CHP'nin kaybedenleri

CHP'nin kaybedenleri


CHP’de 66 isim liste dışı kaldı. Kontenjan adaylığı bekleyen vekiller umduğunu bulamadı. Liste dışı kalan ‘küskünler’ tepkisini Twitter'da dile getirdi. Dört Genel Başkan Yardımcısı liste dışı kaldı.

362 adayını önseçimle belirleyen CHP’de kontenjan ve merkez yoklaması ile belirlenen adaylar Parti Meclisi (PM) toplantısında kararlaştırıldı. CHP’de hem parti yönetimi hem de milletvekillerinin çoğu kontenjan adaylığına başvurmuştu. Parti yöneticilerinin büyük kısmı kontenjan adaylıklarına yerleştirildi. Ancak listelerde yer almak için Genel Merkez'in kararını bekleyen milletvekilleri hayal kırıklığı yaşadı. 

 

17 üyeli Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) dört genel başkan yardımcısı liste dışı kaldı. Bu isimlerden Ercan Karakaş ön seçime girmiş ve listeye girememişti. Genel Başkan Yardımcıları Seyhan Erdoğdu, Burhan Şenatalar ve Yakup Akkaya da kontenjandan aday gösterilmedi. 

CHP’de 66 milletvekili ise liste dışı kaldı. Bu isimler arasında adaylık başvurusu yapmayanlar da var. Başvuru yaptığı halde listede yer bulamayan ve dikkat çeken isimlerden bazıları şunlar: Faruk Loğoğlu, İzzet Çetin, Gökhan Günaydın, Erdal Aksünger, Rıza Türmen, Umut Oran, Ali Özgündüz, Hurşit Güneş, Volkan Canalioğlu, Kamer Genç ve Güldal Mumcu.


Merkez sağ kökenli Sinan Aygün, Aydın Ayaydın ve Turhan Tayan da liste dışı kalan isimler arasında yer aldı. 

Yeri kritik olan vekiller

Listede yer almasına rağmen sıralamada geride oldukları için seçilme şansı yok denecek kadar az olan vekil sayısı da 11. Süleyman Çelebi, Melda Onur, Osman Korutürk İstanbul’da listeye girseler bile ilk 10’da yer almıyorlar. 

CHP geçen seçimde İstanbul birinci bölgeden 11, ikinci ve üçüncü bölgeden 9 olmak üzere toplam 29 milletvekili çıkarmıştı. Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu Ankara birinci bölgeden 7’nci sıra adayı. CHP geçen seçimde bu bölgeden 6 milletvekili çıkarmıştı. Durdu Özbolat da aynı bölgeden 12’nci sıraya kondu.

Antalya Milletvekili Gürkut Acar aday listesinde 13’ncü sırada yer alıyor. CHP Antalya’dan geçen seçimde 5 milletvekili çıkarmıştı. 

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin aynı ilde son sırada yer alırken, Manisa Milletvekilleri Hasan Ören ve Sakine Öz de listenin gerisinde kalan isimler. Ankara'dan önseçime giren 10 vekilin durumu de durumu kritik. 

Hatay listesi istifaya neden oldu 

CHP’de milletvekili listelerinin tümden değiştiği illerden biri de Hatay oldu. Hatay milletvekillerinden sadece Mevlüt Dudu listeye girerken liste dışı kalan Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz istifa etti. Eryılmaz listelerin hazırlanış biçiminden rahatsız olduğunu ve bağımsız aday olacağını açıkladı.

Küskünlerin tepkisi

Kontenjan adaylığı bekleyen ve liste dışı kalan bazı milletvekilleri de tepkisini Twitter'da duyurdu. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran şaşırdığını belirtti, Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş yönetimi eleştirdi:
"Kocaeli’nde ön seçim istedik, çalışmalara başladık. Sonuç görününce merkez yoklamasına döndü. Liste dışı kaldık. CHP yönetimi seçimden  kaygılı mı?”

Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise rahatsızlığı nedeniyle adaylık başvurusu yapmadığının doğru olmadığını belirtti ve parti yönetiminin kendisini aramadığını belirtti.

Liste dışı kalan İstanbul Milletvekili Faik Tünay "Kader ve alın yazısı. Ancak çok kısa süre sonra kamuoyunun önüne çıkıp bazı şeyleri netleştireceğim” diye yazdı.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bağdat'tan 'petrol anlaşması' açıklaması
Türkiye
Mardin'de freni boşalan TIR, 2 araca çarptı: 4 yaralı
Dünya
Birleşmiş Milletler'den vicdansız karar

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu