İsrail'i haritadan sildiler

İsrail'i haritadan sildiler


Dünyanın önde gelen matbaalarından HarperCollinsin, Ortadoğu'daki okullar için özel olarak hazırladığı haritada, işgal altındaki Gazze'nin adı mevcutken, İsrail'e yer verilmedi. Katoliklerin haber dergisi 'The Tablet' haritayı haber yapınca matbaa geri adım atıp ürünün dağıtımını ve basımı durdurdu.

Merkezi New Yorkta bulunan ve medya devi Rupert Murdochs News Corporationa ait HarperCollins adlı matbaa, İsraile Ortadoğu haritasında yer vermedi.

İsrail ve sınırları silindi
Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, HarperCollinsin Orta ve Yakın Doğu ülkelerindeki okullar için özel olarak hazırlanan haritada, İsrail'in komşuları olan ülkelerin tamamının adına yer verilirken, hatta devlet olmamasına rağmen Batı Şeria ve Gazzenin dahi isimleri yer aldı. Ancak haritada İsrail'in sınırları çok belirgin olmayan şekilde çizilirken adına yer verilmedi.

Dağıtım ve baskı durdu
Konunun Katoliklerin haber dergisi 'The Tablet' de yer alması üzerine, sosyal medyadan HarperCollinse gelen yoğun eleştiriler, matbaaya geri adım attırdı. Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan HarperCollins, "Yakın ve Orta Doğu için hazırlanan haritada İsrailin adına yer verilmemesi nedeniyle üzgünüz. Söz konusu ürün piyasadan çekilirken, kalanların baskısı durduruldu" denildi.

"Bilinçli silindi"
HarperCollinsin İsrail'in adını hata sonucu mu yoksa bilerek mi haritaya yazmadığı konusu netlik kazanmadı. 'The Tablet'e göre İsrailin adı bilinçli olarak silindi. Ortadoğuya özel olarak hazırlanan haritada, tepki çekeceği düşünülerek yerel hassasiyetler göz önünde tutuldu ve İsrailin adı haritada yer almadı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
IKBY, 'bağımsızlık' sonrasında Bağdat'tan 'tazminat' isteyecek
Türkiye
Türkler Kızıldeniz'i su altından geçebilir
Dünya
IKBY, 'bağımsızlık' sonrasında Bağdat'tan 'tazminat' isteyecek

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu