En büyük 5 elektrik kesintisi

En büyük 5 elektrik kesintisi


Dünya genelinde bugüne kadarki en büyük kesinti Hindistan'da oldu ve 650 milyon kişi elektriksiz kaldı.

Dünya çapında meydana gelen en büyük 5 elektrik kesintisinden toplam 1 milyar 270 milyon insan etkilendi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tarihteki en büyük kesinti, 30 Temmuz 2012 tarihinde Hindistan'da gerçekleşirken, tahminlere göre yaklaşık 650 milyon kişi kesintiden etkilendi. Elektrik sistemindeki aşırı yüklenme, sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve elektrik üretiminin ortalama seviyenin altında olması nedeniyle meydana gelen kesintide, yaklaşık 32 gigavatlık kapasite devre dışı kaldı.

En büyük ikinci elektrik kesintisi 2 Ocak 2001'de yine Hindistan'da oldu. Şebekelerdeki düşük elektrik miktarı ve yüksek talep yüzünden meydana gelen kesintide, ülkenin kuzey bölgelerindeki 230 milyon insan elektriksiz kaldı.

Bangladeş'te 1 Kasım 2014'te meydana gelen dünyanın 3. en büyük elektrik kesintisinden ise yaklaşık 150 milyon insan etkilendi. Teknik bir sorun ile başlayan kesinti, ülkenin santralleri ve elektrik üretim merkezlerinde büyük çapta problemlere neden oldu.

Pakistan'da, 26 Ocak 2015'te meydana gelen elektrik kesintisinden ise 140 milyon insan etkilenirken, hükümet ülkenin güneybatısında bulunan ve en az gelişmiş bölgesi olarak nitelendirilen Baluçistan'daki ayrılıkçı grubun saldırısının kesintiye neden olduğunu iddia etti.

Endonezya'nın en fazla nüfusunu sahip ve başkenti Jakarta'nın bulunduğu Java ve onun doğusundaki Bali adalarında 18 Ağustos 2005'te yaşanan elektrik kesintisinde, 100 milyon insan elektriksiz kalırken, kesintinin, şebekelerdeki arıza nedeniyle elektrik miktarının yarı yarıya düşmesinden kaynaklandığı açıklandı.

Böylece 5 büyük çaplı kesinti, toplam 1 milyar 270 milyon insanı etkiledi.

Bunların dışında, Mart 1999'da Brezilya'daki kesintide 97 milyon, Kasım 2009'da Brezilya ve Paraguay'da meydana gelen kesintide 87 milyon, Ağustos 2003'te ABD'nin kuzeyi ve Kanada'da gerçekleşen kesintide 55 milyon, Eylül 2003'te İtalya, İsviçre, Avusturya, Slovenya ve Hırvatistan'ı etkileyen kesintide ise 55 milyon insan elektriksiz kaldı.

Kaynak: TRT Haber / AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu