Dışişleri Bakanlığı'ndan Sırpça başsağlığı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Sırpça başsağlığı


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tanju Bilgiç, bir gazetecinin Galatasaray-Kızılyıldız basketbol maçında bir Sırp taraftarın öldürülmesine ilişkin sorusu üzerine de gelişmeleri üzüntüyle takip ettiklerini belirtti. 

Bilgiç, konuya ilişkin Sırp makamlarına da Sırpça başsağlığı dileklerini iletti. Bilgiç, ardından şunları söyledi:

Sırp vatandaşının hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduk. Başsağlığı ve sabır diliyorum. Temennimiz bir daha böyle olayların meydana gelmemesi ve faillerinin yakalanıp cezalarını çekmesidir. Adli süreç faili ortaya koyacak ama ilişkilerimiz bu tarz olaylardan etkilenmeyecek kadar güçlü temellere sahip. Olaydan sonra birçok bakanımızSırp mevkidaşlarıyla görüşerek üzüntülerini dile getirdi. Spordaki şiddet iki devlet arasındaki ilişkileri etkilememeli.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretini değerlendiren Bilgiç, görüşmelerde Türkiye-ABD ilişkilerinin yanı sıra Suriye, Irak ve DEAŞ tehdidi bağlamında görüş alışverişleri yapıldığını aktardı. İki müttefikin sorunları açık şekilde görüştüğü önemli bir ziyaret yapıldığının altını çizen Bilgiç, Kıbrıs, enerji güvenliği, Ukrayna konularının da görüşmelerde gündeme geldiğini belirtti. Bilgiç, birçok konuda fikir birliği içinde olduklarını dile getirerek, Bölgesel, uluslararası barış ve istikrarın tesis edilmesi açısından Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin güçlü olması gerektiğine inanıyoruz dedi.

Papa'nın Türkiye ziyareti

Bilgiç, Papa Franciscus'un yarın başlayacak Türkiye ziyaretine değinerek, papanın Ankara ve İstanbul'da görüşmeler yapacağını ve pazar günü ülkesine döneceğini hatırlattı. Bu, ülkemize yapılan dördüncü Papa ziyareti diye konuşan Bilgiç, daha önce 1967, 1977, 2006'da ziyaretlerin yapıldığını anımsattı. Sözcü Bilgiç, ikili ilişkiler, kültürlerarası diyalog, Medeniyetler İttifakı, yabancı düşmanlığı, ırkçılıkla mücadele, açlık ve yoksullukla mücadele ile bölgedeki gelişmelerin ziyaret sırasında gündeme geleceğini söyledi. 

Bu ziyaret için toplam 900 gazetecinin akredite olduğu bilgisini veren Bilgiç, bunlardan 69'unun papa ile seyahat ettiğini dile getirdi.

Bilgiç, ayrıca 29 Kasım'da Yunanistan Dışişleri bakanı Evangelos Venizelos'un Türkiye'ye geleceğini de söyledi. 

Putin'in Türkiye ziyareti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de 1 Aralık'ta beşinci kez yapılacak Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı için Türkiye'ye geleceği bilgisini veren Bilgiç, bu ziyarette iki ülke arasında 5-6 anlaşmanın imzalanacağını bildirdi. Rusya'nın Türkiye için hem bir komşu hem de önemli bir ticaret ortağı olduğuna işaret eden Bilgiç, İkili ilişkileri ilgilendiren tüm konular Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesinde gündeme gelebilir diye konuştu.

Bilgiç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kıbrıs'taki duruma ilişkin ortak komite çağrısında bulunduğunun hatırlatılması üzerine, Kıbrıs'taki müzakere sürecinin Rum tarafının masadan kalkmasıyla son bulduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kıbrıs'ta hidrokarbon kaynakları konusuna ilişkin özel şirket kurulabileceği ve çalışmaların bu şirket aracılığıyla yönetilebileceği önerisinde bulunduğunun altını çizen Bilgiç, bu önerinin Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide'nin Ankara'yı ziyaretinde de dile getirildiğini ifade etti.

Kerkük'teki son durum

Tanju Bilgiç, DEAŞ'ın 25-26 Kasım gecesi kent merkezini ele geçirmek amacıyla Kerkük'ün güneyine saldırıda bulunduğunu hatırlatarak, örgütün şehri ele geçirmesi halinde yüzbinlerce kişinin göç etmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu dile getirdi. Bilgiç, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ve Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile konuya ilişkin telefonda görüştüğünü söyledi.

Eğit-donat konusu

Sözcü Bilgiç, bir soru üzerine ilk etapta 2 bin Suriyeli muhalifin Kırşehir'de eğitimi konusunda müzakerelerin devam ettiğini ancak henüz son noktaya gelinmediğini söyledi. 

Bir gazetecinin Eskiden IŞİD kelimesini kullanıyordunuz. Şimdi neden DAEŞ diyorsunuz sorusuna karşılık, İslam'ın bir barış dini olduğunu ve bu nedenle terörle yan yana getirmemek gerektiğini vurgulayan Bilgiç, bu nedenle bundan sonra IŞİD kelimesini değil, örgütün adının Arapça kısaltması olan DEAŞ'ı kullanacaklarını söyledi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu