Ekonomi Bakanı Zeybekci'den Önemli Açıklama

Ekonomi Bakanı Zeybekci'den Önemli Açıklama


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ankara Palas'ta Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Jan Mladek ile ikili görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Zeybekci, alternatif güzergah konusunda İran tarafı ile görüştüklerini kaydederek, "Kızıldeniz'den girdiğimiz Arap Yarımadası'na, Basra Körfezi üzerinden girme üzerinde şimdilik bir problem yok. Bu güzergahtan da kolaylıkla girebileceğiz. Arkadaşlarımız bu konuda gönüllerini ferah tutsunlar" dedi.

Türkiye ile Mısır arasında Ro-Ro seferlerine ilişkin görüşmelerdeki son durum ve İran'ın bu noktada alternatif olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Zeybekci, "Bu yolla yapılan ihracat, o bölgeye yapılan ihracat içerisinde yüzde 2 civarında bir rakama karşılık geliyor. Son derece önemsiz ve kolaylıkla başka çözümler bulabileceğimiz bir rakam" ifadelerini kullandı.

Bu şekilde yapılan taşımacılığın, denizyolu ile yapılan taşımacılıktan pahalı olduğuna dikkati çeken Zeybekci, "Mısır'ın bu şekilde (anlaşmanın yenilenmemesi) bir tercihinin olmasını bizim gönlümüz istemez. Ülkeler arasındaki en önemli bağlar, ticari ve ekonomik bağlardır. Bu bağlar diğer ilişkileri de pozitif etkiler. Ben Mısır'ın bu şekilde bir yaklaşımının olmamasını temenni ediyorum ama olursa da Türk ekonomisi, ihracatı bundan en ufak bir şekilde etkilenmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

- "Türkiye'nin Asya Yatırım Bankası'ndaki kararı kabul gördü"

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin Asya Altyapı Yatırım Bankası'na üyeliği konusundaki son durumun sorulması üzerine de Türkiye'nin bu konuda niyet olarak kararını bildirdiğini belirtti.

Bunun katılıma ilişkin bir irade olduğunu belirten Zeybekci, "Sermayesi ne kadar olacaktır, Türkiye buna ne kadar katılacaktır? Detaylar önümüzdeki günlerde teknik olarak belli olacak. Biz kararımızı bildirdik ve kabul gördü" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

35°
Detaylı Hava Raporu