Bagladeş'teki idama tepkiler büyüyor

Bagladeş'teki idama tepkiler büyüyor

  • 12 Nisan 2015 10:55


Türkiye kardeş ülke olarak Bangladeş'in Kameruzzaman'ı idam etmesine tepki gösterirken çok sayıda STK da idamı kınadı

Bangladeş'teCemaat-i islami yöneticilerinden Kameruzzaman'ın idam edilmesine tepkiler yükseliyor. Dünya genelinde STK'lardan çeşitli tepkiler gelirken ilk tepki veren ülkeler ise Türkiye ve Bangladeş oldu.

Türkiye, Bangladeş'te geçmişin yaralarının sarılması için idam cezası yerine toplumsal uzlaşıyı yansıtan yöntem bulunmasını temenni etti.

Dışişleri Bakanlığı, Bangladeş’te Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kameruzzaman hakkında verilen idam cezasının infaz edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, Kamaruzzaman'ın idam edildiğinin üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, "Kardeş ülke Bangladeş'te geçmişin yaralarının sarılması için idam cezası yerine toplumsal uzlaşıyı yansıtan bir yöntem bulunması en samimi temennimizdir" ifadesi kullanıldı.

Bakanlık açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Bangladeş’in toplumsal uyum ve huzuru bakımından söz konusu infazın yapılmaması ve diğer benzer idam cezalarının infazlarının da askıya alınması yönünde Bangladeş tarafına telkinde bulunmuş, idam cezasını kaldırmış bir ülke olarak bu cezanın uygulanmasının toplumda yeni gerginliklere yol açabileceği hususundaki endişelerimizi bildirmiştik."

Kameruzzaman'a, ülkenin 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği iddiasıyla verilen idam cezası dün infaz edilmişti.

PAKİSTAN: GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kamaruzzaman'ın idam edilmesine ilişkin, ''Bangladeş'teki iç gelişmeleri yakından takip ediyoruz'' açıklamasında bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle Kamaruzzaman hakkında verilen idam cezasının infaz edildiği hatırlatılarak, "Bangladeş'te sürdürülen davalar üzerinde uluslararası toplum tarafından yapılan yorumları da dikkate alarak, ülkedeki iç gelişmeleri yakından takip ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Pakistan'ın, Müslüman ve Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı (GABİT) üyesiBangladeş ile karşılıklı ilişkilere sahip olduğu ve iki ülke halklarının sömürge yönetiminden kurtuluş için ortak mücadele verdiği vurgulanarak, "Bize göre uzlaşma, ahenk ve ön bakış yaklaşımı, huzur ve refahın geleceğine yönelik rehberimiz olmalı. Pakistan, Bangladeş halkı için ilerleme, ahenk ve refah dilemektedir" ifadesi kullanıldı.

ABD, BANGLADEŞ'İN KARARINA SAYGI GÖSTERİYORMUŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Bangladeş'te, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme'nin, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kameruzzaman'ın idam edilmesi kararına "büyük saygı" duyduklarını ama mahkemedeki süreçlerde uluslararası yükümlülükler istikrarlı şekilde yerine getirilmeden infazların yapılmamasının "en uygun" yaklaşım olacağını bildirdi.

Harf, ülkenin 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilen Kameruzzaman'ın bulunduğu hapishanede infazının gerçekleştirilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

ABD’nin, "Bangladeş'in bağımsızlık savaşı sırasında vahşetten sorumlu olanların adalet önüne getirilmesini desteklediğini" belirten Harf, bu noktada Bangladeş hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin "adil ve şeffaf olması ve Kişisel ve Uluslarararası Haklar Uluslararası Sözleşmesi de dahil Bangladeş’in kabul ettiği uluslararası yükümlülüklerle uyumlu işlemesi gerektiğini" kaydetti.

Harf, idam cezası uygulayan ülkelerin bu tür davaları, "Yargı sürecinde çok yüksek standartları kullanarak ve adil yargılama garantisi sağlayarak büyük bir dikkatle yürütmesi" gerektiğini ifade ederek, Kameruzzaman ile ilgili Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme'nin kararlarına "büyük saygı" duyduklarını ve özellikle de bu mahkeme kararında "yargısal ihtimam" gösterildiğini savundu. 

"Bu sürece ulusal ve uluslararası geniş ve sürekli desteğin, idam cezası verilmeden ve uygulanmadan önce büyük özen ve dikkat sergilenmesiyle en iyi şekilde sağlanabileceğini” bildiren Harf, “İlerlemeler görüyoruz ama Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin daha fazla gelişme göstermesi, bu süreçlerin iç ve uluslararası yükümlülüklerle uyuştuğundan emin olunmasını sağlar. Bu yükümlülükler istikrarlı şekilde sağlanmadan da, geriye çevrilmesi mümkün olmadığından infazların yapılmaması en iyisi” ifadesini kullandı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu