30 Bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

30 Bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

  • 10 Nisan 2015 14:04


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın en büyük camisini yapmaya hazırlanıyor..

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, tamamlandığında Antalya’nın en büyük camisi olmaya aday 42 dönüm üzerine konumlandırılacak Antalya Cami’nin projesini tanıttı. İçerisinde kafe, restoran, külliye, çocuk oyun alanları, müze ve konferans salonunun yer alacağı camide aynı anda 30 bin kişi ibadet edebilecek.

30 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, tamamlandığında Antalya’nın en büyük camisi olmasını planladığı ’Antalya Ulu Cami’ projesinin tanıtımını Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) konferans salonunda, İl Müftüsü Osman Artan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen toplantıda gerçekleştirdi. Otogar karşısında, Antalya Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı’nın kesiştiği yerde 42 bin 800 metrekare alanda yapılacak caminin 10 bin kişi kapalı, 20 bin kişi ise açık alanda aynı anda ibadet edebileceği belirtilirken, caminin 13 bin metrekaresi yeşil alan olarak hazırlanırken kubbenin yüksekliğinin 53 metre, çapının ise 42 metre olarak tasarlandığı ifade edildi. 4 minareli caminin minare boyları ise ikisi 87 metre, diğer ikisi de 77 metre olacak şekilde tasarlandı. Ayrıca caminin içerisinde 450 kişilik konferans salonu, kültür merkezi, kafe, restoran, külliye ve çocuk oyun alanlarının olması planlanıyor.

"ÖNCEKİ 5 YILI ÇALIŞARAK 1 YILA SIĞDIRDIK”
Bugüne kadar yaptıkları en iyi eserlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Türel, yoğun bir şekilde çalışarak önceki dönem kaybedilen 5 yılı bir yıl içerisinde geri kazandıklarını hatta geçtiklerini belirten Türel, "Bugüne kadar yaptığımız en iyi eserlerden birisi olacak ve yüzyıllarca Antalya’ya hizmet edecek. Neredeyse önceki 5 seneyi bu yoğun çalışmayla 1 seneye sığdırdık desek yeridir. Hatta geçtik bile diyebiliriz. Bu proje çok anlamlı bir hizmet. Çok önemli bir eser olacak. Antalya Cami projesini daha önce de çok defa ifade ettim. Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez çok güzel bir proje olduğunu ve taklit olmadığını özgün bir mimarisinin olduğunu söylemişti" dedi.
Kent merkezinde büyük bir camiye ihtiyaç duyduklarını özellikle cuma günleri yer bulma sıkıntısı yaşadıklarını belirten Türel, bu proje ile önemli bir eksikliği tamamladıklarını söyledi. Camilerin sadece namaz kılma yeri olmadığını da belirten Başkan Türel, şöyle konuştu:
"Osmanlı şehirciliğinden dersler çıkarmamız gerektiğini hep söyledim. İstanbul’da eski semtlerin merkezinde bir camii ve etrafında şehirleşme ve evler olduğu görülür. Camiler insanların namazdan sonra bir araya gelip sohbetler ettiği ve sıkıntılarına çözüm arayıp sosyalleştiği yerlerdir. Mahalle dediğimiz mekanlarda çok fazla kalmayınca ve kimsenin kimseye selam vermediği ortamlar ortaya çıkmaya başladı. Mahallelerin ruhu silindi diyebiliriz. Cami bir gelenek ve kültürdür. Sadece bir cami yapmıyor aynı zamanda bir yaşam merkezi yapıyoruz. Bu zamana kadar alt yapı üst yapı sosyal tesisleri yaptık. Allah’ın izniyle başarılıda olduk. Ama bu mübarek cami projesi de bize nasip olduğu için şükrediyorum. İnşallah açılışını da yapmak bize nasip olur" diye konuştu.

"CAMİ İÇERİSİNDE MÜZE, ÇOCUK OYUN ALANLARI VE KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK"
Caminin kaplamasının beyaz taşlarla yapılacağını ifade eden Türel, caminin modern teknoloji ile bütünleştiğini ve Osmanlı mimarisini taşıdığını belirterek şunları söyledi:
"Caminin mimarisi modern teknoloji ile bütünleşmiş ve Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyacak. Kaplaması beyaz taşla yapılacak. Caminin İslam Sanatları Müzesi önemli bir parçası olacak. İçerisindeki müze Antalya’nın kültür başkenti olması şanına yakışan bir müze kazandırmış olacağız. 450 kişilik konferans salonu, el sanatları ile ilgili bir kültür merkezi ve cami külliyesi yer alacak. Müzenin yanında restoran kafeler, çocuk bakım merkezleri ve çocuk oyun alanları da yapıyoruz. Çocuklar bu alanda zaman geçirirken kadınlarımız ve aileler ise burada namaz kılıp ibadetini yapabilecek. Antalya’ya yeni bir cazibe merkezi ve yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz. Gerçekten bahtiyarım" dedi.
Başkan Türel, caminin yapımına 2015 yılında başlanacağını ve 2017 yılında tamamlanacağını da sözlerine ekledi. Türel, taslak proje olduğu için maliyetinin ise henüz belli olmadığını söyledi.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu