İşte PKK'ya harcanan para

İşte PKK'ya harcanan para


Maliye Bakanı Şimşek, çözüm sürecinden önce Doğu ve Güneydoğu'da PKK'ya karşı 350 milyar dolar, dolaylı etkilerle 1 trilyon dolara yakın kaynağın heba edildiğini" söyledi.

Terörün maliyeti

Türkiye'nin 30-40 yıldır terör gerçeğiyle yaşadığına işaret eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Bundan dolayıdır ki Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, oradaki güçlü insan kaynağına, çok verimli topraklara ve diğer zenginliklere rağmen maalesef arzulanan büyüme, kalkınma ve yatırım çekmede arzulanan performansı ortaya koyamadı. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi oradaki suç yoğunluğunun, suç oranının yüksek olması. Burada kastettiğimiz organize suç. Mafya kapitalizmi toplumsal sermayeyi de aşındırarak kaynakların bir anlamda heba olmasına yol açıyor. Organize suçlar gerçekten bu tür etkilere sahiptir. Terörle mücadeleye kimisine göre 350 milyar dolar, kimisine göre dolaylı etkilerle 1 trilyon dolara yakın kaynağını heba etmiştir."

Bu tür suçların yoğun olduğu bölgelerde, ülkelerde devlet ile fertler arasında toplumsal sözleşmenin de bozulması gibi olumsuzluklarla karşılaşıldığına işaret eden Şimşek, organize suçların en önemli boyutunun suç gelirleri ve bunların aklanması olduğunu vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu