Gazze'de Mevsim Kış..

Gazze'de Mevsim Kış..

  • 29 Aralık 2014 12:15


İsrail'in geçtiğimiz Temmuz ayında Gazze'ye başlattığı saldırılar sonrası Gazzeliler zor günler geçiriyor. Evlerinin yıkık dökük kalıntıları arasında yaşamaya çalışan halk, soğuk günlerde çocuklarının hastalanmasından şikayet ediyor.

Filistinliler, Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail ablukasının kaldırılması ve bölgenin yeniden imarına bir an önce başlanmasını talep ediyor.

Filistinli grupların çağrısı üzerine Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı. Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, burada yaptığı konuşmada, "İsrail, Gazze ablukasını sürdürerek insanlığa ve uluslararası hukuka karşı suç işliyor" dedi. 

"Abbas İsrail'e dava açsın"

Uluslararası topluma, işlediği suçlar nedeniyle İsrail'e karşı yaptırım uygulaması çağrısında bulunan Rıdvan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan da savaş suçu işlediği için uluslararası ceza mahkemesinde İsrail'e dava açmasını istedi.

 

Gazze'nin Refah kentinde toplanan bir grup Filistinli, İsrail'in Gazze Şeridi'ne son saldırlarında yıkılan evlerin imarının hızlandırılması ve ambargonun kaldırılması talebiyle gösteri düzenledi.Filistin hükümetini Gazze'nin yeniden imarı, sınır kapılarının açılması ve ablukanın kırılması konularında sorumluluklarını yerine getirmeye davet eden Rıdvan, Mısır'a da Refah Sınır Kapısı'nı sürekli açık tutması ve varılan ateşkese uyması için İsrail'e baskı yapması çağrısında bulundu.

"Arap dünyası hızlı hareket etmeli"

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Siyasi Büro üyesi Salih Nasır ise konuşmasında Filistindeki bölünmüşlüğe son vermeyi hedefleyen ulusal girişimlerin önünün açılması, işgal ve yerleşim birimleriyle mücadele konusunda safların birleştirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Mısır yönetimi, Gazze sınırındaki Refah Sınır Kapısı'nı 2 günlüğüne açtı. Mısır tarafına geçmek isteyen yüzlerce Filistinli, sınırda pasaport kontrolünden geçmek için bekledi.İslami Cihad yöneticilerinden Halid el-Bataş da İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kaldırılması için Arap ve İslam dünyasından hızlı hareket etmesini istedi.


İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya hasar görmüştü.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Barzani açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore çıkışı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu