Yunanistan Türk turistleri bekliyor

Yunanistan Türk turistleri bekliyor


Ekonomik krizdeki Yunanistan, krizden çıkış yolu olarak Türk turistleri çekebilmek için harekete geçti.

Ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden Yunanistan, çıkışı turizmde ve komşusu Türkiye’de arıyor. Bu amaçla, 2 Nisan 2015 Perşembe günü, ‘Greek Deluxe Travel Road Show’ adı altında İstanbul'da bir etkinlik düzenlenecek. Yunanistan’ın Türkiye Büyükelçisi Kuriakos Loukakis, Merkez Makedonya Valisi Apostolos Tzitzikostas, Güney Ege Bölgesi Valisi George Hatzimarkos da, Yunanistan tarafını temsilen ‘Yunan Deluxe Travel Road Show’a bizzat katılacak.

Marketing Greece Yönetici Müdürü Iossif Parsalis, organizasyon öncesi yaptığı açıklamada, “Türkiye hiç şüphesiz çok stratejik bir hedef pazar. Yunanistan’da bizim lüks seyahat yaklaşımımız sadece kaliteli hizmet ve konfor sağlamaktan ibaret değil. Lüks aynı zamanda ziyaretçiyi ülkenin gerçek yaşamı ve yerel kültürüyle zenginleştirmektir. İki ülkenin kültür ve konum olarak yakınlığı, misafirlere bu eşsiz mirası inceleme fırsatı sunmaktadır” dedi.

Rollerdeck Associates Yönetici Ortağı ve Road Show Yardımcı Organizatörü Ioannis Kofinis ise; “Dubai’nin ardından İstanbul’da olmaktan çok mutluyuz. Etkinliğin amacı, Yunanistan’ın lüks tatil ve konforu sonuna kadar yaşayabilecekleri bir rota olduğunun Türkiye’de farkındalık kazanmasıdır. Aynı zamanda Türk-Yunan turizm işbirlikleri için de zemin oluşturulabilecek bir ortam sağlamayı arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.
25 Ocak 2015’te yapılan seçimleri kazanan Radikal Sol Koalisyon SYRIZA’nın lideri ve Yunanistan’ın çiçeği burnunda Başbakanı Alexis Çipras’ın, ‘Ege Denizi Yunanlılarındır’ diyen Yunan milliyetçilerine hitaben ‘Ege Denizi sadece balıklarındır’ karşılığını vermesiyle çok daha sıcak bir iklime giren Türk-Yunan ilişkileri, bir süredir turizmde de kendini hissettiriyor.

Bundan 10 yıl önce Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 584,8 bin iken, aradan geçen on yıl içinde bu rakam yüzde 42 artarak 2014’te 830,8 bine ulaştı. Ancak asıl patlamayı Türk turist yaptı. 2005 yılında Yunanistan’a giden Türklerin sayısı sadece 141,3 bindi. 2014’te bu rakam, beş kattan fazla artarak 741 bine ulaştı. Her iki ülkenin hedefi de, 2015 yılında karşılıklı olarak 1 milyon turist rakamını aşmak.

TURİZM YUNANİSTAN’IN CAN DAMARI

Nüfusu 11 milyon civarında olan Yunanistan için turizm vazgeçilemez bir gelir kaynağı. Ülke, her yıl nüfusunun 1,5 katı kadar turist ağırlıyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) verilerine göre; 2013 yılı itibariyle Yunanistan’da turizm sektörünün ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası’na sağladığı direkt katkı yüzde 6,5 düzeyinde bulunurken, destek olduğu diğer sektörlerle birlikte turizmin oluşturduğu ekonomik büyüklük Yunanistan ekonomisinin yüzde 16,3’üne karşılık geliyor. WTTC verilerine göre turizm sektörünün Yunanistan’da doğrudan istihdam sağladığı kişi sayısı 319 bin 500 kişi düzeyinde bulunurken ülkedeki toplam istihdamın yüzde 8,9’unu oluşturuyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • selçuk

    02 Nisan 2015 06:35

    Cevap Ver

    anadolu bitmişte yunanistan mı kalmış gezecek. kimse hainlik yapmasın

Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu