Schulz : 'Türkiye'den Olağanüstü Ekilendim'

 Schulz : 'Türkiye'den Olağanüstü Ekilendim'


Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Suriyeli sığınmacıların barındığı Kilis'teki Öncüpınar Konteyner Kenti'nde inceme yaptı.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ı makamında ziyaret eden Schulz ve beraberindeki heyet, daha sonra konteyner kenti gezdi.

Sığınmacıların eğitim gördüğü Zeytin Anaokulu'nu ziyaret eden heyeti, öğrenciler, Türkçe, İngilizce ve Arapça söyledikleri şarkılar eşliğinde karşıladı.

Öncüpınar'daki genişletme çalışmalarını inceleyerek, kamp yönetiminden bilgi alan Schulz, Suriyelilerin eğitim gördüğü sosyal tesisler ile mozaik ve halıcılık kursunu gezdi.

Öğrenciler tarafından dokunan bir halıyı kesen Schulz'a mozaik kursu öğretmenlerinden Büşra Şeyhali, AB sembol işlemeli mozaik tablo hediye etti.

- "Türkiye'nin yaptıklarından olağanüstü etkilendim"

Schulz, burada yaptığı açıklamada, sığınmacılar için yapılan hizmetlerin olağanüstü boyutta olduğunu söyledi.

Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'de kurulan kampları görmeyi büyük bir şans olarak nitelendiren Schulz, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin yaptıklarından olağanüstü etkilendim. Birincisi insanlar arası ilişkiler sıcak ve samimi. Özellikle sınır bölgesinde bulunduğumuz için buna son derece ihtiyacımız olduğuna yürekten inanıyorum. İkincisi burada olağanüstü bir organizasyon var. Yapılan muazzam çalışmaları gözlerimizle görebiliyoruz. Burada kendi içinde bütün ihtiyaçların karşılandığı, alt yapının oluşturulduğu ve her şeyin düzenli şekilde çalıştığı kent hayatı görüyoruz. İnsanlar adeta korumalı bir şekilde barınabiliyorlar. Uluslararası bir politikacı olarak şunu söyleyebilirim; izlediğimiz krizler, büyük sorunlar ve felaketler sadece müzakere masalarında çözülemiyor. Esas yardım edilmesi gereken yerler bu gibi yerler. Buralara bakmak ve yardım etmek gerekiyor"

"Çocukların gözlerindeki umut"

Schulz, Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak için herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini vurguladı.

Bu düşüncesinin tüm taraflara bir çağrı olmasını isteyen Schulz, "Çünkü hakikaten bu drama bir son vermek için iç savaşın durdurulması gerekiyor. Brüksel ve Strazburg'a derin bir minnettarlıkla dönecek ve bu duygularım orada da paylaşacağım. Çünkü Türkiye'de yapılan yardımlar olağanüstü" dedi.

Gezdikleri okullardaki öğrencilerin, yaşanan tüm acılara rağmen gözlerinde umut görebildiğini dile getiren Schulz, bunun ise en büyük teşekkürü gösterdiğini sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu