Beni ne Şia ilgilendirir, ne Sünni!

Beni ne Şia ilgilendirir, ne Sünni!


Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İran'da mevkidaşı Ruhani ile beraber ortak açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Ruhani'nin açıklamalarından satır başları;

YEMEN'DE DÖKÜLEN KAN DURSUN
"Bölgedeki durum nedeniyle hassas bir dönemdeyiz. Dökülen kanın Yemen'de durmasını talep ediyoruz. Ateşkese ulaşılmasını istiyoruz. İstikrar barış ve huzur geri gelsin. Bölgeye yardımlar ulaştırılsın."

ERDOĞAN BESMELEYLE BAŞLADI

Erdoğan konuşmasına besmele çekerek başladı ve şunları söyledi:

"Çok anlamlı bir buluşma gerçekleştirdik. Bu toplamda 8 anlaşma bir mutakabat metni imzaladık. Gerçekten bugün çok önemli konuları görüştük. Bölgemiz adeta bir ateşten çember. Bunları konuşma fırsatımız oldu. Ekonomik alanda ise belli bir hızı ne yazık ki kaybettik. Malesef belirlediğimiz hedefte geriyiz. 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşamadık.

EN PAHALI DOĞALGAZI İRAN'DAN ALIYORUZ
Şuanda en pahalı doğalgazı biz İran'dan alıyoruz. Bunu belli bir noktaya çekmek zorundayız. Böyle dost iki ülke arasında bu tür bir konunun çözülmesi gerekir. Doğalgaz fiyatını uygun bir yere getirmemiz lazım.

Birbirimize seslendiğimizde duyacak konumdayız
Biz birbirimize seslendiğimizde, birbirimizi duyacak konumundayız. Eğer işi medeniyet, inanç, kadim değerler noktasında baktığımızda, bunları aşmamız lazım. İran'la aramızdaki kültürel turizmi çok daha yaygınlaştırmak isteriz. Biz göreve geldiğimizde Türkiye'ye gelen turist sayısı 13 milyondu, ama hamdolsun bugün 40 milyonu aşmış durumda. Sadece hava, kum ve deniz yeterli değil. Biz burada, inanç turizmini, kültür turizmini katıp bir çekim alanı oluşturduk.
Ekonomide İran ile Türkiye'nin yerli parası bizim alışveriş aracımız olsun. Ne dolar, ne avro baskısında kalalım.
Artık bu akan kana dur diyelim
Bölgesel sorunlara gelince, Irak meselesi. Aynı şekilde Suriye'de, şuana kadar 300 bin insan öldü. Ölen kim, Müslüman. Kim kimi öldürdü diye baktığımızda, ben mezhebe bakmıyorum.
Beni ne Şia ilgilendirir, ne Sünni. Ben Müslüman diye bakıyorum. Bunu kabullenmek mümkün değil. Biz de bir araya gelip, artık bu kana dur demek zorundayız. Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim, bu savaşa son verelim. Rabbimizin de yardımıyla bir neticeye ulaşalım, dedik.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Saros harekete geçti: 18 Milyar dolar bağışladı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu