Amerika'yı ilk Müslümanlar keşfetti. İşte bulunan o kanıtlar!

Amerika'yı ilk Müslümanlar keşfetti. İşte bulunan o kanıtlar!


Amerika'da bulunan bu kanıtlar, Müslüman denizcilerin Amerika kıyılarına yerleşen ilk insanlar olabileceğini düşündürüyor.

Kristof Kolomb'un seyatinden öncesine ait 9. Yüzyıl Kur'an El Yazmaları bulundu.

Narraganset | Yüzyıllarca, Kristof Kolomb'un Atlantik'i geçerek Yeni Dünya'ya ulaşan ilk insan olduğuna inanıldı. Fakat, Rhode Adası Üniversitesi'nden bir araştırma grubunun ortaya çıkardığı yeni bir kanıt, Müslüman denizcilerin Amerika kıyılarına yerleşen ilk insanlar olabileceğini düşündürüyor. Bu, tarihi yeniden yazdırabilecek bir olasılık. (Rhode Adası/ Rhode Islands, Amerika'nın bir eyaleti.)

"Geçmiş yıllarda bölgede yaptığımız gibi, tarih öncesi Amerikan yerlilerinin yerleşimlerine ait izler bulmayı umuyorduk. 9. yüzyıla ait üzerlerinde Arapça yazılmış el yazmaları bulmaya hazır değildik." diye konuşan araştırma ekibi sorumlusu Evan Yuriesco, keşfin beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğini de sözlerine ekliyor.

 Araştırma ekibi, bunun 9. yüzyılda yaşamış denizcilere ait mezarlar olduğunu belirtti. Bulunan dört adet iskelet çok fazla bozulduğu (tahriş, ayrışma) için DNA testi yapılamıyor.

Bez, sikke, Kılıç gibi diğer maddeler de bulundu. Fakat pas; kılıç ve sikke üzerindeki her türlü muhtemel tanınabilir yazı izlerine zarar verdiği için kalan eserler çok kötü durumda. Bez parçaları da bölgedeki aşırı nem sebebi ile çürümeye durmuş durumda. Bu yüzden zar zor tanınabiliyor.

Bunun yanı sıra, iki adet kil kap şaşırtıcı derecede iyi halde bulundu. Bunlardan birinin üzerinde değerli el yazmaları var, diğerinde de tespit edilemeyen kuru baharat karışımı bulunuyor ki bunların ne olduğu tespit edildiğinde denizcilerin kökeni hakkında daha fazla kanıt elde edilebilir.


Massachussets Üniversitesi'nden İslami Ortaçağ Bilimadamı Karim İbn Fallah, el yazmalarının "Kûfi yazısı" olduğunu ve 9. yüzyıla ait olduğunu tespit etmiştir. (Kûfi yazısı, Kur'an yazmalarında ve yapıların cephelerinde sıklıkla kullanılan bir yazı türüdür ve İslami hat sanatının en eski bilinen yazı türüdür.)

Karim İbn Fallah: "Kûfi yazısı, çeşitli Arapça yazılarının en eski hat şeklidir ve eski Nabataean yazısının değiştirilmiş bir formudur." diye konuştu.
"Kûfi, 7. yüzyılın sonlarına doğru ismini aldığı Irak'taki Kûfe'de geliştirildi. Kolomb öncesi Amerika'sında Kûfi yazısı keşfi son derece büyüleyici" diye ekledi.

Washington'daki Amerika'nın en saygın müzelerinden biri olan Smithsonian'da çalışan müzeolog Byran Kent, buluşun son derece rahatsız edici olduğunu itiraf etti. Byran Kent: "Arap haritalarının dünyadaki en iyi haritalar oldukları konusunda kuşku yok, fakat mevcut haritaların hiçbiri Amerika'ya ait bilgi göstermiyor."

Tarihsel kanıtlar, Kolomb öncesi zamanlarda Atlantik'i geçen Müslüman nüfusu fikrine karşı olsalar da; uzman Byran Kent, müslümanların Kolomb'u alt etmiş olabileceği konusunda itiraz etmiyor.

Byran Kent: "Bunu yaptıkları için kesinlikle teknolojik uzmanlığa sahiptiler. Fakat, şimdiye kadar, bunu yaptıkları konusunda güvenilir bir kanıt yoktu. Bu keşif, onların bunu yaptığı konusunda hiç şüphe barındırmayan bir kanıt, ki aslında, yaptılar."

Willamette Üniversi'nden Richard Francaviglia, bunun beklenmedik bir durum olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam ediyor: "Yeni Dünya'da Kolomb öncesi İslam'ın varlığı ilgi çekici bir durum çünkü bu akla yatkın bir şey. Müslümanların seyir başarıları gerçekten anlamlıydı. Kayıt, doğruluyor ki; müslümanlar 9. ve 10. yüzyıllarda Eski Dünya'nın önemli bir kısmını hızlı bir şekilde keşfedip sömürge kurdular. Kolomb'un kendisi, açıkça müslümanların denizcilik becerilerine borçludur. Ve müslümanların Yeni Dünya'ya ulaşmak için teknolojik uzmanlığa sahip oldukları konusunda çok az bir şüphe vardır."Müslüman tarihçi ve coğrafyacı Abu'l-Hasan Ali Ibn Al-Hussain Al-Masudi (871-957), Muruj adh-dhahab wa maadin aljawhar isimli kitabında; İspanya'nın Müslüman halifesi Abdullah Ibn Muhammed (888-912) döneminde, Kurtubalı Müslüman bir gezgin olan Khashkhash Ibn Saeed Ibn Aswad'ın 889'da İspanya'nın Delba (Palos) Limanı'ndan yelken açarak Atlantik'i geçtiğini ve bilinmeyen topraklara (ard majhoola) ulaştığını, muhteşem hazinelerle geri döndüğünü yazmıştır. Al-Masudi'nin dünya haritasının karanlık ve sis okyanusunda geniş bir bölgedir. Birçok bilim adamı bu bilinmeyen toprakların Amerika olduğuna inanır.

 

Çeviri / Haber Seyret

Kaynak / World News Daily Report

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu