Toplumun içine sinmeyecek adım atmayız

Toplumun içine sinmeyecek adım atmayız


Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin, Şu anda tren raya oturmuş durumda ama bunun hızını ne belirleyecek? Atılacak adımlar, samimiyet ve dürüstlük belirleyecek. Bu süreçlerde samimi olmak gerekiyor, dürüst, kararlı, cesur olmak gerekiyor dedi.

Akdoğan, partisinin Gebze İlçe Kongresi'nde, bazı yerlerde siyaset yapmanın kolay olmadığını söyledi. 

Kardeşi kaçırılan, parti binası yakılan, yolu kesilen AK Parti'liler var. Oralarda zor şartlar altında siyaset yapıyorlar diyen Akdoğan, mücadeleyi aile olarak hep birlikte yürüteceklerini anlattı.

Akdoğan, şöyle devam etti:

Çözüm süreci, AK Parti'nin başlattığı bir süreçtir. Çözümsüzlük çözümdür diyen, sorunları halının altına süpüren ve bunun bedeline katlanan, her yıl 'şu kadar insan ölebilir, şu kadar para harcanabilir' diye bunu sineye çeken anlayış, kronik sorunları derinleştirdi, büyüttü, büyüttü, ülkeyi bölünmenin eşiğine onlar getirdi. Bütün bunlara karşı biz dur dedik. Akan kan, gözyaşı dursun, analar ağlamasın' dedik. Bu, Türkiye için beka sorunudur. 'Birlik ve bütünlüğümüzü, iç barışımızı tehdit etmektedir' dedik. Bu yüzden çözüm süreci başlatıldı.

Çözüm süreci başlatıldıktan sonra çeşitli engellerle karşılaştıklarını aktaran Akdoğan, Türkiye, ne zaman şaha kalksa karanlık bir el devreye girdi. Demokratik açılım dedik, arkasından Reşadiye saldırısı geldi. Habur olayı geldi, Oslo süreci dedik, Silvan saldırısı geldi. 'Çözüm süreci' dedik, Kobani bahanesiyle yaşanan vandalizm ortaya çıktı. Her seferinde süreci sabote edecek adımlar atıldı. Bu, sadece bizim başımıza gelmiyor Özal'a da aynı şeyler yapıldı. Kürt dediği için başına gelmedik kalmadı. Erbakan'ın 'Kürt sorunu raporları hazırlattı' diye iktidardan düşürülmesinin bir sebebi de odur arkadaşlar şeklinde konuştu.

Akdoğan, 28 Şubat sürecinin silindir gibi milletin üzerinden geçtiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

AK Parti de taşın altına elini koydu. Cesaretle 'ben bu oyunu bozacağım, bu millete bunun bedelini ödettirmeyeceğim, Türkiye'nin bölünmesine izin vermem' dedi. Bu süreçleri başlattı, türlü türlü sabotajlar ortaya çıktı. Buna rağmen yol yürümeye devam edeceğiz. Kararlı bir şekilde. Şu anda tren raya oturmuş durumda ama bunun hızını ne belirleyecek? Atılacak adımlar, samimiyet ve dürüstlük belirleyecek. Bu süreçlerde samimi olmak gerekiyor, dürüst, kararlı, cesur olmak gerekiyor. Öldürmenin hiçbir gerekçesi ve mazereti olmaz arkadaşlar. Bunlar artık eski Türkiye tablosudur. Geçen nevruzda bir mesaj verildi, 'silahlar sussun, fikirler konuşsun.

Çözüm sürecine iki yeni parametre koyduklarını belirten Akdoğan, bunlardan ilkinin kamu düzeni ve güvenliğinden asla taviz verilmemesi olduğunu söyledi.

Kamu güvenliği ve düzeninden asla taviz vermeyiz diyen Akdoğan, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünden asla geri adım atmayız, taviz vermeyiz. Türkiye üzerinde ameliyata izin vermeyiz. Bu, temel çizgidir ifadesini kullandı.

Akdoğan, bölgedeki STK'lar, vakıflar, cemaatler ve partilerin sürecin paydaşı olduğunu vurgulayarak, Muhatabıdır, bu sorunu birlikte çözüyoruz. Toplumun içine sinmeyecek, milletin kabul etmeyeceği hiçbir adım atmayız arkadaşlar. Bu sürece toplumsal destek varsa bu, Tayyip Erdoğan'a duyulan güvenin neticesidir. AK Parti, yanlış yapmaz anlayışının bir neticesidir. AK Parti'nin rotasını millet çizer, bu rotada yürüdüğü sürece AK Parti, kesinlikle yanlış yapmayacak şeklinde konuştu.

Aynı kararlılıkla bu süreci devam ettireceğiz

Çözüm süreci için her adımı attıklarını anlatan Akdoğan, Akil İnsanlar Heyeti'nin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Akdoğan, çözüm süreci için daha önce yaptıkları çalışmalara da değinerek, şunları söyledi:

Bu süreçte doğru olduğuna inandığımız ne varsa yapıyoruz ama herkesin bunu yapması lazım. Süreç içinde herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Bu olaylarda şöyle hayırlı yan da oldu, kimin ne mal olduğu ortaya çıktı. Bakın geçmişte devlete edilmedik laf kalmıyordu, birtakım negatiflikler atfediliyordu. Bugün bölgede şefkatli bir devlet var. Hizmet eden, yatırım yapan, hak ve özgürlük tanıyan, insanı kucaklayan bir devlet var. Onun ötesinde zulmeden, ceberut bir örgüt var. Adam kaçıran, haraç alan ve zulmeden bir örgüt var. Bu, ortaya çıktı. Bu farkındalığın oluşması önemlidir.

Geçmişimizle yüzleştik, devleti sorguladık, devlet kendi kendine dönüşmedi ama bölgede birilerinin de artık bu örgütü sorgulaması lazım diyen Akdoğan, Nasıl bir zihniyettir, nasıl bir hastalıklı anlayıştır. Bununla birlikte yaşanır mı diye sorgulaması gerekiyor. Bu tek tipçi, Baas zihniyetidir. Kobani'de (Ayn el Arap) evcilik oynar gibi kendilerine bir kanton ilan ettiler, ondan sonra herkesi kaçırdılar. Orada bir kaçan, göç eden Kürt oldu. Farklı olan Kürtler kaçtı Kobani'den. Barzani'ye yakın olanlar kaçtı, farklı kimse bırakmadılar. Bunların zihniyeti bu. Bunun artık bölgede görülüyor, anlaşılıyor olması çok önemli bir şeydir. Neticede bu süreci bozan, umutları kıran bunun altında kalır. Bu sürecin sahibi biziz ve aynı kararlılıkla bu süreci devam ettireceğiz değerlendirmesinde bulundu.

Mazluma sahip çıkacaksın

Akdoğan, diğer partilerin de sürece pozitif katkı vermesini umut ettiklerini dile getirerek, 1996'da CHP'nin Tunceli raporu hazırladığını anımsattı. 

Akdoğan, 1994'de SHP'nin de içinde bulunduğu koalisyonun Tunceli'ye yönelik genelge yayımladığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tunceli'de gıda sevkiyatı bile yapılamıyordu, teröristlerin eline un geçer' diye. Karneyle veriliyordu. Zulüm öyle bir noktaya gelmişti ki insanlar isyan etti. Tunceli, Dersim olaylarından beter bir noktaya geldi dediler. Bunun üzerine bir rapor hazırladı CHP, 1996'da. Orada söylediklerine bir bakın lütfen. Diyor ki bir, Kürtçe radyo ve televizyona izin verilmeli. Verildi arkadaşlar, AK Parti verdi. Kürt, enstitüleri kurulmalı. Kuruldu, kim kurdu? AK Parti kurdu. Özel okullarda Kürtçe eğitimin önündeki engeller kaldırılmalı. Kaldırıldı, kim kaldırdı? AK Parti kaldırdı. Olağanüstü hal kaldırılmalı diyor, kaldırıldı, kim kaldırdı? AK Parti kaldırdı. Yayın yasağı kalksın dedi, biz kaldırdık. Terör tazminatı ödensin dendi, biz ödedik. Köye dönüşler sağlansın dendi, biz sağladık. Yani o dönemde CHP, bugün belki o olayların arkasında değil, yaşananlarla yüzleşmiyor ama o dönemde hazırladıkları her adım AK Parti iktidarlarınca atıldı çünkü biz geçmişte kim yanlış yaparsa yapsın, yanlışı vurgularız.

Dersim olaylarına da değinen Akdoğan, Dersim'de bir hadise yaşanmıştır. Bu, isyandır demek, orada yapılan zulmü mazur gösterir mi? Kim yanlış yaptıysa hukuk içinde onunla mücadele edeceksin ama devlet adına birileri yanlış yaptıysa devlete kutsiyet atfederek bunu perdelemeyeceksin. Mazluma sahip çıkacaksın. Zulümde bitaraf kalınmaz. Ya zalim, ya mazlum vardır. Bunun ortası yoktur, ikisini birden idare edemezsin. İşte biz burada öz güven içinde milletimize ve tarihimize güvenerek, tarihimizle barışık şekilde bu sorgulamaları yaptık ve gereken adımları attık ifadesini kullandı.

Başbakanımız Tunceli'ye gidemez dedi, Sayın Bahçeli gitti, tebrik ediyoruz

Akdoğan, Recep Tayyip Erdoğan'ın yasaklı olduğu dönemde de lider olarak karşılandığını vurguladı.

Diğer genel başkanlar o koltuğa oturmadan önce acaba ne anlam ifade ediyordu? diyen Akdoğan, şunları kaydetti:

Koltuktan ayrıldıktan sonra ne anlam ifade edecekler. Siz o koltuğa ne katıyorsunuz, onu görmek lazım. Bunların derdi, küçük olsun, benim olsun.Küçük bir partinin genel başkanlığı onun için en önemli şey. Bunlarınki çünkü senlik-benlik davası. Bu yüzden varlığımıza karşılar, politikalarımıza, düşüncemize, siyasi zihniyetimize değil çünkü onların bir politikası, zihniyeti, düşüncesi yok. Bu yüzden bizi politik olarak eleştiremiyorlar. Sadece varlığımıza tahammül edemiyorlar. Sen git, ben geleyim diyorlar. Böyle bir siyaset anlayışı olmaz. Başbakanımız Tunceli'ye gidemez dedi, Sayın Bahçeli gitti, tebrik ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatan topraklarında bütün siyasi partilerin başkanları her şehre gidebilir.

Bunu yapamamaları bir acziyet olur, güvenlik açısından devlet bu güvenliği herkese sağlar. Herkes de gidebilir. Burada kimsenin cesaretini sınamak için o söz söylenmiyor, ben biliyorum ki Bahçeli de korkak değil, diğerleri de değil. Böyle bir şeyi yakıştırmak da doğru değil, hepsi gidebilir. Mesele fiziken oraya gidip gitmemek değil.

Siyaseten gidebiliyor, varlık gösterebiliyor, oy alabiliyor musun? diye soran Akdoğan, Niye şehrin kenarındaki valilik alanında açıklama yapıyorsun? Şehrin içinde senin parti binan yok mu? Onun önünde niye konuşamıyorsun? Orada parti binan yoksa, siyaset yapamıyorsan, oy alamıyorsan sen zihninde Türkiye'yi bölmüşsün. Yani bizi bölücülükle suçlayacaksın, sen Türkiye'de birçok yere gidemeyeceksin, siyaset yapamayacaksın, oy alamayacaksın ama ben Şırnak'a, Edirne'ye de Trabzon'a da Muğla'ya da Hakkari'ye de gideceğim. Bu yüzden AK Parti, Türkiye'nin birliğinin, bütünlüğünün sigortasıdır, teminatıdır. AK Parti'yi bugün denklemden çekin, alın, Türkiye'nin bütünlüğünü sağlayacak başka bir siyasi hareket yok. Bu yüzden hepimize büyük iş düşüyor. Birlik siyasetini yüceltmek durumundayız şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul'da bir trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Barzani'den Kürt diasporasına çağrı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu