İsrailli Bakandan Erdoğan'a Hakaret

İsrailli Bakandan Erdoğan'a Hakaret


İsrail hükümeti elitleri, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki yakınlaşmanın göstergelerinden endişe duymaya başladı ve bu durumun İsrail'in stratejik konumunu etkileyeceği konusunda uyarılarını tekrarladı.

İsrail Strateji ve İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, geçtiğimiz cumartesi akşamı İbrani Radyosu'na verdiği röportajda, İsrail çıkarlarını etkileyecek yeni bölgesel ittifaklara vurgu yaparak, Suudi Arabistan-Türkiye yakınlaşmasının sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

''Türk-Suud yakınlaşması Arap dünyasındaki ılımlılık yanlılarının işine gelecek ve aşırılık yanlılarını destekleyecektir.''  diyen Steinitz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ittifak yapılmasının, İran'ın bölgedeki  açılımına bir cevap olma tehlikesini taşıdığını belirtti.

Amerika yönetimini eleştiren Stainitz, Amerika'nın bölge meselelerine daha etkili bir biçimde müdahale etmemesinin ılımlı Arap ülkelerini alternatif çözümler aramaya itebileceğini söylerek, Erdoğan'ın ''İslami aşırılık yanlısı ve utanmaz bir Anti-semist'' olduğunu ilave etti.

İsrailli Bakan, bölgesel sistemin İsrail ve ABD'nin çıkarlarına hizmet etmeyecek hale gelmemesi için, Amerikan yönetiminin diğer politikalarını yeniden gözden geçirmesini umut ettiğini dile getirdi.

Steinitz konuşmasında verdiği bilgilerin kişisel tahmini veya istihbarat bilgisi olup olmadığına dair bir açıklama getirmedi.

Öte yandan Kahire eski büyükelçisi Zvi Mazel, Türkiye-Suudi Arabistan arasındaki yakınlaşmanın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi rejimine olumsuz bir şekilde yansıyacağı konusunda uyardı.

Mazel, İsrail Ordu Radyosu'na verdiği röportajda; son günlerde Cidde limanına Türk askeri gemisinin gelişinin Suudi Arabistan'ın açıkça Türkiye ile ilişkileri güçlendirme eğiliminde olduğunu gösterdiğini söyledi. Ve Husiler'in Yemen'de kontrolü ele geçirmesinin, Suudi Arabistan'ı Türkiye ile koalisyon kurmaya itebileceğini dile getirdi.

Mazel, Suudi Arabistanʼın, İranʼın Yemen'e hakim olmasıyla ortaya çıkan stratejik sorunlara ve büyüyen İslam devleti tehditlerine karşı Sisiʼyi desteklemenin yararlı olmayacağını anladığını vurguladı.

Sisiʼnin başını çektiği devrimin, Siyonist Elitler içerisinde en ateşli savunucusu olan Mazel, Batıʼyı Mısır rejimine destek vermeye ve sistemin başarısız olmasına izin vermemeye çağırdı. Bunun Batı'nın stratejik çıkarları için atılacak öncelikli adımlar içerisinde olması gerektiğini söyledi. Mazal, Türkiye-Suudi Arabistan ortaklığının, Erdoğan'ı daha fazla İsrailʼi rahatsız etmeye teşvik edeceği uyarısında bulundu.

Mazel, Suud-Türk yakınlığının Suriye dosyasında İsrail menfaatine uymayacak kararlar çıkartabileceğine dikkat çekti ve bunun da stratejik bir tehdidi temsil edeceğini ifade etti.

Kaynak: arabi21.com
Salih El-Neami / Gazze
Çeviri: Haberseyret

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Mehmet Tanriverdi

    10 Şubat 2015 17:27

    Cevap Ver

    Nam salmak istyorsan,RTE hakaret et.
    Burada RTE ne Kadar önemli ve populer bir Dünya lideri oldgunu gösteriyor.

Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu