Sisi: Artık ihtilafı bitirmeliyiz

Sisi: Artık ihtilafı bitirmeliyiz


Mısır’da darbe rejiminin lideri Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Mısır'da 'muhalefetin eleştirilmemesi ve ihtilafın sonlanması gerektiğini' söyledi, "Suçsuz olan kim varsa hapisten çıkacak" mesajını verdi.

Mısır'da yayınlanan Cumhuriyet, Ahram ve Ahbar gazetelerine röportaj veren Mısır Cumhurbaşkanı ve darbe lideri Abdulfettah Sisi, "Mısır bölünmekten ve şiddetten yeterince çekti, halkın saflarının yeniden düzenlenmesi gerekir, muhaliflerin bile eleştirilmemesi gerekir. Mısır’ı az kalsın kaybediyorduk. Artık ihtilafı bitirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"Benim görevim Mısır’ın yaralarını sarmak’ diyen Sisi, Mısır'ın yıllar boyunca yaralandığını, ve bu yaraları sarmanın siyasi taraflar, medya veya gençlik fark etmeksizin herkesin görevi olduğunu ifade etti.

'Eli kana bulaşmayan ancak protestolara katıldığı için tutuklananların durumuyla ilgili bir soruya ise Sisi, "Hapishanelerde mutlaka masum insanlar var. Tüm hapishaneleri inceleyen bir-iki komiteyi görevlendirdim, genç medya mensuplarından oluşan bir komite de cezaevlerini kendi gözüyle görmek için çalışma başlattı. İçişleri Bakanını kapsamlı bir gözden geçirme çalışması yapmakla görevlendirdim. Suçsuz kim varsa çıkacak" yanıtını verdi.

Sisi'nin gazetelere verdiği röportajın ikinci kısmı yarın yayınlanacak.

Mısır'da 3 Temmuz darbesinin ardından başta Müslüman Kardeşler olmak üzere çok sayıda darbe karşıtı muhalif oluşum yasaklandı ve 'terör örgütü' ilan edildi.

Darbe rejiminin görevden aldığı, ülkenin demokratik seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi farklı davalardan yargılanıyor.

Darbe sonrasında gösterilere katılan binlerce kişi tutuklandı ve ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Yüzlerce kişi idam cezasına mahkum edildi.

Darbe rejiminin mağduru olanlar arasında gazeteciler, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları da yer alıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu