Tanklar neden hareket etmedi ?

Tanklar neden hareket etmedi ?


Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, Ağustos ayında IŞİD’in Erbil’e yönelik saldırısında Barzani’nin destek talebi üzerine Ankara’nın yardım etmek istediğini ancak askerlerin harekete geçmediğini yazdı. Yayman’a göre bu durum, Erbil ile Ankara arasında bir güven sorunu yaratırken, durum İran’a yaradı.

Hükümetten iyi haber alan yazarlardan biri olarak bilinen Hüseyin Yayman, pazar günkü "Tanklar neden hareket etmedi?" yazısında, Ankara'da yaşanan "IŞİD krizi"nden bahsetti. Yayman, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) 8 Ağustos 2014'te Erbil'e yöneldiğini hatırlattı ve Erbil'den Ankara'ya yardım çağrısı yapıldığını ancak bu çağrıya yanıt verilmediğini iddia etti: 

"Türkiye’nin Erbil’de çok sayıda güvenlik birimi var. Bunların en başında da MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) Erbil ofisi geliyor. MİT, durum raporu hazırlayarak meselenin aciliyetini Ankara’ya iletiyor. İstihbaratçılar yaptıkları değerlendirmelerde IŞİD kuşatmasına karşı Türkiye’nin Erbil’e yardım etmesini istiyorlar. Ankara’ya farklı senaryolar sunuluyor. A planında, Erbil’e hava desteği sağlanması ve bölgesel yönetimin içine girdiği krizden kurtarılması var. B planında ise Bamerni ve Kanimaso’da bulunan zırhlı birliklerin harekete geçirilmesi isteniyor."

'Fidan, TSK'ya iletti, asker kabul etmedi'

Hüseyin Yayman, başta İran olmak üzere birçok ülkenin bölgesel yönetime yardım sözü verdiğini söylüyor. Ancak Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin "özellikle Türkiye’nin yardım etmesini istediğini" de ekliyor. Talep MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a iletildikten sonra Fidan askeri yetkililerle görüşüyor. 

"Erbil’deki güvenlik bürokrasisi bu psikolojiyi Ankara’ya bildiriyor. Hatta konuşmalar öyle bir noktaya geliyor ki bölgede bulunan tank taburunun hareket ettirilmese dahi manevra yaptırılması isteniyor. Bu talep MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a iletiliyor. Fidan, TSK yetkilileriyle görüşüyor ve konunun önemini anlatıyor. Ancak Ankara’daki askeri yetkililer hiçbir şekilde bu teklife sıcak bakmıyorlar. O ana kadar Türkiye ile stratejik müttefik ve kardeş olduklarını sanan Barzani yönetiminde bu durum hayal kırıklığına yol açıyor."

"Siyasi iradenin onayına" rağmen

Yayman yazısında TSK'nın gelen bu raporlara rağmen harekete geçmemesinin oluşturduğu sorunlara da şu ifadelerle dikkat çekiyor:  

"TSK’nın, siyasi iradenin onayına, bölgede defacto bir durum elde etme ihtimali doğmasına rağmen kritik bir zamanda Erbil’e yardım etmemesi izahı zor bir durum oluşturuyor. Uzmanlar, Türkiye tank birliğini harekete geçirseydi hem fiili bir kazanım elde edecekti hem de Erbil yönetiminin güveni pekişmiş olacaktı diyorlar.

Genelkurmayın neden böyle bir hal tarzı benimsediğini ilerde öğreneceğiz. Ancak görünen o ki ortada birçok cevapsız soru var. Askerler farkında olmadan, ABD’nin IŞİD üzerinden Ankara ve Erbil’i terbiye etme stratejisini hayat geçirmesine olanak sağladılar."

"Ankara - Erbil ilişkilerinde kırgınlık" 

Hüseyin Yayman, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kasım 2014'teki Erbil ziyaretiyle Ankara-Erbil ilişkilerindeki kırgınlığın bir nebze giderildiğini ancak krizin hâlâ atlatılmadığını söyledi. Yazısında, "Son günlerde hatırlı dostların araya girmesiyle yeni bir arka kapı diplomasisi başlamış. Ancak özellikle Neçirvan Barzani’nin (Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başbakanı) üzerinde büyük baskı olduğu öne sürülüyor" dedi.

Türkiye’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle stratejik  düzeyde işbirliği anlaşmaları var. Türkiye, geçen yıl Kürt yönetimiyle 49 yıllık bir enerji anlaşması imzalamıştı.

Kaynak: Vatan Gazetesi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu