Gannuşi: IŞİD'in panzehiri demokratik İslam

Gannuşi: IŞİD'in panzehiri demokratik İslam


Tunus'taki Nahda Hareketi'nin lideri Raşid Gannuşi, 'İslam'ın gerçek savunucuları ortaya çıkana kadar kendilerini İslam'ın savunucusu olarak sunacaklardır. Bu nedenle IŞİD'in alternatifi ve panzehiridir' dedi.

Akşam'da yer alan habere göre, Tunus'taki Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, Hilmi Hacaloğlu’na konuştu: Radikal grupların önünü İslam'ın gerçek savunucuları kesecek.

Raşid Gannuşi, bir bilge lider. 20 yıl sürgünde yaşamasına rağmen hiçbir hıncı yok. Hoşgörülü, yapıcı, dikkatli. ‘Demokratik İslam’ görüşünü savunan Nahda Hareketi’nin lideri, 2011 yılındaki Hürriyet ve Haysiyet Devrimi’nin ardından döndüğü Tunus’ta hep uzlaşmacı bir siyaset izledi. Bugün Tunus denince efsanevi lider olarak Habib Burgiba akla gelse de Gannuşi’nin de yakın gelecekte o mertebede anılacağından şüphem yok. 

Cihatçılar neden ülkede bu kadar taban bulabiliyor. Irak ve Suriye’de üç binden fazla Tunuslu savaşçı olduğu söyleniyor. Bunun nedeni yalnızca devrim öncesi Nahda’ya uygulanan baskılar mıydı? 

Bir de içerideki problemler var. Kalkınma düştü, yoksulluk arttı. 'Cihadi' hastalık yoksul bölgelerde yaygın. Düşünemeyen ve eleştiremeyen bireyler yetiştiren, sadece basit bilgileri veren bir eğitim sistemi var. Bu da bu gençlerin radikal örgütlerce kandırılmaları ve cihatçı militan olarak devşirilmelerini mümkün hale getiriyor. Ancak Tunus demokratik bir ülke. Bizce Bardo Müzesi'ne yapılan saldırı Tunuslular için acı verici ama öldürücü değil. Tunus, Allah'ın izniyle bunlara karşı kazanacaktır.

YETİM OLARAK GÖRÜLEN SÜNNİLER

Nijerya’da Boko Haram, Somali’de Eşşebab, Libya’da Ensarüşşeriya, ve Kuzey Afrika’nın tamamında Mağrip El Kaidesi aktif. Neden bu örgütler bu denli güçleniyor? 

Şüphesiz istibdat yönetimlerinin varlığı, yoksulluk. Bu ortam, radikal örgütlere ‘yetim olarak görülen Sünnileri’ savunma bahanesini verdi. Bu yüzden de terörü yok etmek demokrasiyi yaygınlaştırmayı, iyi eğitim hizmetleri, iyi sağlık hizmetleri ve İslam'a doğru bakış açısını gerektiriyor. 

Radikal selefi örgütlerin nasıl geriletileceğini düşünüyorsunuz? 

Bu radikal gruplar, alternatif İslam ya da ılımlı İslam sunulup yerini alıncaya kadar, İslam'ın gerçek savunucuları ortaya çıkana kadar kendilerini İslam'ın savunucusu olarak sunacaklardır. Bu yüzden de ılımlı İslam, yani demokratik İslam, IŞİD'in alternatifidir, panzehiridir. 

Türkiye’yle ilişkilerinizin güçlü olduğunu biliyoruz. Türkiye’den beklentiniz nedir? 

Bizim Türkiye'den umudumuz büyük. Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da demokrasi sosyal adalet ve özgürlüklerle bağlantılı İslam'a itibarının iade edilmesi için bölgedeki yerini almasını istiyoruz. Bizim Türkiye'den umudumuz büyük. 

Devrimi hedef aldılar

Bardo Müzesi saldırısında hedef kimdi? 

Bu saldırı herkesi hedef alıyor. Nahda’yı, Tunus devletini ve temel prensibi özgürlük olan ‘devrimi’ hedef alıyor. Ama başaramadılar.

Saldırının ardından IŞİD'e bağlı bir grup, kanlı eylemi üstlendi. Sizce bu saldırının sorumlusu kim? 

Bu saldırıdan pek çok odak sorumlu. Kuzey Afrika’nın bütünündeki gergin durum ve istikrarsızlık, Libya'da olup bitenler, Mısır'daki gelişmeler Irak, Suriye ve Yemen'de yaşananlar, bunların hepsi terörizmi cesaretlendiriyor. Tunuslu teröristler bin Ali diktatörlüğü döneminde doğdular. Ilımlı İslam hareketi, Nahda hareketi ülkeden uzaklaştırıldı. İslam gerçeğini anlatan kalmayınca bu boşluğu radikal gençler doldurdu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu