'HDP'nin barajı aşması imkansız'

'HDP'nin barajı aşması imkansız'


Türkiye'nin yeni bir seçim sürecine girmesiyle partilerin oy oranları ve barajı aşıp aşamayacağı konusunda görüşler bildirilmeye başlandı. Bunlar arasında en çok merak edilen HDP’nin seçim barajını aşıp aşamayacağı konusu oldu.

Bölgedeki dengeleri en iyi bilen, HDP'yi yakından tanıyan Kurtuluş Tayiz, 7 Haziran seçimleri ile ilgili önemli tahlillerde bulundu. 
"DENGELER CİDDİ DERECEDE ETKİLENİR"

HDP’nin 7 Haziran seçimlerinin kilit partisi olduğu söylenebilir. HDP, baraj engelini aşabilirse siyaset dengeleri bundan ciddi derecede etkilenecek; yüzde 10 engeline takılması halinde ise Türkiye’de çok farklı bir siyasi tablo ortaya çıkacak. HDP listesi, bu yüzden büyük önem taşıyor.  


HDP'NİN ADAY PROFİLİ ÇOK ZAYIF

Ne var ki “kilit parti” olma özelliği taşımasına rağmen HDP’nin aday profili çok zayıf. Oysa seçim barajı engelini aşabilmesi için HDP’nin geniş çevrelere hitap edecek adaylara ihtiyacı vardı. HDP listesinde gözüme çarpan çok sayıda isim, Türkiye’nin marjinal sol örgütlerinin eski liderleri. Bülent Uluer, Mahmut Memduh Uyar, Ertuğrul Kürkçü, Saruhan Oruç, Rıdvan Turan, Levent Tüzel, Mustafa Yalçıner ve Aydın Çubukçu gibi adaylar, HDP’ye ‘sol koalisyon’ görüntüsü kazandırmış. Solun eski tüfekleriyle HDP’nin Türkiyelileşme açılımını başarması mümkün mü? Aslında bu aday profili, solun solunu temsil ediyor. Bu aday tercihleri HDP’nin siyasal zihniyetiyle elbette örtüşüyor ama siyasal hedefleriyle örtüşmüyor. HDP’nin yüzde 10 barajını aşabilmek için daha geniş çevrelere ulaşabilecek adaylara ihtiyacı vardı.


"HDP'NİN BARAJI AŞABİLMESİ İMKANSIZ"

Türkiye’nin en “farklı”, en “yeni” partisi olma iddiasıyla seçimlere katılan HDP’nin, rakiplerinin aksine, ülkenin son 50 yıllık sol geçmişinde yer alan ve değişime neredeyse hiç uğramayan siyasal figürleri listelerde öne alması hem ciddi bir hata, hem de büyük tutarsızlık göstergesi. Bu tablo, HDP’nin Türkiye için yeni bir vizyonunun olmadığını açıkça gösteriyor.   
Kısaca özetlemek gerekirse; baştan beri seçim barajını aşma ihtimali olduğunu düşündüğüm HDP’nin, bu aday profiliyle yüzde 10 engelini aşabilmesi imkânsız denecek kadar zor görünüyor.  

 

Kaynak : Haber 7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu