Özgürlüğün Ekşi Tadı

Özgürlüğün Ekşi Tadı


Charlie Hebdo saldırısı ve günlerdir süren "ifade özgürlüğü" tartışmaları sanal dünyada da bütün hızıyla devam ediyor. İfade özgürlüğünü referans aldığını her fırsatta deklare eden Ekşi Sözlük'ün bir yazarı da bu hakkını kullanmak isteyince sözlükten banlandı. Bu yazarın uygulanan çifte standarda dikkat çeken yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

"Birkaç gün önce sözde Türkiye’nin en demokratik platformu olan Ekşisözlük’ten banlandım. Yazdığım yazıyı da beni de sildiler. Onlarca küfür, hakaret ve savcılık tehdidini de saymıyorum. Peki ne oldu da böyle oldu?

İsterseniz önce biraz daha geriye gidelim. Size şuanda Türkiye’de mahkeme kararınca internet sitelerinde yayınlanması yasak olan Charlie Hebdo kapaklarından bahsedeyim. Görsellerini paylaşmaya haya ettiğim gibi görsellerde olanları da yazmaktan haya etmekteyim. Ancak Türkiye’de bu duruma tepki gösteren milyonlarında aynı hassasiyetleri paylaşmasından ötürü olsa gerek aslında bu karikatür(!)lerde ne olduğunu bir çok insan bilmiyor.

 • Benim Peygamberimi (haşa) çırılçıplak bir kameraya poz verirken çizmişler.
 • Peygamberimin başına cinsel organ şeklinde bir şapka çizip geçirmişler.
 • Peygamberimi bir editörleriyle öpüşürken çizmişler.
 • “Bir yıldız doğuyor” başlığıyla Peygamberimin boşaltım organından yıldız çıkarken çizmişler.
 • Hz.İsa’yı (ki o da benim Peygamberim) baba-oğul-kutsal ruh olarak birbirleri ile cima ederken çizmişler

Daha fazlasını tasvir etmeye de , anlatmaya da daha fazla gücüm yetmiyor. Ne midem kaldırıyor ne de sakinliğimi koruyabiliyorum! Her dine benzer hakaretleri içeren binlerce karikatürden bahsediyoruz. Şimdi sorarım size, ey vicdan ve izan sahipleri bunun neresi mizah? Neresi ifade özgürlüğü?

Bundan daha acı olanı ne biliyor musunuz? Kendisine Müslüman diyen insanların buna mizah, basın özgürlüğü vb. sıfatlar uydurarak bu karikatürleri Türkiye’de yayınlamaları. Yalnızca Cumhuriyet Gazetesi yayınlamadı bunları, yüzlerce haber sitesi ve blogta da yayınlandı. Gözünü İslama düşmanlık bürümüş bu insan müsveddeleri bir de utanmadan “özgürlüğümüze saygı gösterin” diye bağırıyorlar. Amaçları ise bu tür saldırılarla Peygamberi insanların gözünde küçültmek, alay konusu etmek.

Bir de hiç anlayamadığım hedef gösterme mevzuu var. Koca bir gazete bağıra bağıra 4 sayfa bu dergiye ait karikatür yayınlıyor. İki köşe yazarı da bu derginin son kapağını yani Peygamberimize özür dilettikleri ve başına “cinsel organ şeklinde” şapka çizdikleri kapağı köşesine taşıyor. Bir de utanmadan “toplumumuzun hassasiyetlerini gözeterek "sadece bu 4 sayfayı Türkçe’ye çevirip yayınladık” diyorlar. Yoksa tüm dergiyi yayınlayacaklardı. Bunu birileri yazdığında ise o iki yazarı hedef göstermiş oluyor. Eğer onlar öldürülürse bu durumu yazanlar suçlu olacakmış. Bak sen şu işe!

Hayır, biz de bu yazarları bu şekilde çizsek, bu da mizah olur mu demeyeceğim. Edep nedir bilmeyen insanlara bu şekilde cevap verilmez. Verilse de bir yararı olmaz. Çizime çizimle karşılık verilir, söze sözle karşılık verilir ise de hedef göstermek diye bir suç  olamaz. Zira bunların yaptığı pislikleri yazmak hedef göstermek oluyormuş. İkinci bir Madımak mevzuuna kapı aralamak oluyormuş. Hiç kusura bakmayın, kimse yemez bu masalları. Kendi ateşinizi kendiniz yakıyorsunuz, toplumun hassasiyetleri filan umrunuzda bile değil!

Sevgili Cumhuriyet okuyucuları ve Charlie Hebdo destekçileri, bu kısım sizlere:
 “Kur’an’ın açık emridir : “Onların, Allah'ı bırakıp tapındıklarına sövmeyin, sonra onlar da haddi aşarak, bilgisizce Allah'a söverler. “   Bu sınırlara riayet etmeye çalışan Müslümanları sinmiş, ezilmiş, korkutulmuş görebilirsiniz. Ama sabırlarını sınamayın. Kişilerin kutsallarına dokunursanız sizin de kutsallarınıza dokunulur.

Siz Beyaz Türklerin büyük bir keyifle ve konforla sırtınızı dayadığınız Kemalist sistem de dahil. Ve kapı açıldı mı, tartışmalar başladı mı çok övündüğünüz cumhuriyet adına bu millete yaptığınız bütün ihanetleriniz de ortaya dökülecektir. Unutmayın! Madımak gibi kendiniz yazıp oynadığınız, devamlı başkalarını suçladığınız bir tiyatro olarak da kalmaz. Böyle bir durumda ne mizah algınız ne TCK’nız ne de Nutku’nuz da sizi koruyamaz.”

Şimdi tekrar başa dönelim, demokratik Ekşisözlük’ten neden banlandım?

Burada yazdıklarımı gerçekten çok daha nazik bir şekilde dile getirdim ve buradakilere ek olarak bu karikatürleri köşesine taşıyan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın ev adresini sordum. Allah’a, Peygamberlerine hayasızca küfür edilen; yüzlerce kişi için, “bu adamı öldürmek, dövmek vb. şeyler yapmak gerek”  mesajı  içeren yazıların popüler olduğu bir sözlükte çifte standardı görmekten pek te şaşırmadım.

Charlie Hebdo çalışanlarının öldürülmesi elbette yanlıştı. Ancak dünya üzerindeki hiçbir “Gerçek Müslüman” bu duruma üzülmedi ve yine hiçbir “Gerçek Müslüman” bu oksijen israfı iki yazara da bir şey yapmaya kalkmayacaktır. Fakat olur da bir şey olursa da bir gram üzülmeyecektir. Cumhuriyet’in bu provakasyonu henüz başarısız olmuş sayılmaz. Bu gazete kapatılıp tüm çalışanları yaptıklarının cezasını çekmeden de bu provakasyon başarısız sayılmayacak.

Madem ki savcılara çağrı yapmak moda oldu, ben de savcıları göreve çağırıyorum: TCK 214,215,216,217 üzerinden bu gazete ve haber sitelerinde çalışan çaycılara kadar işlem yapılsın."

Haydar Özkömürcü

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

 • M.ErdemC.

  19 Ocak 2015 12:24

  Cevap Ver

  Haydar Özkömürcü çok haklı onlara göre kendi ifadelerinin özgürlüğü olabilir başka düşünceleri kabul edemezler din ve vicdan nedir bi haberdirler ama ahkam keserler. Kalbleri mühürlenmiş olanlar ne gördüklerini,işittiklerini,olanları bilemez hissedemezler şiddetli bir azap onları sarıverince ozaman pişman olurlar da iş işten geçmiştir...
  Allah dalalete düşmekten sakındırsın ve hidayet,akıl ve izan versin

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu