Davutoğlu: 14 Aralık siyasi değil

Davutoğlu: 14 Aralık siyasi değil


Partisinin 5. Olağan Kongresi'nde konuşan Başbakan Davutoğlu, 14 Aralık operasyonunun siyasi değil yargı süreci olduğunu söyledi. Davutoğlu, basın özgürlüğünün tehdit altında olduğuna yönelik eleştirilere de tepki gösterdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da AK Parti’nin 5. Olağan Kongresi’nde konuştu. 14 Aralık operasyonunun siyasi bir süreç olmadığını söyleyen Davutoğlu, bunun bir yargı süreci olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, “Geçtiğimiz hafta başlayan yargı süreciyle ilgili haksız spekülasyon yapanlara cevap vermek istiyorum. 14 Aralıkta başlayan bu süreç, siyasi bir müdahaleyle başlamadı. Bu bir yargı sürecidir” dedi.

Başbakan, ‘Tahşiyeciler’ grubunu kastederek, “Uydurma delillerle mağdur edilen bu cemaat, hiçbir şiddete bulaşmayan bu insanlar gelip yargıya başvurmuşlar, haklarını istemişlerdir” dedi.  

“2010’da 30'u aşkın vatandaşımızın haksız suçlamalarla ve yalan bir takım delillerle bürolarına yerleştirilen silahla kurulan kumpaslarla 17 ay hapis yatmasının karşısında onların yaptığı şikayet süreciyle başlamıştır” diyen Başbakan Davutoğlu, bunun bir insan hakları davası olduğunu söyledi.

"Basın özgürlüğü teminat altında"

Başbakan, dosyanın içeriği bilinmeden operasyona kınamalar gelmesini de şöyle eleştirdi:

“Daha dosyanın içeriği bilinmeden, bir Pazar günü bunu basın özgürlüğüne müdahale olarak yansıttılar. Hemen yurtdışındaki odaklar harekete geçti. Bir pazar sabahı AB açıklama yaptı. Hükümetimiz hakkında kirli bir kampanya başlattılar. Bu kampanyayla hükümetimize ve ülkemize dönük bir karalama faaliyeti yürüttüler.”

“Bu operasyonlarda basın özgürlüğünü ilgilendiren bir konu söz konusu değildir” diyen Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’de basın özgürlüğü teminat altındadır. Ama hiç kimse bulunduğu mevki gereği de hesap sorulamaz değildir. Nasıl biz siyasetçiler millete hesap veriyorsak, herkes hesap verecek” dedi.

Davutoğlu, “Vatandaşlarımız üzerinde asılsız delillerle şantaj uygulayanlar bilsinler ki, bir daha böyle bir olaya cesaret edemeyecekler. İşte bürokrasiye sızmış bu çeteye karşı 28 Ağustos’ta burada verdiğimiz sözün gereğini yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

 • Hamdi YALÇIN

  24 Aralık 2014 21:47

  Cevap Ver

  MELİH GÖKÇEK’İN HEDEFİ 2015’DE % 55 OY !


  Yine heyecan, yine yüksek tansiyon, yine aşk ve heyecan doruk noktadaydı. Ak Parti Ankara İl Başkanlığı 5.Olagan Kongresinden bahsedeceğim. Pazar günü çok renkli ve çok heyecanlı bir kongreye tanık oldum. Unutmadan, hemen şunu söylemeden geçemiyeceğim ; Kongrede yeniden İl Başkanlığına seçilen ve yeni bir can, yeni bir kan tazeleyerek yoluna devam etmesi yönünde delegelerin teveccühüne nail olan Mustafa Nedim Yamalı’yı tebrik ederim. Allah(c.c.) yar ve yardımcıları olsun.
  Divan Başkanı eski Adalet Bakanımız ve halen Ak parti Genel Başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in açılış konuşması ile ısınmaya başlayan kongrede vakit çok güzel geçti ; Yurt dışından gelen yabancı devlet konuklarının- misafirlerin karayoluyla Esenboğa hava alanından şehir merkezine gelirlerken yol boyunca oradaki çarpık yapılaşmayı görecek olmalarından dolayı üzüldüklerini ,Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in büyük katkıları ile Kuzey Ankara Projesi ile modern binalar ve güzel bir yapılaşma ve yapılan yollar, çevre düzenlemeleri ile Başkentimiz yıllarca özlediği ve hak ettiği konuma geldiğini ifade ediyordu. Sevgili dostlar gerçekten Ak parti iktidarından önce buradaki çarpık yapılaşma ve görüntü kirliliğinden hepimiz muzdariptik. Devlet ve millet , özellikle de başkentliler yurtdışından gelen devlet konuklarına bu kötü manzarayı göstermeden nasıl geçirebiliriz diye düşünmeden edemezlerdi. Şimdi ise huzurlu ve endişesiz bir şekilde gelen yabancı konuklar-misafirler o bölgeden geçerlerken başkentliler yapılan eserlerin haklı onurunu yaşıyor. Bu onuru yaşatan belediye başkanlarının piri Melih Gökçek’e ne kadar teşekkür edilse azdır.
  Sevgili başkentliler Başbakan yardımcısı Şahin’in konuşmalarının başka bir bölümünde söyledikleri ise beni çok duygulandırdı ve o salonda bir köşede sessiz sessiz gözlerimden akan yaşa hakim olamadım. Kurtuluş savaşını başlatmak üzere 95 yıl önce Aralık ayında Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığındaki heyetin Ankara’ya gelirken kendilerini taşıyan aracın lastiğinin Kırşehir yakınlarında patlaması ve lastik bulunamayışı; ne yapılmış biliyormusunuz sevgili Ankaralılar; bez parçalarını lastiğin içine doldurarak yollarına devam etmişler.
  Başbakan Yardımcısı Şahinin değindiği diğer konu ise; milli bayramlarda geçit törenlerine katılan tankların, helikopterlerin , araçların, silahların menşei yabancılara ait iken bugün ülkemizde kendi tankımızı, kendi helikopterimizi, kendi savaş gemimizi ve kendi silah araç gereçlerini yapar hale geldiğimizi söylemesiydi. Ben de zaman zaman düşünmüşümdür. Resmi tören geçitlerinde niçin hep yabancıların yaptıklarını sergiliyoruz,diye. Ama bugün 12 yıldaki AK Parti iktidarında aziz milletimizin desteği ile nereden nerelere gelindiği apaçık gözler önüne seriliyor. Bu dönemde Türk milletinin kendi tankını, savaş gemisini, silahını , savaş araç ve gereçlerini yaptığına millet olarak tanık oluyoruz. Şüphesiz ki bu başarıda 12 yıl iktidarda bulunan ve damgasını vuran Ak parti iktidarının payı büyüktür. Alnımız ak, başımız dik olarak bu haklı gururu millet olarak hep birlikte yaşıyoruz.
  Biraz sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu kongre salonuna teşrif ettiklerinde salon yer yerinden oynadı. İşte o zaman o kongreye katılan onbinlerce insan salon içerisinde ve onun iki katı insan salon dışında Başbakanı Davutoğlu’nu karşıladılar. Başbakan Davutoğlu ve muhterem eşleri Sare hanımefendi salonu turlayıp, güller-çiçekler vererek kongreye gelenleri selamladılar.
  Başbakanı salonda izlemek ve dinlemek bana ayrı bir heyecan ve zevk verdi. Geçmişte üniversitede hoca olarak ders verdiğinden mi nedendir, bilemiyorum. O’nun meziyeti , hitabeti ve salona hakimiyeti süperdi. Salondakilerin heyecanı görülmeye değerdi.
  Çok değişik konularda açıklamalar yapan Başbakan Davutoğlu’nun Yüksek Yargı organlarımız Yargıtay ve Danıştay’da dava yükünü azaltacak ve davaların süratle neticelenmesi için artırılan dairelerin en kısa zamanda faaliyete geçirileceğini ve yargının yapılandırılması için tüm tedbirlerin artırılacağını ifade ettiler. Özgüvenimizin yeniden inşa’sı , milli birlik ve beraberliğin tahkim edileceğini ve çözüm süreci yolunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edildiğini söyledi.
  Ayrıca, gelecek dönemde her hafta yeni bir reform paketi-proğramı açıklayacaklarının müjdesini verdiler. Ülkemiz ile devlet ve hükümet aleyhine yapılan kirli kampanyalara izin verilmeyeceğini ifade etti.
  En önemli bir diğer konu ise siyasetin, adaletin, yargının ve bütün Anayasal kurumların tam ve yerinde oturması için 2015 haziranından sonra yeni bir anayasa için yola çıkılarak aziz milletimizin takdirine sunulacağını , ifade ettiler. Yapılacak yeni anayasamız ümit ediyorum ki her alanda çok güzel ve önemli değişiklikleri barındıracak ve aziz milletimizi hoşnut edecektir. Başbakan Davutoğlu konuşmasında bunların ip uçlarını ve işaretlerini verdi.
  Ben de, yeniden yapılacak anayasa değişikliğini çok önemsiyorum. Bu yeni anayasanın gerçekleşmesi için aziz milletimize ve özellikle de Ak partiye gönül verenlere çok büyük görev düşecektir. 2023 hedeflerine ulaşmak için çok büyük adımlarla koşan Ak Parti neferleri bugünden kolları sıvayıp 2015 Genel seçimlerine hazırlıklara başlayacaklarını düşünüyorum . Zira belediye başkanlarının piri Ankara B.Şehir Belediye Başkanı Gökçek Ankara teşkilatı olarak Ak partinin oylarının %55 ‘e çıkarılması ve hedeflerine ulaşmak için Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun huzurunda söz verdiğine şahit olduk.
  Dünya Lideri, Dünya markası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” RTE” ın ismi anıldıkça salon ayrıca coştu, gözler hep onu aradı. O’nunla yapılan hizmetler ve eserler slayt gösterilerinde izletilirken coşkular, sevinçler, alkışlar doruk noktaya ulaştı. 12.Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın köşke çıktıktan sonra Ak partinin ve ülkemizin bayrağının emin ellere teslim edilmiş olduğunu birkez daha gördüm. Ak parti yönetim ve delegelerin ülkemiz ve milletimiz için çok isabetli ve hayırlı bir karar vermiş olduklarını yakinen tanık oldum. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve başkentte Gökçek el ele gönül gönül’e korkusuzca gidiyorlar 2023 hedeflerine, arkalarında aziz milletimizin desteği oldukça bu aşk , bu heyecan sürdükçe inanın kardeşlerim çok büyük hizmet ve eserlere imza atılmaya devam edilecektir.
  Bir pazar günü hiç alışık olmadığım , siyasi parti kongresine ilk defa giderek çok güzel bir vakit geçirdim. Kavganın, dövüşün olmadığı , her tarafı bayraklarla donatılmış demokrasi şöleninde güzel şeyler öğrendim, güzel anılarla ayrılmanın mutluluğunu halen yaşıyorum. Ak partiye gönül veren Altındağ’lı , Haymana’lı vs. gençlerin heyecanı , sloganları hala kulaklarımda ve hala gözümün önünde. Bu heyecan ve bu aşk devam ettiği müddetçe 2015 genel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hedeflediği %55 oyu Ak Partinin çok rahatlıkla alabileceği ve ülkemizin 1.partisi olarak 12 yıl önce başlanılan Türkiye’ye hizmet yolculuğunun artarak devam edeceği kesin gözüküyor…

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu