AB iki büyük hata yaptı

AB iki büyük hata yaptı


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İngiltere ziyaretinin ikinci gününde Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) işadamları ile bir araya geldi.

Davete eşi Sevgi Kurtulmuş ile katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, işadamlarına hitaben “Türkiye’nin Ekonomik ve Siyasi Perspektifi” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok, Türk İngiliz Hukukçular Birliği Başkanı Emma Edhem ve çok sayıda hukukçu ile işadamı davetliler arasında yer aldı. Türkiye’de askeri darbeler ve değişen anayasal sistemin siyasi ve ekonomik etkilerine değinen Numan Kurtulmuş, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirerek başladığı konuşmasında, Ortadoğu ve dünyanın birçok ülkesine örnek oluşturacak bir ekonomik gelişmeyi sağlamanın Türkiye’nin popülerliğini arttırdığını söyleyerek, politik reformların bu başarıyı getirdiğini ifade etti. Ortadoğu’da değişen dengelerin ve sancılı geçişin Türkiye’nin bölgesel politikası gereği istikrardan geçtiğine işaret eden Kurtulmuş, bunun tüm bölge için kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Kurtulmuş “2002 ve 2012 geçiş dönemi diyebileceğimiz süreçte Türkiye’de alışılagelmiş oligarşik düzeni değiştirmeyi, katılımı arttırmayı ve demokrasiyi geliştirmeyi hedefledik. 2007 ve 2010’da gerçekleştirdiğimiz referandumlar ile bunu daha da güçlendirdik ve askeri darbeleri geride bırakacak bir düzenin temellerini attık. 2013 ve 2023 yılları geçiş dönemi için ise hedeflerimiz katılımcı, çoğulcu, sivil bir anayasa ve yeni demokratik hukuk değerlerini parti, seçim sistemi ve parlamento içerisinde geliştirmek. Bir diğer önemli konu ise Kürt sorununu çözümlemek” şeklinde konuştu.
Dinleyicilerden Türkiye-AB ilişkileri üzerine gelen soruyu yanıtlayan Numan Kurtulmuş, AB’nin başarılarına karşın, ortak bir mali politikaya sahip olamama gibi bir başarısız tarafları olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye-AB ilişkilerinde, AB iki büyük hata yaptı. Bunlardan biri Güney Kıbrıs’ın AB’ye kabul edilmesi, ikincisi ise Türkiye’ye imtiyazlı ortaklığın önerilmesidir. Bu yüzden Türk kamuoyunda AB üyeliğine karşı ilgi ve istekte bir azalma gözlemlemek mümkündür” açıklamasında bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Londra temaslarına Çarşamba günü İngiltere Parlamentosu Avam kamarasında Lord Hussain, Lord Nazir Ahmed ve Milletvekili Yasmin Qureshi ile yapacağı toplantı ile devam edecek. Kurtulmuş, toplantının ardından ise Londra Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu