Davutoğlu : Yemen Konusunda Kaygılıyız

Davutoğlu : Yemen Konusunda Kaygılıyız


Başbakan Davutoğlu Çankaya Köşkü'nde Pakistan Başbakanı Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

- Türkiye ile Pakistan tam bir uyum içindedir. Yemen konusunda Türkiye açıkça ortaya koymuştur. Anayasal olarak atılacak her türlü adıma destek vereceğiz.

YEMEN KONUSUNDA KAYGILIYIZ

- Türkiye olarak biz mezhep veya etnik ağırlıklı gündemin veya mezhep ağırlıklı parçalanmaların tümüne karşıyız. Bu parçalanmaların, bölgede devletlerin iç yapılarını bozduğunu, kamu düzenini sarstığını ve bölgede geniş çaplı gerilimlere ve terör tehditlerine zemin hazırladığını görüyoruz. Bu çerçevede de son dönemde özellikle de Yemen'de yaşanan gelişmeler hepimiz için kaygı verici olmuştur.

NÜKLEER MÜZAKERELERE OLUMLU BAKIYORUZ

- Türkiye olarak biz, nükleer müzakerelerde gelinen aşamayı olumlu aşama olarak görüyoruz. Herkes bu süreci daha ileri noktaya götürmek için sorumluluk içinde davranmalı ve bu konu, bölgesel istikrar bakımından da yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülmelidir.

PAKİSTAN'DAN DA YEMEN'E DESTEK

Pakistan Başbakanı Şerif, Başbakan Davutoğlu ile görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, Yemen'de savaşan tarafların sorunu barışçıl yollardan çözmeleri için davette bulunmaya, Suudi Arabistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmak için bu zor zamanda yanında olmaya karar verdiklerini söyledi.

Kaynak : Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu