Özelleştirmeler 6 milyar doları aştı

Özelleştirmeler 6 milyar doları aştı


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bir yılda yapılan özelleştirmelerle devletin 6,3 milyar dolarlık gelir elde ettiğini açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) verilerine göre, 2014’te özelleştirmelerden elde edilen gelir 6 milyar 325 milyon 121 bin 801 dolar oldu. Bu miktar, 2013'te elde edilen yaklaşık 12,4 milyar dolarlık gelirin neredeyse yarısına denk geliyor.

Devletin kasasına giren 6,3 milyar dolarlık gelirin 5 milyar 878 milyon doları tesis ve varlık satış veya devrinden sağlandı. Kalan 447 milyon dolarlık gelir de bedelli devir işlemleriyle gerçekleşti.

En yüksek özelleştirme Kemerköy ve Yeniköy’de

28 Ağsutos 2014’te özelleştirilmesine onay verilen Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası 2 milyar 671 milyon dolarlık bedelle en çok gelir getiren özelleştirme oldu.

Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy liman sahasının özelleştirilmesi için nihai pazarlık 18 Nisan'da gerçekleşmiş, 27 Ağustos'ta ihaleye dair Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı alınmıştı. Santraller ve liman sahasının IC İçtaş'a devrine ilişkin sözleşmeler ise 23 Aralık'ta imzalandı.

Bu özelleştirmeyi bedel büyüklüğünde 1 milyar 91 milyon dolar ile Yatağan Termik Santrali takip etti. ÖYK, söz konusu santralin Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satışını onayladı.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait Salıpazarı Liman Sahası (GALATAPORT) ihalesi de 702 milyon dolar ile en yüksek üçüncü özelleştirme oldu.

Satış-devir onayı alınan ve sözleşme imza aşamasında olan 40 işlem daha var. Bu işlemlerden elde edilmesi beklenen gelir ise yaklaşık 4 milyar 259 milyon dolar.

Bedelli devir işlemlerinden 447 milyon dolar

2014’te bedelli devir işlemlerinden Hazine'nin kasasına giren miktar ise 447 milyon dolar oldu.

TEDAŞ'tan Maliye Bakanlığı'na kadar birçok kurumun taşınmazları satıldı. Bu işlemlerden en büyüğü Maliye'ye ait İstanbul'daki 21 taşınmazın satışı oldu. Elde edilen gelir, 283 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Onay aşamasında olan 11 işlemden ise 633 milyon dolarlık gelir bekleniyor.

Kaynak: AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu