Mahsur Kalan 474 Müslüman Yaşam Savaşı Veriyor

Mahsur Kalan 474 Müslüman Yaşam Savaşı Veriyor

  • 27 Aralık 2014 08:49


BM, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çatışmalar nedeniyle Yaloke kasabasında mahsur kalan 474 Müslümanın, salgın hastalık ve gıdasızlık nedeniyle yaşam savaşı verdiğini açıkladı, acil yardım çağrısı yaptı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde devam eden etnik çatışmalar nedeniyle Başkent Bangui'nin 200 kilometre kuzey doğusundaki Yaloke kasabasında, Peuhl kabilesinden 474 Müslümanın aylardır mahsur kaldığı belirtildi.

 

Müslümanların gıdasızlık ve salgın hastalık altında yaşam savaşı verdiği vurgulanan açıklamada, bu kişilerden yüzde 30'unun sıtmaya, 6'sının da tüberküloza yakalandığı kaydedildi.

Çatışmalardan kaçan grupta nisan ayından beri 42 kişinin hayatını kaybettiği, kalanların da günden güne yetersiz beslenme nedeniyle zayıfladığı bildirildi.

Açıklamada, anti-Balaka militanları tarafından tehdit edilen grubun derhal güvenli bir bölgeye taşınmaları ve bu Müslümanlara acil insani yardımın ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Peuhl kabilesi üyelerinin Yaloke'de bulunan tek Müslüman grup olduğu ve bulundukları kamptan güvenlik riski nedeniyle 500 metreden öteye gidemedikleri kaydedilen açıklamada, uluslararası toplumdan acil yardım talep edildi.

BM rakamlarına göre iki yıldan fazla süredir etnik ve dini çatışmalara sahne olan ülkede 440 bin kişi ülke içinde yerlerinden olurken 190 bin kişi de komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu