Kanserden Korunmanın İki Formülü

Kanserden Korunmanın İki Formülü


Prof. Dr. Hüseyin Abalı, her ne kadar genetik bir hastalık olsa da belirli kurallara uyulduğu takdirde kanserden yüzde 50 gibi yüksek bir oranda korunmanın mümkün olduğunu belitti.

Prof. Dr. Hüseyin Abalı

Bunun için öncelikle en başta sigara olmak üzere alkol, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam sürme gibi hatalı alışkanlıklardan vazgeçilmeli. Hekimlerin önerdikleri tetkikleri de düzenli yaptırmak aynı şekilde yaşamsal önem taşıyor.

Vücudumuzda her gün mutasyonlu hücreler oluşur. Bu hücreler vücudumuz tarafından önce onarılmaya çalışılıyor. Tamir edilemezse veya mutasyon çok tehlikeliyse bu hücreler ‘apoptozis’ denilen bir tür kalite kontrol sistemi tarafından temizleniyor. Kanserli hücre bu kontrol mekanizmasından kaçarsa bu sefer bağışıklık sistemimiz devreye giriyor ve bu hücreler yok ediliyor. Ancak bu mekanizmalardan kaçan hücreler yıllar içinde yeni mutasyonların da desteğiyle tümör oluşturarak hastalık haline gelebiliyor. 
"YAŞAM ALIŞKANLIKLARINIZA DİKKAT EDİN"
Kanserden korunmanın iki formülü: 

Sigara içmeyin. Sigara içilen ortamlardan da uzak durun. Alkol almayın ya da çok azaltın. Günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketin. Tuz, kırmızı et, kızartma ve ızgarayı mümkün olduğunca kısıtlayın. Egzersiz yapın. Örneğin haftada 150 dakika tempolu yürüyüş yeterlidir. Güneşin çok yoğun olduğu saatlerde ışınlara maruz kalmayın, mutlaka korunun. Bunun için büyük bir şapka, güneşten koruyucu kremler, kalın giysiler kullanabilirsiniz. Kanserojen virüslere karşı dikkatli olun. HPV, HIV, Hepatit B ilk sırada akla gelenler. HPV ve Hepatit B virüsü için aşılanmak mümkün. Bu konuda doktorunuzdan görüş alın.

"DÜZENLİ OLARAK TETKİKLERİNİZİ YAPTIRIN"

20 yaşından sonra her yıl cilt, ağız-boğaz, lenf nodları, testis ile yumurtalıklar dahil detaylı bir muayene olunmalı. Kadınlarda 21 yaşından sonra 3-5 yılda bir jinekolojik muayene ve smear testi, 40 yaşından sonra 1 ya da 2 yılda bir mamografi ve meme muayenesi yaptırılmalı. Erkeklerde 45 yaşından sonra rektal muayene ve PSA testi. 50 yaşında sonra her iki cinsiyette 10 yılda bir kolonoskopi veya yıllık gaytada gizli kan ve 5 yılda bir felksibl sigmoidoskopi yaptırılmalı. 30 yıldan fazla süre günde bir paket ve fazlası sigara içmiş 55 yaşın üzerindeki kişiler de 3 yıl üst üste düşük doz akciğer bilgisayarlı tomografisi çektirmeli.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu