Şiddeti Önleme Çalışmalarında Tatil Yok!

Şiddeti Önleme Çalışmalarında Tatil Yok!


Kadına yönelik şiddetin ülkemizde azaltılması için kurulan komisyon, Meclis tatile girmesine karşın çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor.

Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi amacıyla kurulan ve ilk toplantısını 13 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştiren komisyon 3 aylık çalışma dönemini 13 Nisan'da tamamlayacak. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil'in başkanlığındaki komisyon milletvekili üyelerinin yanı sıra 2'si komisyon uzmanı olmak üzere çeşitli alanlardan 19 uzman ile çalışmalarını yürütüyor. Üç aylık dönemde 16 toplantı yapan, çeşitli kurum, kuruluş, üniversite ve sivil toplum örgütlerinden 69 kişiyi dinleyen, çeşitli ziyaretler gerçekleştiren komisyon görev süresinin bitiminden itibaren 1 aylık da ek süre ile çalışmalarını tamamlayacak.

Meclisin 4 Nisan Cumartesi günü milletvekili genel seçimi için tatile girmesinin ardından milletvekilleri seçim çalışmalarına katılmak üzere bölgelerine giderken, kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla kurulan komisyon çalışmalarının son aşaması olan raporun hazırlanması için hala kapsamlı bir mesai yürütüyor. 

Çoğunluğu kadınlardan oluşan uzmanlar, Dedegil başkanlığında toplantılardan elde edilen bilgi, bulgu ve gözlemleri, yasal gereklilikleri sorunun çözümüne ışık tutmak amacıyla raporlaştırıyor.  

"İyi bir doküman üretebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz"

Dedegil, komisyonun rutin çalışmasının 13 Nisan'da tamamlanacağını, ancak parlamentonun son bir ayda çok yoğun çalışması nedeniyle her iki alanı birden yürütmeye çalıştıklarını kaydetti. Rapor çalışmasının kısa zamana sıkıştırılmaması ve ayrıntılı olarak ele alınabilmesi için ek süre aldıklarını vurgulayan Dedegil, "İyi bir doküman üretebilmek için çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz" dedi. 

Gelecek hafta da rapor üzerinde çalışacaklarını, ortaya çıkan çalışmanın komisyon üyesi milletvekillerine gönderilerek katkı ve eleştirilerini isteyeceklerini aktaran Dedegil, bütün bu çalışmaların ardından raporu, verilecek son şekliyle Meclis Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi. 

Dedegil, raporun pek çok açıdan kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli bir belge olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

"6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa, son dönemin yasası, 2012'de çıktı. Bu yasa üzerine Bakanlığın etki analizi dışında herhangi bir kapsamlı çalışma yapılmadı. O yüzden ilk defa bu komisyonda 6284 sayılı yasasıyla ilgili ilk defa detaylı bir çalışma yapılacak. Bu raporun en ağırlıklı bölümü orası olacak. Bu yasanın çıkmasından sonraki süreç nasıl gelişti, eksiklerimiz var mı, uygulamada ne tip sorunlar yaşanıyor bunları tespit ediyoruz, önerilerimizi de getiriyoruz. 

Meclis'in seçim nedeniyle tatile girmesinin ardından milletvekillerinin de bölgelerine giderek, kampanya sürecine girdiklerini ifade eden Dedegil, kendisinin de rapor çalışmasının tamamlanmasının ardından seçim bölgesi İstanbul'da çalışmalarına başlayacağını, bu aşamada İl başkanlığı ile irtibatlı olarak çalışmaları takip ettiğini anlattı. Dedegil, "Rapor benim açımdan çok önemli ama süreler denk geldi. Buradaki çalışma bittikten sonra kampanya başlayacak. O yüzden ne bu çalışmadan ne de diğerinden bir ihmal söz konusu olmayacak" diye konuştu. 

Rapor üzerinde çok kapsamlı ve özenli bir çalışma yürüttüklerini belirten Dedegil, çarpıcı tespit ve önerilere yer vereceklerini aktardı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu