Bunun adı yıkım koalisyonu

Bunun adı yıkım koalisyonu


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kuvayı milliyenin ruhunda bu albayrak vardır ve hemen onun arasında dalgalanan Filistin'in bayrağı, Özgür Suriye'nin bayrağı vardır. Çünkü biz bütün bu kardeş halkları buluşturmaya, bu kardeş halkları ezeli ve ebedi kardeş kılmaya yöneldik dedi.

Davutoğlu, Kuvayı Milliye Meydanı'nda Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan 114 tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmaya, kuvayı milliye ruhunun başkenti olarak tanımladığı Balıkesir'i ve Balıkesirlileri selamlayarak başladı. 

Davutoğlu, alanda bulunanlara, Bizi rahmetle bekleyen, rahmetle karşılayan, bereketle bir araya geldiğimiz Balıkesirli yiğitlere, bacılara, zeybeklere, efelere, yörüklere selam olsun. Yağmur bereketi altında, şemsiyeler sebebiyle göz göze gelemediğimiz ama gönül gönüle konuştuğumuz bütün Balıkesirlilere, Kuvayı Milliye Meydanı'ndan selam olsun ve bu Kuvayı Milliye Meydanı'ndan işte bu meydandan bir milletin ayağa kalktığı Balıkesir'den Türkiye'nin her köşesine Hakkari'ye selam olsun, Rize'ye, Artvin'e, Van'a Diyarbakır'a selam olsun, Samsun'a Edirne'ye yurdun her köşesine selam olsun sözleriyle seslendi. 

Selamını tam bir inançla, tam bir güvenle millete duyduğu büyük bir aşkla verdiğine işaret eden Davutoğlu, İşte bu günler, kuvayı milliye ruhunun yeniden canlanması gereken günler. Bizim hiçbir kararımızda tesadüf yoktur. Hesap eder, kitap eder ona göre karar veririz diye konuştu. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan tesislerin 2010'de 110, 2011de 111, 2012'de 112, 2013'de 113'ünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde açıldığını aktaran Davutoğlu,  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, bu yılki 114 tesisin açılışının nerede yapılacağını sorduğunda, hiç tereddüt etmeden Balıkesir Kuvayi Milliye Meydanı dediğini söyledi. Davutoğlu, Çünkü buradan iki mesajı bütün milletimize iletmek istiyoruz. Bir kardeşlik mesajı. Kardeşlik, kardeşlik, kardeşlik dedi. 

Yeni bir kuvayı milliye bilinci uyandırmak için

 62. Hükümeti kurduktan, ağır sorumluluğu omuzlarına aldıktan sonra bütün yurdu dolaştığını anlatan Davutoğlu, bir taraftan yoğun hükümet faaliyetleriyle, iç güvenlik reformu, uyuşturucuyla mücadele, iş sağlığı reformu gibi büyük reformlara Ankara'da imza attıklarını, bir taraftan da yurt dışında Avustralya'ya, Filipinler'e, Irak'a gittiklerini, bir taraftan da adım adım vatanın her bir köşesini dolaştıklarını aktardı. Davutoğlu, Niye biliyor musunuz? Yeni bir kuvayı milliye bilinci uyandırmak için diye konuştu. 

Davutoğlu, bir hafta boyunca gerçekleştirdiği ziyaretleri aktararak, Bu haftasonu da özellikle arkadaşlarıma talimat verdim. Haftasonları ülkemizin bir doğusunda olacağız, bir batısında, bir kuzeyinde bir güneyinde, bir merkezinde bir köşesinde ama her yerde. Sadece ve sadece milletimizle buluşacağız ifadesini kullandı. 

Dün Erzurum ve Kars'ta olduklarını anlatan Davutoğlu, Şimdi o iradeyi tarihimize bir mühür gibi kuran Balıkesir Kuvayı Milliye Meydanı'ndayız. Biraz sonra da Kırklareli'ne Trakya'daki kardeşlerimle buluşmak üzere gideceğim. Bu takvimin esası şudur; biz nasıl 17 Mayıs 1919'da Alaca Mescit'te 41 yiğit bir araya geldi, bir meşale yaktı. İşte şimdi bir meşale yakıyoruz. Bu meşalenin adı yeni Türkiye meşalesi. Aziz Balıkesirliler, bu meşaleyi tutuşturma şerefi de sizlere ait. Onun için geziyoruz. Tekrar milletimize bir aşk ve şevkle yola, tarihe doğru yürümek üzere çağrıda bulunmaya geliyoruz şeklinde konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, 12 yılda demokrasinin olgunlaştığını, milli iradenin birçok engeli aşarak bu günlere geldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

12 yılda, borç dilenen, bir IMF memurunun önünde hesap vermek zorunda kalan Başbakanlar gitti, bütün dünyanın önünde ceket iliklemek zorunda olduğu yeni liderler Türkiye'ye damga vurdu. İşte bu sebeple bütün kumpasları, bütün engelleri aşarak 10 Ağustos'ta Başbakanımızı, Kurucu Genel Başkanımızı bu aziz milletin oylarıyla Cumhurbaşkanı seçti ve şu mesajı verdi:'Yeter, söz de karar de sadece ve sadece aziz milletimize aittir'. Birçok oyunlar oynadılar. Gezi provokasyonları, 17-25 Aralık provokasyonları, zannettiler ki bu millet, milli iradeden taviz verir. Tehditlerle, şantajlarla bu milletin yürüyüşünü kesmek istediler, ama durduramadılar. Bütün Türkiye'yi adım adım, karış karış dolaşarak herkese diyeceğiz ki 'artık bu topraklarda kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışan bir takım fitne odakları değil, nasıl Balıkesir'de ayağa kalkan kuvayı milliye ruhu, bütün bu yiğitleri Sarıkamış'ta dün huzurunda bulunduğumuz Allahuekber şehitleriyle buluşturmuşsa, biz de 100 yıl sonra bütün bir milleti tek bir safta buluşturmanın yolunu, gayretini göstermeye çalışıyoruz. 

Hiç tereddüt etmeyin Balıkesirliler, artık güneş yükselmeye başlamıştır. Yükselen güneşi durdurmaya, karanlığı, eski Türkiye'yi getirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Şunu söylüyoruz: Türkiye'nin her bir köşesinde bazıları var biliyorsunuz Doğu'ya gidiyorlar, Batı'ya gidemiyorlar. Bazıları Batı'ya gidiyor, Doğu'ya gidemiyor, bazıları İç Anadolu'ya gidiyor, başka yerlere gidemiyorlar. Ama biz son iki aylık programımızla son bir haftalık programımızla gösterdik ki bu ülkede milleti temsil etmek zorunda olanlar, temsil makamına talip olanlar, milletin huzuruna her yere gidecekler. Doğu'da Erzurum'a Kars'ta dün kardeşlerimizle kucaklaştığımız gibi bugün burada Balıkesir'de, öğleden sonra da Kırklareli'nde kardeşlerimizle kucaklaşacağız." 

Davutoğlu, bu aşkla yola çıktıklarını, bu aşkla dünyanın her yerindeki mazlumlara sahip çıkarken, bu aziz milleti temsil etme onurunu taşıdıklarını kaydetti. Gittikleri her yerde, hem ülkenin her bir köşesinde hem de Orta Asya içlerinden Orhun Anıtları'ndan Afrika'da Somali'ye kadar, Balkanlar'da Saraybosna'dan Myanmar'da Arakan'a kadar bu albayrağı dalgalandırdıklarının ve dalgalandırmaya devam edeceklerinin altını çizen Davutoğlu, İşte kuvayı milliye ruhu budur. Kuvayı milliyenin ruhunda bu albayrak vardır ve hemen onun arasında dalgalanan Filistin'in bayrağı, Özgür Suriye'nin bayrağı vardır. Çünkü biz bütün bu kardeş halkları buluşturmaya, bu kardeş halkları ezeli ve ebedi kardeş kılmaya yöneldik dedi. 

Şanlıurfa'da yiğit Urfalı kardeşiyle buluştuğunda, Suriyelilere, Halep'ten gelen Türkmenlere, Kobani'den gelen Kürtler'e, Lazkiye'den, Hama'dan gelen Araplar'a nasıl sahip çıktıklarını görmekten büyük onur duyduğunu ifade eden Davutoğlu, Bu millet öylesine aziz bir millettir ki kendisi nasıl kuvayı milliyeyi başlatacak iradeyi göstermişse, özgürlükleri, onurları için çarpışan kardeşlerine de kapıyı kapatmaz ve kapatmayacaktır. İşte, bir taraftan siyasi anlamda demokrasimizi, milli irademizi güçlendirirken, diğer taraftan da ekonomik inşa faaliyetine devam ediyoruz. Her açıdan, bu faaliyetler, ülkemizin yeniden ayağa kalkmasına öncülük edecek faaliyetlerdir. Artık Türkiye 2001'de olduğu gibi borç isteyen bir Türkiye değildir, aksine borç veren, yardım eden kendi savunma sanayisini kuran bir Türkiye'dir" diye konuştu.

Balıkesir halkına, yeni Türkiye'nin kudret ve şefkatinden memnun olup olmadıklarını soran Davutoğlu, Bu kudret ve şefkati dünyanın her yerine yaymak üzere hareket eden sizlerin temsilcilerine destek vermeye hazır mısınız? dedi. Davutoğlu, Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın her güreşe çıktığında arkamda aziz Türk milletinin gücünü hissederek çıkıyorum dediğini anımsatarak, Biz de her mücadeleye girdiğimizde arkamızda 77 milyon vatandaşımızın gücünü hissederek giriyoruz. Bundan dolayı başımız eğilmiyor, her zaman vakuruz diye konuştu.

AK Parti'nin arkasından kenetlenmiş, tek vücut olmuş aziz bir millet olduğunu belirten Davutoğlu, Allah, bu millete ve bu devlete zeval vermesin. Bize öyle bir kudret ve şefkat versin ki gözlerinin içine baktığımız her mazlum biz de merhameti biz de şefkati görsün. Aziz Balıkesirliler, biz bu aşkla yolumuza devam ediyoruz dedi.

Davutoğlu, 114 tesisin bugün Türkiye'nin her bir köşesinde açıldığını ifade ederek, 29 farklı ilde tesis açılacağını söyledi. 1954'ten 2011 yılına kadar 461 gölet yapıldığı bilgisi veren Davutoğlu, şöyle devam etti:

Şimdi 3 yılda binbir gölete imza attık Hükümet ve Orman Su işleri Bakanlığımız olarak. Binbirincisi de sembolik. Binbirincisi, KKTC'de açıldı. Anavatandan yavru vatana, denizin altında su götürme projesi gibi tarihi proje yanında bir de bin gölet Türkiye'ye inşa edilirken, binbirincisini de yavru vatanımız, kardeşimiz KKTC'ne inşa ediyoruz. 

Bu gölette, 6 baraj, 13 gölet, 36 gölet ve sulama, çok sayıda sulama projeleri, fidanlar, ormanlıklar, milli parklar projeleri ile 28 vilayetimizde 114 dev esere bugün imza atıyoruz.

Türkiye'ye kardeşlik mesajı veriyoruz

Açılışlar için Kuvayı Milliye Meydanı'nı seçtiklerini dile getiren Davutoğlu, Bir taraftan 62. Hükümet olarak yeni Türkiye'yi inşa etme yolunda Kuvayı Milliye Meydanı'nda kuvayı milliye öncülerine söz verirken, 'bundan sonra bu topraklar hep bağımsız olacak' derken, diğer taraftan da burada açtığımız tesislerle bütün Türkiye'ye kardeşlik mesajı veriyoruz diye konuştu.

Davutoğlu, artık Türkiye'nin doğusunun batı ile kuzeyinin güneyi ile bu projelerle birleştiğini belirterek, projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Bizim dönemimizde 3 milyar 250 milyon fidan dikildi

Yürüttükleri bir başka kampanya hakkında da bilgi veren Davutoğlu, Bizim dönemimizde 3 milyar 250 milyon fidan dikildi bu topraklara. İnşallah kısa zamanda dünya nüfusu kadar fidan, Anadolu ve Trakya topraklarına dikilmiş olacak" dedi. Davutoğlu, bu topraklarda dünyadaki her bir insan için bir fidan olacağını anlatarak, gelecek nesillere yeşil bir Türkiye bırakmak istediklerini söyledi. 

Balıkesirlilerin, çok şanslı olduğunu, Türkiye'nin en yeşil arazilerinin, en zengin doğal kaynakların burada bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, Marmara ile Ege denizini birleştirdiklerini anlattı. Davutoğlu, "En önemlisi, kuvayı milliye ile bir milletin gönlünü ve ruhunu birleştiriyorsunuz" dedi. 

Balıkesir'in, buraya yapılacak hizmetlerle, doğudan batıya, kuzeyden güneye giden herkesin kesişeceği yer haline geleceğini ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

İstanbul-İzmir otobanı tamamlandığında Çanakkale geçişiyle Çanakkale köprüsü-Edremit-Balıkesir bağlandığında, hepsi biraraya geldiğinde en hızlı trenlerin ve otobanların kesiştiği merkez şehir Balıkesir olacak.

Herkes Balıkesir'e girerken Kuvayı Milliye şehitlerine Fatiha okuyarak girecek ve selametle yoluna devam edecek.

Biz, bu topraklarda yepyeni fidanlar yetiştiriyoruz

Bugün yapılacak açılışla 250 milyon fidan, bu aziz topraklar üzerinde yükselmeye başlayacak diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

Geçen sene Gezi provokasyonunda, bazı ağaçlarımızın ki -her ağaç bizim için kutsaldır- sadece yayalaştırma işlemi dolayısıyla bir yerden bir yere taşınması -bakın kesilmesi, yok edilmesi değil, taşınması için- kıyameti koparanlar, Türkiye sokaklarını, İstanbul, İzmir, Ankara sokaklarını vandalizme boğanlar, şimdi ders almalılar. 

Biz, bu topraklarda yepyeni fidanlar yetiştiriyoruz. Binlerce değil, onbinlerce, yüzbinlerce, yüzmilyonlarca değil milyarlarca fidanı bu toprağa ektik ve onun gölgesinde gelecek nesiller inşallah şen ve özgür yaşayacaklar.

Şimdi halkı tahrik eden Sayın Kılıçdaroğlu'na sorma vakti değil mi? diyen Davutoğlu, Şu toprağa diktiğin tek bir fidan var mı? Tek bir taşı, bir taşın üstüne koydun mu? diye sordu. Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Biz devleti biliriz dediğini aktararak, Biz, devleti nasıl bildiğini iyi biliriz. SSK'da neler yaptığını; O'nun döneminde SSK'nın ne hallere düştüğünü bu millet çok iyi biliyor. Bir televizyon muhabiri karşısında mahcup mahcup mahcup başını önüne eğerek konuşmasını çok iyi biliyor diye konuştu. 

Davutoğlu, şöyle devam etti:

SSK Genel Müdürü olduğun dönemde ne yaptın ki şimdi Başbakanlığa talipsin. Bana dört yıl verin diyor. Bu millet CHP'ye on yıllar verdi ama seçme şansı olmadığı için. Bilerek vermedi; tek parti döneminde baskıyla aldınız bu milletten yılları. Biz, o yılları telafi etmeye çalışıyoruz. 

Bu milletin bırakın 4 yıl, 4 dakika bile sana bu ülkeyi teslim etmez bu millet Kılıçdaroğlu. Teslim etmez, dört dakikada batırırsın sen, dört dakikada milleti millete düşman edersiniz siz.

Davutoğlu, Şimdi Kılıçdaroğlu'na sorma vakti değil mi Balıkesirliler? Soralım mı? Yalova'da ne oldu? Yalova'da o asırlık çınarları kim kesti? CHP kesti. Yalova Belediye Başkanı kesti. Yalova milletvekili de çıktı özür diledi diye konuşmasını sürdürdü.

Başbakan Davutoğlu, Şimdi Taksim'de, Gezi Parkı'nda taşınan, kesilmeyen 10 ağacı, buradan hareketle milletin gecesini gündüzünü zindan edip Türkiye'yi dünyaya en kötü şekilde tanıtmaya çalışan CHP'lilere söylüyorum. Bir şekilde bir muhasebe yapın. Yalova'daki o asırlık çınarlara, Atatürk'ün emaneti olan o çınarlara, o yeşillere ne oldu? Kim kıydı onları? Aziz Balıkesirliler, CHP'liler sadece yıkmayı bilirler, tahrip etmeyi bilirler ifadesini kullandı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aynen şimdi Diyarbakır'da bir de yeni koalisyonun haberciliğini veriyor. Diyor ki birisi soruyor. HDP ile koalisyona girecek misiniz? diye. Siyasette 24 saat bile uzun ne olacağı belli olmaz' diyor. Yani Kobani'den hareketle Diyarbakır, Van, Bingöl, Bitlis sokaklarını vandalizme boğanlarla, Gezi olaylarını bahane ederek oradaki İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i vandalizme boğanlar koalisyon yapmak istiyorlar. Bunun adı yıkım koalisyonu. Ama millet, bütün bu koalisyonlar karşısında 30 Mart'ta ne dediyse, 10 Ağustos'ta ne dediyse, 2015 Haziranında da aynı sözü söyleyecek ve diyecek ki 'Kim ne yaparsa yapsın, biz sadece kuvayı milliye gönüllülerine destek veririz. Milleti birleştirenlere destek veririz. Ülkeyi inşa edenlere destek veririz'. İşte onun için aziz Balıkesirliler, sizden bir söz duymaya geldim. Kuvayı milliye ruhunu ayağa kaldırmaya hazır mısınız? Kuvayı milliye ruhuyla Türkiye'nin her bir köşesini kardeş kılmaya hazır mısınız? Balıkesir kongrelerine 1919'da gelen Ege'nin yiğitlerine, zeybekleriyle efeleriyle aynı günlerde Erzurum Kongresi'nde bir araya gelen dadaşları, doğulu yiğitleri hep beraber birlikte olmaya, çağırmaya hazır mısınız?

Başbakan Davutoğlu, Allah bu milletin birliğini, beraberliğini daim etsin. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Allah bugün hizmete açtığımız, Türkiye'nin her bir köşesindeki 114 tesisi bereketli kılsın, barajlarını rahmetle doldursun, göletlerini, sulama tesislerini bereketle, toprakla buluştursun. Oralarda yetişecek olan fidanları, genç nesil fidanlarımız gibi büyüyen bir çınar haline getirsin diye konuştu.

Davutoğlu, konuşmasını İşte bizim yolumuz budur, sizin duanız budur. Allah yolumuzu hayır eylesin, menzilimizi hayır eylesin, vaktimizi hayır eylesin. Yeni Türkiye hayırlı, mübarek olsun. Allah'a emanet olun. Allah yar ve yardımcımız olsun diyerek tamamladı.

Notlar

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan 114 eserin toplu açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği telgraf da okundu. Telgrafında, açılışı yapılacak tesislerin ortaya koyduğu gibi Türkiye'nin istikrar içinde büyümeye, kalkınmaya, 2023 hedeflerine güçlü adımlarla ilerlemeye devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete alınan eserlerin Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Mehmet Muş ve Nureddin Nebati, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve diğer yetkililer katıldı.

İşte güller yetişmeye başlıyor

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının ardından Van, Diyarbakır, Konya, Antalya ve Balıkesir Altınova'ya video konferansla yapılan bağlantılarla açılışlar gerçekleştirildi. 

Van Valisi Aydın Nezih Doğan'ın, Bazı kişilere yıkmak, yakmak yakışır, bazılarına da imar, inşa etmek yakışır. 7 Ekim 2014'te Erciş ilçesinde esnaflarımız büyük zarar gördüler, 7 Kasım'da siz onları tamir ettiniz, bugün esnafımız çalışıyor sözleri üzerine Başbakan Davutoğlu, 6-7 Ekim olayları olduğunda 'Yıkılan her yerde gül yetiştireceğiz' demiştik. İşte güller yetişmeye başlıyor diye konuştu.

Bakanlar ve protokol üyeleriyle temsili açılış kurdelesini kesen Davutoğlu, sahne önünde bekleyen vatandaşları, yanlarına giderek selamladı. Yağmur altında gerçekleşen tören sırasında çocuklara oyuncak dağıtıldı.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu