Davutoğlu : Demirtaş ve  HDP bir seçim yapmalı!

Davutoğlu : Demirtaş ve HDP bir seçim yapmalı!


Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ortaya attığı iddialara karşılık sert tepki verdi.

Davutoğlu, Ağrı'daki terör olayıyla ilgili olarak  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ortaya attığı iddiaları da yalanlayarak, "Meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı, yoksa bölücü terör örgütlerinin silahlı unsurlarının baskı yaparak, halkı yönlendirmek için yaptığı bu tür terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu? Gün, herkesin tavrını açık bir şekilde ortaya koyma günüdür" dedi. Davutoğlu, konuşmasının devamında "Demirtaş'ın bugün Kadıköy Meydanı'nda söyledikleri tümüyle yalandır ve tümüyle aldatmacadan ibarettir" sözleriyle sert çıktı.
 
BASKIYI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Türkiye'nin her yerinde kamu düzenini tesis etmek için gereken her türlü çalışmayı yaptığını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"Bu konuda da hiç kimseye hesap verecek değildir. Bu bölücü terör örgütü unsurları, Yukarı Tüfek Köyü civarında ağaç dikme törenini bahane ederek, gerçekten ağaç dikilse, gerçekten barışçıl bir ortamda şenlik yapılsa silahlı kuvvetlerimiz de oraya onlarla birlikte o şenliğe katılmak için gider. Bizler de gideriz. Burada HDP'yi kastediyorum, siyasal bir parti propaganda yapsa, onun propaganda yapması için bütün güvenlik şartları oluşur. Ama eğer bölücü terör örgütü, dağdaki unsurlarıyla köylere inerek, baskı yapmaya kalkarsa işte orada demokrasinin ve seçim şartlarının bittiği, kamu düzeni probleminin ortaya çıktığı bir süreç başlar. Demirtaş, olayları karartmak suretiyle bölgede uygulamakta oldukları baskıyı örtbas etmeye çalışıyor. Silahlı Kuvvetlerimiz, orada gerekli tedbirleri alarak vatandaşlarımız üzerinde ortaya çıkabilecek baskıları engellemeye dönük bir çalışma yürütmüştür. Bu, onların görevidir. Her yerde de bu görevi yapacaklar."
 
DEMİRTAŞ VE HDP BİR SEÇİM YAPMALI
 

Davutoğlu, seçim güvenliğini sağlamak üzere her türlü tedbiri alacaklarını dile getirerek, "Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul'da Kadıköy Meydanı'nda barışçıl bir söylem güya tutturup ve legal bir siyasi partinin eş başkanı olarak konuşup, Doğubeyazıt'ta olan olaylar söz konusu olduğunda bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz.Bir tercih yapmak zorunda. Meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için yaptığı bu tür terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu? Gün, herkesin tavrını açık bir şekilde ortaya koyma günüdür" dedi. 

Hükümet olarak Türkiye'de seçim güvenliğini tehdit eden her çalışmaya karşı silahlı herhangi bir unsurun halkı baskı altına almasına karşı gerekli tedbirleri alacaklarını ifade eden Davutoğlu, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'a yöneltilen saldırıyla Doğubeyazıt'ta halka yönelik baskıyı uygulamak üzereyken, gelen askerlere yönelik saldırı arasında fark olmadığını, ikisinin de Türkiye'de kaos çıkarmak isteyen ve seçim güvenliğini tehdit etmek isteyen dış bağlantıları da bulunan terör unsurlarının faaliyetleri olduğunu söyledi.
 
KİMSE BARIŞ GÜVERCİNİ ROLÜ OYNAMA
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İlk silah, kesinlikle Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından atılmamıştır. Ağaç dikme töreni yapılması düşünülen yere terör unsurlarının sızmasını engellemek için tertibat alan askerimize karşı terör unsurları ateş açmışlardır, uzun namlulu silahlarla ve askerimiz de görevlerinin de bir gereği olarak mukabelede bulunmuştur. Kimse barış güvercini rolü oynamasın. Kimse bir taraftan seçime giren bir siyasi parti lideri görüntüsü ve barışçıl bir dil, diğer taraftan terör sözcülüğüne de soyunmasın. Sayın Demirtaş tam bir bukalemun mantığı içinde doğuda başka, batıda başka. Doğubeyazıt'ta onun sözcüleri başka ki terörle işbirliği yapmıştır Doğubeyazıt'taki bazı HDP unsurları, İstanbul'da Kadıköy'de başka bir dil kullanarak, Türkiye'de demokratik hayat içinde yer alınmaz" değerlendirmesinde bulundu.
 
DEMİRTAŞ YALAN SÖYLÜYOR
 
Çatışmalar esnasında yaralanan askerleri ziyaret ettiğine değinen Davutoğlu, "Bu olayı yaşayan canlı şahitler var. Demirtaş'ın yalan şahitliğine ihtiyaç yok. O canlı şahitlerin anlattıkları var" dedi.
 
Askerlerin Mersinli, Diyarbakırlı, Yozgatlı, Antalyalı olduğunu ve hepsinin vatan aidiyetiyle hareket ettiğini anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:
 
"Bundan sonra da Sayın Demirtaş'ın ve HDP'nin artık bir tercih yapmak zorunda olduklarını ifade ediyorum. Daha 2-3 hafta önce silah bırakma çağrısı ile yeni bir dönemin açıldığını ümit ederken, tekrar silahların gölgesi altında vatandaşların üzerinde baskı uygulamaya çalışmak büyük bir çelişkidir, ikiyüzlülüktür. Hele Demirtaş'ın bugün Kadıköy Meydanı'nda söyledikleri tümüyle yalandır ve tümüyle aldatmacadan ibarettir. Elimizde bütün vesikalar vardır ve bu konularda da Demirtaş'ı dürüst, samimi olmaya ve barışçıl siyaset yapmaya, barışçıl siyaseti engelleyen silahlı unsurlar kim olursa olsun, onlara karşı da tavır almaya davet ediyorum."
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu