İran'dan Erdoğan'a yanıt

İran'dan Erdoğan'a yanıt


İran Dışişleri Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yemen operasyonuna desteğiyle ilgili, "Türkiye ile stratejik ilişkilere önem veriyoruz, tüm ülkelerin bölgede istikrar için çaba göstermesi gerekir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İran'ın,  Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım" şeklindeki açıklamasını Zarif, "Türkiye ile çeşitli alanlardaki stratejik ilişkilere önem vererek saygı duymaktayız. Mevcut durumda, tüm ülkelerin bölgede istikrarın sağlanması ve güvensizliğin önlenmesi için çaba göstermesi gerekir" ifadeleriyle değerlendirdi.

Zarif operasyona ilişkin açıklamasında, "Stratejik hatalar, iddialı politikalar ve kendi hayallerindeki yöntemleri uygulayarak telafisi mümkün olmayan zararlara neden olan kişilerin, sorumluluk politikalarını benimseyerek bölgede huzur ve yakınlığı oluşturmak için mevcut potansiyeli kullanmaları daha iyi olur" diye konuştu.

Zarif, ülkesinin, Yemen'de istikrarın yeniden sağlanması için yapılacak görüşmelere katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın sözleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, Nisan'ın ilk haftası ziyaret etmeyi planladığı İran'ın Yemen, Suriye ve Irak'taki çatışmalara katılmasına tepki gösterip, şunları söylemişti:

"Yemen'de Husilerin yaptıkları sadece mezhepsel bir çatışmadır. Bu adeta Şia - Sünni çatışmaya dönüştü. Biz böyle bir şeye asla olumlu bakmayız. Yemen kendi içinde bir bölünmeye doğru gidiyor. Biz Yemen halkının tamamına kardeşimiz olarak bakıyoruz. Şu an askeri konuda bir şey söylemiyorum. Ancak lojistik olarak her türlü desteğe vermeye hazırız. Bugüne kadar bölgede olan gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başladı. İran bölgeyi kendine domine etmenin gayreti içerisinde. Buna müsaade edilebilir mi? İran'ın yaptığı bizi rahatsız etmiştir. İran'ın bunu görmesi lazım. Irak'a bakın. Bir taraftan DEAŞ'la uğraşılıyor, diğer bir taraftan İran'ın oraya gönderdiği Devrim Muhafızlarıyla. İran'ın Yemen'den, Suriye'den ve Irak'tan artık oralarda hangi güçleri varsa onları çekmesi lazım. Bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı göstermesi lazım."

Yemen'e operasyon

Suudi Arabistan ve bölge müttefikleri, çarşamba akşamı Yemen'e yönelik askeri operasyon başlattı. Operasyonda İran destekli Şii Husilerin denetimindeki başkent Sana havadan bombalandı. Müttefikler Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Sudan, Fas, Mısır ve Ürdün’den oluşuyor.

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik hava operasyonunu “uluslararası hukuka ve ulusal egemenlik haklarına aykırı, tehlikeli bir hamle. Saldırılar derhal durdurulmalı” açıklamasıyla kınadı.

İran Dışişleri Sözcüsü Marziye Efkam, "askeri müdahalenin durumu daha da karmaşıklaştıracağını, krizi bölgeye yayacağını ve Yemen'deki iç farklılıkların barışçıl yolla çözülmesi fırsatının kaybedileceğini" söyledi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • ercan

    28 Mart 2015 13:28

    Cevap Ver

    karşılarında Yavuz Sultan Selim gibi bir cengaver görünce it sürüleri havlamaya başlar.

Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu