TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak mutabakatla görevinden ayrıldı

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak mutabakatla görevinden ayrıldı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Yücel Altunbaşak'ın karşılıklı mutabakatla görevinden ayrıldığını belirtti.

Bakan Işık, A Haber Televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Altunbaşak'ın görevden alındığına dair haberlerin sorulması üzerine Işık, "Ne istifa ne görevden alma, karşılıklı mutabakatla ayrılma diye bunu belki özetlemekte fayda var" diye konuştu.

Kurumun son dönemdeki tartışmaların odağında yer aldığına dikkati çeken Işık, "Aslında TÜBİTAKBaşkanımız çok iyi bir akademisyen, TÜBİTAK'a da güzel hizmetleri oldu. Ama belli bir süre sonra artık bu iddialar falan biraz TÜBİTAK'ta işlerin yavaşlama endişesiyle bir kan değişimine ihtiyaç olduğu ortaya konulduktan sonra karşılıklı mutabakatla bu işi sonlandıralım diye görüştük" ifadesini kullandı.

'Yücel Bey'in kendi arzusu, bizim de karşılıklı mutabakatımız'

Işık, söz konusu gelişmenin son dönemde yaşanan olaylardan tamamen bağımsız olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İki saik var bir tanesi TÜBİTAK’ın özellikle bu bilirkişiler konusunda yaşadığı büyük sıkıntı, oradaki kadrolaşma bu kararın alınmasında mutlaka bir etken ama diğer taraftan da TÜBİTAK'ın yürüttüğü çok önemli bir misyon var. Türkiye'nin bilimsel ve teknik araştırmalar açısından TÜBİTAK kritik bir kurum. Orada işlerin yavaşlamasına müsaade etmemek açısından Yücel Bey'in kendi arzusu, bizim de karşılıklı mutabakatımızla bu karar alındı."

Altunbaşak'ın, yerine kimin geleceğinin sorulması üzerine ise Işık, atamanın üçlü kararnameyle olacağını, dolayısıyla en kısa sürede atamayla ilgili çalışmaları başlatacaklarını bildirdi.

Süreç nasıl ilerleyecek? 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkında Kanuna göre, yeni başkan için atama süreci, bugünden itibaren en geç 2 ay içinde tamamlanacak. Atanacak başkanın görev süresi 4 yıl olacak. TÜBİTAK Başkanlığına atama, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanının teklifi üzerine Başbakan ve Cumhurbaşkanının onayı ile yapılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Şanlıurfa’ya zırhlı araç sevkiyatı!
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Hudut karakoluna saldırıya Suriyelilerden tepki

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu