Vatikan'ın iki yüzlülüğü

Vatikan'ın iki yüzlülüğü


Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko'nun sözde Ermeni soykırım yalanıyla ilgili açıklamasına Türkiye'den art arda çok sert tepkiler geldi.

Papa Françesko'nun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili konuşması Batı'nın riyakar yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.  Türkiye'de bu açıklamaya tepkisiz kalmadı. Önce Vatikan Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı. Ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarihi gerçekler ışığında bir ultimatom yayınladı. Son olarakta Türkiye, Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı'yi istişarelerde bulunmak için geri çağırdı.

ÇAVUŞOĞLU'NUN SÖZLERİNDEKİ TARİHİ GERÇEKLİK
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko'nun Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri konusunda, "Bosna ve Ruanda olayları uluslararası mahkemelerce soykırım olarak saptanmasına rağmen bunlara 'toplu kıyım' diyor ama hukuken tanınmayan 1915 olaylarıyla ilgili 'soykırım' ifadesini kullanıyor. Burada bir çelişki ve ayrımcılık var" dedi.
Papa Françesko'nun ya da Vatikan'ın yakın tarihte yaşanan büyük trajediler ve soykırımlar için tek bir cümle etmemesi Batı'nın iki yüzlü tavrının en büyük kanıtı.

BOSNA'DA AVRUPA'NIN ORTASINDA SOYKIRIM GERÇEKLEŞTİ

Nisan 1992’de Srebrenitsa'nın hemen dışında bulunan Bratunac köyünde, 350 Bosnalı Müslüman, Sırp paramiliter ve özel polis güçleri tarafından ölümcül işkenceye tabi tutularak katledildi. Tüm dünya sustu.
Bosnalı Müslümanlar 1995 yılında II. Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen en büyük toplu soykırıma uğradılar.

42 TOPLU MEZAR

Srebrenitsa Katliamında öldürülenlenlerin kesin sayısı bilinmemekle birlikte BM'nin Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi savcısı, 7.000 ila 8.000 kişinin öldürüldüğünü belirtmiştir. Bosna Sırplarının hükümetinin hazırladığı bir raporda ölü sayısı 7.779, Boşnak hükümetinin raporunda ise 8.374'den fazla olarak gösterilmektedir. Şimdiye kadar Srebrenitsa etrafında 42 toplu mezar bulunmuş ve uzmanlara göre 22 bölgede daha toplu mezar olduğunu tahmin edilmektedir.

AVRUPA'NIN GÖBEĞİNDE SİSTEMATİK SOYKIRIM

1992-1995 arasında Uluslararası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna-Hersek'te 312.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup Bosnalılar, dünyanın gözü önünde ve Avrupa'nın göbeğinde sistematik bir soykırıma tâbî tutulmuştur.

RUANDA'DA 800 BİN İNSANI ÖLDÜREN AVRUPA'DIR
Ruanda Soykırımı, Ruanda'da 1994 yılında yaklaşık yüz gün içinde 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu'nun, aşırı uç Hutular (Interahamwe) tarafından öldürülmesi olayıdır.

KATLİAMA SİLAH VE PARA DESTEĞİ FRANSA'DAN

Katliam, Tutsi destekli isyancı Ruanda Vatansever Cephesi lideri Paul Kegame'ye bağlı güçlerce, Hutu ağırlıklı hükümetin düşürülmesi ile son buldu. Ardından yönetimden güç alan Tutsilerin öç bahanesiyle saldırması sonucu yüzbinlerce Hutu, komşu Zaire'ye (Kongo Cumhuriyetine) sığındı. Fransa, soykırımı gerçekleştiren Hutu hükümetinin o dönem içerisinde en yakın dostu ve destekçisi olması sebebiyle Ruanda Soykırımı'ndan en fazla sorumlu tutulan ülkedir.

AVRUPA'NIN IRKÇI TEZLERİ

Avrupa'da o dönemde, ırk üzerine düşünce üreten bazı çevrelerce, Ruanda bölgesinde yaşayan insanların, ari ırk ile aşağı ırk olarak kabul edilen zenciler arasında bir tür geçiş ırkı olduğu iddia edilmiştir. Bu yüzden Hutuların, Tutsileri gerçek Ruandalı olarak değil, kendilerini sürekli aşağılayan ve sömüren Avrupalıların ülkelerindeki işgalci akrabaları olarak değerlendirdikleri ortaya çıktı.
Milyonlarca insanın ölümüne dolaylı ya da doğrudan sebep olan Avrupalı devletlerin bu siyasi ve oportünist tavrı tarihe bir kara leke olarak geçmiştir.

Kaynak : Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu