Elvan'dan 'görevden alma' iddialarına yalanlama

Elvan'dan 'görevden alma' iddialarına yalanlama


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, medyada yer alan Karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki görevden alma iddialarına ilişkin, "Genel Müdürümüz izinli şu anda, görevden alınması gibi bir durum söz konusu değil" açıklamasında bulundu. Elvan, yeni internet düzenlemesine ilişkin ise "Anayasamızın 22. maddesine tamamen uygun bir düzenleme" açıklamasını yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki görevden alma iddialarına ilişkin, "Genel Müdürümüz izinli şu anda, görevden alınması gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

Bartın Valiliğini ziyaretinde kurumun bahçesinde kendi adına dikilen çam fidanını sulayan Elvan, daha sonra şeref defterini imzaladı.

Vali Seyfettin Azizoğlu ile görüşen Elvan, burada yaptığı konuşmada, yıllardır Karadeniz'de özellikle kuzeyden güneye yeni iniş koridorları açılması ve Karadeniz sahili boyunca bağlantı sağlanması konusunun yıllarca ele alınamadığını söyledi.

AK Parti hükümetleriyle 2003'ten itibaren bu konulara el attıklarını, hayal dahil edilemeyecek projeleri gerçekleştirmeye başladıklarını anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Biz 2014 ve 2015 yıllarını bakanlık olarak 'tünel yılı' ilan ettik. Sadece 2014'te 119 kilometre tünel yaptık. 1923'ten 2003'e kadar Türkiye'nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometre. Biz bir yılda 119 kilometre tünel yaptık. 2015'te 128 kilometrelik tünel açılışı gerçekleştireceğiz. Bugün de Bartın'da 30 dakikalık mesafeyi 5 dakikaya düşüren tünelin açılışın gerçekleştireceğiz. Bartın ve ülkemiz için önemli bir kazanım. Yine devam eden bölünmüş yol çalışmalarımız var. Tek yol çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı yakından takip ediyoruz. Şu anda ülkemizin her bir ilinde çalışmalarımız var. Türkiye'de 2 bin 200 civarında şantiyemiz var. Bunu tünellerimiz için söylüyorum. Tünel çalışmalarımız 24 saat aralıksız, yaz ve kış devam etmektedir. Bu kadar güzel bir coğrafyada ve önemli turizm merkezimizde ihtiyaç olan şey ulaşım altyapısının güçlü olması.

Eğer bir ilde kalkınmadan ve gelişmeden bahsetmek istiyorsanız, olmazsa olmazımız güçlü ulaşım altyapısıdır."

Dünyanın ikinci büyük tünelini yapıyoruz

Elvan, karayolları yatırımlarına yoğun şekilde devam ettiklerine dikkati çekerek, 2014 ve 2015'te ağırlıklı olarak ödeneklerini tünellere aktardıklarını dile getirdi.

"Dünyanın ikinci büyük tünelini yapıyoruz" diyen Elvan, "Karadenizimizi Doğu Anadolu'ya, oradan da Güneydoğu'ya, Mardin'e bağlayan bir güzergah. Toplam aşağı yukarı 30 kilometrelik tünel açıyoruz. Çift tünel olduğunda 30 kilometre yapıyor. 14,7 kilometre tek tüp ve şu anda yüzde 50 seviyesini geçtik. Hangi ilimize giderseniz gidin, yeni tüneller görüyorsunuz. Bu, Türkiye'nin gelişmesinin ve kalkınmasının en önemli göstergelerinden biridir" ifadesini kullandı.

"İthal cep telefonlarına vergi getirilmesi düşünülüyor. Yerli üretimde ne noktadayız, bununla ilgili neler yapılması düşünülüyor" sorusu üzerine Elvan, şunları kaydetti:

"Şu anda yerli üretime başlayan firmalarımız var. Son derece modern, 'akıllı' diyebileceğimiz telefon üretimini gerçekleştiriyorlar ama oran olarak baktığımızda aşağı yukarı Türkiye'deki toplam cep telefonu satışının yüzde 8-9'u yerli üretilen cep telefonlarıyla karşılanıyor. Bu, bizim için yeterli değil. Bu oranı yukarılara çıkarmak istiyoruz. Geçen yıl sadece ithalat için ödemiş olduğumuz miktar 2,7 milyar dolar, cep telefonu için. Bu, tabii ki cari açığımızın da olduğu dikkate alındığında özellikle cep telefonu üretiminin Türkiye içinde teşvik edilmesi, cari açığımıza pozitif katkı sağlayacaktır. Bu yönde Ekonomi Bakanlığımız çalışma yapacaktır ama özellikle bakanlık olarak bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarına 2015 yılından itibaren çok ciddi destekler vereceğiz.

1 milyar lira kaynak ayırdık. Tamamıyla hibe olarak nakit destek söz konusu olacak."

Yeni internet düzenlemesi

Bakan Elvan, yeni internet düzenlemesine ilişkin, "Anayasamızın 22. maddesine tamamen uygun bir düzenleme, (daha önce çıkarılan kanunun) Anayasa Mahkemesinden dönme nedeni, kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda daha önceki düzenlemede karar mercini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı olarak koymuştuk. Burada bir değişiklik yaptık. Bu konuda karar vermesi gereken 'ilgili bakan ve bakanlıktır' diye düşündük. Ben herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Tamamıyla Anayasamızın 22. maddesine uygun" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu