Mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte

Mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kutlu Doğum Haftası programında "Bizim Sünnilik gibi diye bir dinimiz yoktur, bizim Şia diye bir dinimiz yoktur, bizim tek dinimiz İslam'dır, bunu böyle bilmemiz lazım. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte, sıkıntı burada" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" temalı Kutlu Doğum Programı'nda yaptığı konuşmada, "Bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur, bizim Şia diye bir dinimiz yoktur, bizim tek dinimiz İslam'dır, bunu böyle bilmemiz lazım. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte, sıkıntı burada" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:
- Hazreti Nebiyi anmamıza vesile olan Diyanet İşleri Başkanlığına huzurlarında teşekkür ediyorum.
- Alemlerin Rabbimin övdüğü Hazreti Muhammed için biz ne söylesek eksik kalır bize düşen onun şanına uygun bir ümmet olmak için çalışmaktır ben Kutlu Doğum etkinliklerini bizi sünnete daha da yaklaştıracağını umuyorum.
- Değerli kardeşlerim insan nefis sahibi bir varlık olarak diğer yaratılmış varlıklardan farklıdır bu nefis insanı doğrulara ulaşmaktan insanı alı koyuyor. Peygamberler silsilesinin en üzerinde Hazreti Muhammed vardır ilk yaratılıştan bugüne Allah'ın kainatta kurduğu ilahi nizamın işaretidir.
- Birlikte yaşamayı güçlendirmenin yolu peygamberimizin bize tavsiyelerine uymaktan geçiyor. Acaba bu imtihanı başarabiliyor muyuz? Yasaklanmış birçok filin dünyanın her yanında işlendiği bir zamanda geçiyoruz. Kendileri ciddi bir inanç buhranı yaşayan Batı İslamı hedef alarak bir çıkış aradığını üzülerek görüyoruz. Diğer yanda kardeşin kardeşi öldürdüğü vahim bir tablo ortaya çıkıyor. On milyonlarca insan muhacir konumuna düştü biz Türkiye olarak elimizden geleni yapıyor kapılar ve yüreğimizi açık tutuyoruz.
- Afrika kıtasının sadece son yüzyılda değişen demografik ve dini yapısı hepimizi endişelendirmektedir.
Mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte
- DEAŞ gibi terör örgütlerinin yol açtığı tahribat, İslam düşmanlarının çabalarını dahi geride bırakacak düzeye ulaşmış durumda. Bu tür gelişmeler, Müslümanları daha büyük sıkıntılara maruz bırakmanın ötesinde olumlu herhangi bir amaca hizmet etmiyor. İslam'a tam aksine yanlış, olumsuz bakışlar getiriyor. Bizim Sünnilik gibi diye bir dinimiz yoktur, bizim Şia diye bir dinimiz yoktur, bizim tek dinimiz İslam'dır, bunu böyle bilmemiz lazım. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte, sıkıntı burada.
- Peygamberimizin tebliği tüm insanlığadır bu herhangi bir seçkin guruba mahsus da değildir. Akıl sahibi olmak bu çağrıya muhatap olmak için yeterlidir.
İz bırakmadan gitmişlerdir
- Yaşadığımız sıkıntılar bizi asla yeise düşürmemelidir çünkü Allah bize yeter. İnsanlık tarihi bunun sayısız örneği ile doludur bir dönem dünyayı kasıp kavuranlar iz bırakmadan gitmişlerdir. Haset ve kin gibi geçmişte birçok toplumu yok eden hastalıkların pençesine düşmeyelim. Peygamberimiz kimseye karşı zor kullanmamıştır onun en büyük gücü tebliğidir. Güney Asya ülkelerine İslam tüccarlar ile ulaşmıştır. Bizim toplumumuzda gönüllü olarak İslamı seçmiştir. Bu manzara bölgecilik ve mezhepçilik görüntüsünün ne kadar uzağında değil mi?

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu