'Erdoğan gelmesin'

'Erdoğan gelmesin'


Devrim Muhafızları’na yakınlığıyla bilinen İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyaretinin iptal edilmesini istedi.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İran ile ilgili sözlerinin ardından nisan ayında İran'a yapacağı ziyaretin iptal edilmesini istedi. Hakikatpur, İran Devrim Muhafızları'na yakın ve İran siyasetinin etkin isimlerinden biri.

Hakikatpur, Tasnim haber ajansına konuyla ilgili verdiği mülakatta Erdoğan’ın davranışlarını gözden geçirmesini istedi ve şunları söyledi:

“Erdoğan’ın İran karşıtı sözlerinin ardından Tahran’a yapacağı ziyaretin her hangi bir getirisi olmayacak bu yüzden bu sefere ertelenmeli. İran’ın Yemen’in iç işlerine müdahale ettiğine dair Erdoğan’ın kullandığı ifadeler, boş ve münafıkçadır çünkü Türkiye IŞİD gibi terör örgütlerini desteklemekle suçlanıyor.”

Hakikatpur, Fars haber ajansına da benzer bir röportaj verdi ve Erdoğan’ın sözlerini hazmedilemez olarak niteleyerek; "Dışişleri Bakanlığı bir an önce Erdoğan’ın bu müdahaleci ifadelerine sert cevap vermeli" dedi.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi de benzer bir açıklama yapmış ve şunları söylemişti:

"Türkiye’nin son yıllarda izlediği politikayı bir zincir olarak düşünürsek bu zincirin birçok halkasında Ankara başarısızlığa uğramıştır. Suriye, bunun en açık örneklerinden biridir. Ankara, Suriye yönetiminin değişmesini isterken yenilgiye uğradı. Irak’ta da benzer bir durumla karşılaştı. Türkiye Cumhurbaşkanı İran’ın Şia egemenliği peşinde olduğunu söylüyor bu kesinlikle yanlış bir ifadedir. Ankara’dan bunu değiştirmesini umut ediyoruz"

Erdoğan: DEAŞ'ın çıktığı yere Şia giriyor

Erdoğan, İranlı yetkililerinin tepkisine sebep olan şu sözleri perşembe günü Fildişi’ne gerçekleştirdiği ziyarette serfetmişti:

“Yemen'de yaşanan gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başlamıştır. İran bölgeyi kendine domine etmenin gayreti içerisindedir. Buna müsaade edilebilir mi? İran’ın bu bakışının değişmesi lazım. Yemen’den kuvveti gücü neyi varsa çekmesi lazım, Suriye’den, Irak’tan çekmesi lazım. Bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerekir… Irak’ta bir taraftan DEAŞ’la bir taraftan İran’ın gönderdiği Devrim Muhafızlarıyla uğraşılıyor. Gönderdikleri elemanlar çektirdikleri fotoğraflarla kendilerini ayrıca lanse ediyorlar. Filanca ildeki operasyonu kim yapmış. Çok daha tehlikelisi, önce DEAŞ bir yerden çıkıyor, ondan sonra oraya Şia yerleşiyor. Böyle bir şey olamaz.

Erdoğan benzer açıklamaları daha önce France 24'e verdiği mülakatta da yapmıştı.

Kaynak: Tasnim, Fars Haber Ajansı, DHA, Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu