'Böcek' davasının ilk duruşması başladı

'Böcek' davasının ilk duruşması başladı


Başbakanlığı döneminde Tayyip Erdoğan’ın ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili dava başladı. Önce Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel savunmasını yaptı.

Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde ve evinde bulunan, 'böcek' diye tabir edilen dinleme cihazlarıyla ilgili 13 sanık hakkında açılan dava başladı. Duruşmaya yakalama kararı olan 5 polis katılmadı. Mahkeme hâkiminin suçlamaları okuması sonrası dönemin Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel savunmasını yaptı.

''Güvenlik sistemi büro amirliği kurduk. Sayın Başbakanımızın bulunduğu her yeri aradık. Böyle bir görev olmamasına rağmen bizim böyle bir çalışmamız oldu. Sonrasında bunun şube müdürlüğü aracılığıyla yürütülmesi gerektiğini belirttik. Bakanlar Kurulu ile müdürlük kuruldu. Yeni cihazlar almak için teklifte bulunduk. Çoğu cihazı da bize vermiyorlardı. Bir üst modeli üretildiğinde ancak bize satıyorlardı. Arama tarama için yeni cihazlar alındı."

"Eldeki cihazlar yeterli değil"

"Başbakanımızın kullandığı çalışma ofisi ve eviyle ilgili benim direktiflerim oldu. Ayda iki sefer aranması talimatını verdim. Sayın Başbakanımızın her gün programı oluyordu. Bizim öncelikli görevimiz Başbakanımızın yeni gittiği yerleri aramak. Eldeki cihazlar sayısal olarak yeterli değil, personel de yeterli değil. Ben soruşturmanın ilk gününden bu yana varım. 28 Aralık'ta böcekler bulundu. Müsteşar beni çağırdı ve böyle bir böcek bulunduğunu belirterek MİT Müsteşarı ile görüşerek çalışma yapmamızı istedi. Raporlar hazırlandı."

"Boşluk olduğu doğru"

Hâkim, Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel'e, iddianamede şüpheli olarak yer alan polis memurlarından "Serhat Demir'i göreve kim aldı?" diye sordu. Yüksel buna, "Emniyet amirimiz aldı. Polis memurlarını polis okullarından seçerken tavsiyeler üzerine alırız. Başkan yardımcım Zeki Bulut yurt dışındayken bana tavsiye etti. Ben sadece mülakat ettim" dedi ve şöyle devam etti:

"Ahmet Türer'le de aynı şekilde Amerika seyahatimizde görüştük. Başbakanımızın katıldığı programa katılmıştı. Ben onların bacanak olduklarını Başbakanlığa gelince öğrendim. Başbakan'ın rahatsızlığı nedeniyle İstanbul'da personelim görevliydi. O dönemde bir boşluk olduğu doğru. Müdürler misafirlerle ilgilendi."

"Böcek araması önleyici tedbir"

Hâkim, "Serhat'ın Ankara'ya gelişinden haberiniz var mı?" diye sorunca, Yüksel'in buna cevabı, "Hayır" oldu. Yüksel'in sözleri şöyle:

"Biz 2010'dan sonra cihazları aldıktan sonra İstihbarat Daire'den yardım almadık. Bir sefer ihtiyaç olduğunda İstihbarat Daire'den istedik ama cihazın meşgul olduğunu söyledikleri için vermediler. Böcek arama çalışması yasal bir görev olmadığı için önleyici tedbir olarak yapılan bir çalışma. İstihbarat'taki cihazları benim bilmem mümkün değil. Bizim bir takımımız var, o dönemde bu cihaz İstanbul'daydı."

Yüksel, "Başbakanımız olmadığında tek cihaz olduğu için arama nasıl yapılıyordu?" sorusuna ise, "Başbakanımız Ankara'da olmadığında arama yapılmıyordu" diye yanıt verdi.

Duruşmada, Koruma Şube Müdürü Zeki Bulut'un savunmasına geçildi.

Duruşmaya Erdoğan'ın avukatları katılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikâyetçi olarak yer aldığı iddianamede 13 şüpheli, "siyasi casusluk, kişiler arası haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arası konuşmayı izinsiz kayıt etmek" ile suçlanıyor. İddianamede, suçun kamu görevlileri tarafından işlenmesi halinde cezada yarı oranında artırılma maddesinin uygulanması da talep ediliyor. Bu kapsamda 13 şüpheli toplamda 42 yıl hapis cezasıyla yargılanacak.

İddianameyi Yargıtay üyeliğine seçilen Ankara Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin hazırladı. İddianamede şüpheli olarak TÜBİTAK'ın eski yöneticisi Hasan Palaz ve polis memurları Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, Ahmet Türer, Enes Çiğci, İlker Usta, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, İbrahim Sarı, Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve Harun Yavuz yer aldı.

Bu isimlerden hâlâ yakalanamayan Özdoğan, Zavar, Çiğci, Usta, Türer ve Demir hakkında yakalama kararı bulunuyor.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklardan 8'i ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları katılıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu