatleri ve kampanyaları, halkın bunlara göstereceği tepkiler, oylardaki hareketliliği belirleyecektir.

SEÇİM AK PARTİ - CHP ARASINDA

Bir yandan HDP, diğer yandan MHP yükseliş içinde. AK Parti'nin her iki kesimden seçmenlerini muhafaza ederek bu partilere oy kaymasını engellemesi nasıl mümkün olacak? Bu seçimin en ilginç yanı ana muhalefet partisinin devre dışı kalma görüntüsüdür. HDP'nin tırmanışta olması, karşı bir tepki olarak MHP'yi güçlendirmektedir. Kanaatim o ki seçim kampanyası başladığında siyasi mücadele, tekrar CHP ile AKP arasında geçecektir. Kampanyanın iki parti arasında geçmesi HDP'yi ve MHP'yi seçmen nezdinde daha görünmez hale getirebilir. Seçimler iktidarı değiştirmek için yapılan bir siyasi organizasyon olduğuna göre seçmen, HDP'nin ve MHP'nin iktidarı ele geçirme ihtimalini gördükten sonra tekrar iktidar partisine ve ana muhalefet partisine yönelecektirler.

HDP BARAJI AŞSA BİLE AK PARTİ 300'Ü BULUR

Seçime ilişkin en çok merak edilen husus, AK Parti'nin çıkaracağı milletvekili sayısı. Sizin milletvekili dağılımıyla ilgili bugün itibariyle öngörünüz nedir? Elimizdeki araştırmaya bakılacak olursa, tablo AK Parti iktidarının devamını gösteriyor. Tabloda dramatik bir değişiklik olmazsa HDP'nin barajı aşması ihtimalinde dahi, AK Partinin 290-300 milletvekili çıkaracağını öngörüyoruz. (YeniŞafak)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu