Noel Baba evliya mıydı?

Noel Baba evliya mıydı?


Myra’lı Nicholas, namı diğer Noel Baba’nın yaşamı ilk defa Anadolu’dan bir bakışla belgeselleştiriliyor.

Çekimleri Antalya, İzmir, Ankara, Bursa ve İstanbul’da yapılan belgesel filmde Noel Baba, bir Anadolu ereni olarak ele alınıyor. Filmde Aziz Nicholas’ın hayatına dair izler takip edilirken bir tüketim nesnesine nasıl dönüştüğü de sorgulanıyor. Yönetmenliğini Süleyman Civliz’in yaptığı belgesel filmin danışmanı, gazeteci Abdurrahman Dilipak. Belgeselin metinleri ise Esra Elönü’ye ait. Belgeselde görev alan diğer isimlerin bazıları ise şöyle; yapımcı: Eşref Ziya Terzi, yardımcı yönetmen: Savaş Hamarat, yürütücü yapımcı: Barış Karabulut…

Belgeselin yönetmeni Süleyman Civliz filmle alakalı şunları söyledi: “Bu film yeni ve sıcak bir tarza sahip. Canlandırmalar, dramalar ve sinemanın bütün teknik olanaklarını kullanarak hem görkemli hem de anlamlı bir iş ortaya çıkardık. Biz Nicholas’tan yola çıkarak Anadolu insanının karakterini ortaya çıkarmaya çalıştık çünkü Aziz Nicholas’ın hayatına baktığımızda bizden birini görüyoruz. O ne bir misyonerdi ne de kapitalistti; hayatını iyiliğe adamış bir Anadolu dervişiydi. Bu hikayede yalnızca geçmişi değil bugünkü yaşantımızdaki izlerini de ele alan bir senaryo üzerine çalıştım . Bu çalışma ayrıca Noel Baba’ya bu açıdan bakan ilk belgesel film olma özelliği de taşıyor.”

“Derviş Nicholas; Anadolulu Noel Baba” ismiyle izleyiciyle buluşacak olan film, yılbaşı haftasında gösterilecek. Belgeselde Hristiyan ve Müslüman din adamlarının beraberinde bir çok araştırmacı, tarihçi, gazeteci de görüş bildirmiş. Film, yayınlanan ilk fragmanında etkileyici bir atmosferle karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Haber7
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu