Ürdün'de gözaltında bulunan El Kaide lideri dün serbest bırakıldı

Ürdün'de gözaltında bulunan El Kaide lideri dün serbest bırakıldı


El Kaide üyesi Iraklı Sacide el-Rişavi'nin infazından kısa bir süre sonra Ürdün'de gözaltında bulunan El Kaide lideri Ebu Muhammed el-Makdisi serbest bırakıldı.

Ürdün yönetimi, Ekim ayında tutuklanan El Kaide lideri Ebu Muhammed el-Makdisi'yi dün (Perşembe günü) serbest bıraktı.

Söylentilere göre, Ürdünlü pilot Muaz Kasasbeh'in IŞİD tarafından yakılarak öldürülmesine misilleme olarak el Kaide üyesi olan Sacide el-Rişavi ve Ziyad Karboli'nin infaz edilmelerinden bir gün sonra el-Makdisi serbest bırakıldı.

Reuters'a konuşan Ürdünlü bir güvenlik yetkilisi, Makdisi'nin serbest bırakılma sebebinin direkt olarak belli olmamasına rağmen, emrin devlet güvenlik mahkemesi savcısı tarafından verildiğini söyledi.

Anadou Ajansı'na konuşan Ürdün'deki Selefi Hareketi'nin avukatı Musa el-Abdallat: ''El Barkavi'nin terörist gruplara suç ortaklığı yapmak için internet kullandığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından Al Barkavi bugün serbest bırakıldı.'' dedi.

El-Abdallat sözlerine şöyle devam etti: ''100 günlük bir gözaltı süresinin ardından, müvekkilim delil yetersizliği sebebi ile serbest bırakılarak eve döndü.''

Ürdünlü yetkililerden avukatın iddialarına henüz bir cevap gelmedi.

El-Makdisi, Ürdünlü yetkililer tarafından serbest bırakıldıktan birkaç ay sonra, geçtiğimiz Ekim ayının sonlarında tekrar tutuklanmıştı.

Makdisi, aslında Irak El Kaidesi'nin son lideri olan -IŞİD''in önceki lideri- daha sonradan şiddetten vazgeçen Ebu Musab el-Zerkavi'ye ruhani liderlik yapıyordu.

Makdisi, IŞİD'i önceden ''sapkın bir örgüt'' olarak adlandırmasına rağmen; aynı zamanda, ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen bombalama olaylarını kastederek Müslümanlara karşı bir Haçlı Kampanyası uygulandığı sebebiyle IŞİD'i eleştirmekten de kaçındı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu