Polis okulları yeni yasayla kapatıldı

Polis okulları yeni yasayla kapatıldı


İç Güvenlik Paketi, Meclis'te aylar süren gergin oturumların ardından kabul edildi. Polis okulları kapatılıyor, molotof ve sapana ceza geliyor. İçişleri'nin Jandarma üzerindeki kontrolü artıyor

İç Güvenlik Paketi'nin, geri kalan yürütme ve yürürlük düzenlemeleri dün sabah saatlerine kadar süren çalışmalarla kabul edildi.

İmza için Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek paketle getirilen bazı hükümler şöyle:

Polis Koleji, akademi ve polis okulları kapatıldı. Polis Kolejleri'ndeki öğrenciler puan durumlarına uygun okullara yerleştirilecek.

5 yılda terfi edemeyen emniyet müdürleri, Kurul teklifiyle emekliye sevk edilecek.

Son 5 yılda yetkili disiplin kurullarınca meslekten veya memurluktan ihraç edilenler, ancak zaman aşımı ile kurtulanlar, Devlet Personel Başkanlığı tarafından uygun kadrolara atanacak.

İçişleri Bakanlığı'nın Jandarma üzerindeki kontrolü artıyor. Atamalar İçişleri tarafından yapılacak. Jandarma artık kır polisi gibi çalışacak.

Polis, elle dıştan kontrol hariç kişinin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında görülemeyen bölümlerini arayabilecek. Bu konuda İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek esaslar dahilinde mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emri yeterli olacak. Aranan kişiye belge verilecek.

Polis, başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, fiilleri ayrı bir suç oluşturmadığı takdirde, kişinin can güvenliğinin sağlanması bakımından koruma altına alabilecek ya da olay yerinden uzaklaştırabilecek.

Polis, müşteki ya da tanık ifadesini ev ve işyerinde de alabilecek.

Molotof, havai fişek vb. silahlarla saldıranları etkisiz kılmak için silah kullanabilecek. Toplumsal gösterilerde boyalı su kullanma yetkisi olacak.

Polis, hakim kararının gecikmesi durumunda Emniyet İstihbarat'ın yazılı emriyle dinleme yapabilecek, 48 saat içinde hakim onayına sunacak.

Polis, infial yaratan olaylarda, çocukların cinsel istismar gibi konularda, 48 saate kadar şüphelileri gözaltına alabilecek. Toplu suçlarda ise 4 gün içinde hakim önüne çıkarılacak.

Polislik için yaş sınırı 28'den 30'a çıktı.

İkinci sınıf emniyet müdürleri ilçe emniyet müdürü olarak atanabilecek.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu