AK Parti'de o isimler yer almayacak !

AK Parti'de o isimler yer almayacak !


AK Parti, aday listelerinin tesliminden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde son rutuşlar atıyor.

AK Parti, milletvekili aday listelerinin 7 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) tesliminden bir gün önce yoğun mesaisini Başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde sürdürüyor. Pazar günü listeler üzerindeki çalışmalarını 12 saat boyunca sürdüren Başbakan Davutoğlu Pazartesi gününü de yine Genel Merkez'de çalışmaya ayırdı. Toplantılara Seçim İşleri Başkanlığı ve üst düzey parti yöneticileri katılıyor.

Bu toplantılarda milletvekili aday adaylarıyla ilgili temayül, mülakat ve ara komisyon sürecinde toplanan veriler değerlendiriliyor.

AK Parti’de listelerde kesin yer almayacaklar

AK Parti'de 3 dönem kuralı gereği listelerde yer almayacağı kesinleşmiş 68 isim bulunuyor. Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Köksal Toptan, Beşir Atalay, Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Nihat Ergün, Faruk Çelik, Ali Babacan, Hüseyin Çelik gibi partinin ağır topları bu isimlerden bazıları.

9 milletvekili de yeniden adaylık için başvurmadı. Bu isimlerden üçü haklarında soruşturma komisyonu kurulan Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar. Bunlar dışında Nursuna Memecan (Sivas), Gürsoy Erol (İstanbul), Ömer Dinçer (İstanbul), Mehmet Kerim Yıldız (Ağrı), Azize Sibel Gönül (Kocaeli) ve Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu (Kahramanmaraş) milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusu yapmadı.

Bunlar dışında parti disiplinine uymayan, Meclis devamsızlığı yüksek, performansı düşük milletvekilleri listelerde yer almayacak.

Listelerde yer alması kesin olanlar

AK Parti listelerinde kesin yer bulacak isimler Davutoğlu’nun onayı ile adaylığını koyan danışmanları ve yine onun davetiyle aday olanlar. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminden bu yana yanında olan Başdanışmanı Ali Sarıkaya yine danışmanları Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin,  Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Ertan Aydın, Taha Özhan ve doktoru Prof. Celil Göçer, Davutoğlu ile istişare ederek adaylıklarını açıkladılar.

Davutoğlu’nun özel olarak davet ettiği isimler ise; Mavi Marmara saldırısında öldürülen Furkan Doğan’ın babası Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Ahmet Doğan, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, AHİM’e başörtüsü davasını taşıyan Leyla Şahin, 2009'da helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yeğeni ve aynı zamanda damadı olan Mustafa Afşin Yazıcıoğlu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki danışmanı; Mücahit Aslan ve Aydın Ünal’ın da listelerde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki bir başka liste başı olacak isim. Özhaseki mevcut belediye başkanlarının adaylığına izin vermeyen partide istisna tanınan tek isim oldu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yine memleketi Konya'da birinci sıradan aday olması bekleniyor.

Listedeki bürokratlar

Bürokrasiden birçok isim AK Parti’den aday adaylığı için istifa etti. Bunlardan bazılarına ‘vefa’ olarak listelerde yer açılacak.

Örneğin, 2002 yılından bu yana Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü görevini yürüten Süleyman Karaman bunlardan biri. İstanbul Borsası Başkanı İbrahim Turhan, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, Adalet Bakanlığı Müşaviri Adnan Boynukara ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın da listeye girmesi bekleniyor.

"Kaldıraç" isimler farklı şehirlere

AK Parti daha önceki genel seçimlerde olduğu gibi, bazı isimleri kendi memleketlerinden değil, oy oranını artırmak ya da bir sonraki yerel seçimlerde almak istediği şehirlerde liste başına koyacak.

Daha önce Binali Yıldırım memleketi Erzincan yerine İzmir’den, Faruk Çelik Bursa yerine Şanlıurfa’dan, Kemal Unakıtan Edirne yerine Eskişehir’den aday gösterilmişti. Bu kez de bazı bakanlar ve genel başkan yardımcıları isimleri için aynı yöntem uygulanacak. Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş, seçim nedeniyle görevini devreden Ulaştırma eski Bakanı Lütfü Elvan, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Şentop, Süleyman Soylu, Abdülhamit Gül’ün bu şekilde değerlendirilmesi bekleniyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Şanlıurfa’ya zırhlı araç sevkiyatı!
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Hudut karakoluna saldırıya Suriyelilerden tepki

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu