Bu emanete sahip çıkmaya kararlıyız

Bu emanete sahip çıkmaya kararlıyız


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Kampı'nda Suriye'den Türkiye'ye sığınanlara hitap etti.

Davutoğlu, konuşmasına Kürtçe olarak Hoşgeldiniz Kobanili kız ve erkek kardeşlerim. Kobani bizim evimiz, Türkiye de sizin eviniz. Biz sizin ailenizdeniz. Gününüz hayırlı olsun, hayırlar getirdiniz diyerek başladı.

Ardından Türkiye sizin evinizdir, asırlardır biz beraber yaşadık. Sizin acınız bizim acımızdır. Sizin mutluluğunuz, bizim mutluluğumuzdur diye konuşan Davutoğlu, Evimiz, sınırımız ama en önemlisi gönlümüz size sonuna kadar açıktır dedi.

Son 3 yıl içinde Türkiye'ye Suriye'den Kürt, Arap, Türkmen, her kesimden 1 milyon 650 bin kişi geldiğini ve Türkiye'nin bu kişileri muhabbetle karşıladığını ifade eden Davutoğlu, Kobani'den de Türkiye'ye 17-19 Ekim'de üç günde 134 bin kişinin geldiğini belirtti.

Başbakan Davutoğlu, Hoşgeldi, sefa geldi. Şu anda 192 bin Kobanili kardeşimiz Türkiye'de. Bilin ki Türkiye sizin evinizdir, yuvanızdır. Bütün vatandaşlarımız da sizin öz kardeşlerinizdir ifadelerini kullandı.

İsimleri Afad oldu

Biraz önce bir çadırda nur yüzlü üç güzel bebek gördüğünü anlatan Davutoğlu, kampta doğan bu üç kız çocuğuna, annelerinin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) olan minnetinden dolayı Afad ismi verdiğini söyledi. 

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu şunu gösteriyor, Suruç ile Kobani, Türkiye ile Suriye, Halep ile Urfa kardeştir ve kardeş kalacaktır. Biz burada sizleri gönülden ağırlarken, şunu da bir kez daha teyit ediyoruz, inşallah bir gün Kobani bütün bu tehditlerden, saldırılardan kurtulacak ve sizler inşallah evinize döneceksiniz. O zamana kadar da bizim misafirimizsiniz, hep gönlümüzde ve ülkemizde, şehrimizde başımızın üzerinde yeriniz var. Düşünün 134 bin Kobanili Kürt kardeşimizi ağırladık, bu vazifemiz. 3 yılda bütün Avrupa ülkelerinin aldığı mülteci 134 binden az. Çünkü biz kardeşiz. Çünkü biz ebediyete kadar kardeş olarak kalacağız. Bizim gönlümüzde her bir Suriyeli'nin, her bir Kürdün, Arabın, Türkmenin apayrı yeri vardır. İnşallah birgün Suriye, tekrar barışa kavuştuğunda her biriniz Türkiye'nin orada bir temsilcisi olacaksınız.

Kobani'den gelenleri bağrına basan Suruçlu ve Şanlıurfalı vatandaşlara teşekkürlerini ileten Davutoğlu, Bu zor günler geçer ama bu günlerde gösterilen kardeşlik unutulmaz. Allah Kobani'yi ve Kobanili kardeşlerimizi korusun. Allah inşallah hepinize evlerinize dönmeyi nasip etsin. Bütün komşu şehirler, köyler, kasabalar gibi Kobani bize tarihin emanetidir. Bu emanete sahip çıkmaya kararlıyız diye konuştu.

Davutoğlu, konuşmasını da Kürtçe olarak Tekrar hoşgeldiniz, hayırlı geldiniz Kobanili kız ve erkek kardeşlerimiz diyerek bitirdi. Bu arada, Davutoğlu'nun tüm konuşması Kürtçe olarak tercüme edildi. 

Çocuklardan Başbakan Davutoğlu'na şarkı 

Başbakan Davutoğlu'na Suruç'taki kamp ziyaretinde eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de eşlik etti. 

Yatılı ilköğretim bölge okul binasını ve okul bahçesindeki çadırları da ziyaret eden Davutoğlu, buradaki çocuklara çeşitli oyuncaklar dağıttı.

AFAD tarafından bir çadırda hizmet verilen anaokulunu da gezen Başbakan Davutoğlu'na buradaki çocuklar Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirdi.  

Başbakan Davutoğlu, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Cemalettin Haşimi tarafından da Kobanili Ahmet ve Zehra Atiye çiftiyle tanıştırıldı. Çiftin Muhammed Baran Atiye ve Berfin Atiye isimli çocuklarını seven Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, çiftle bir süre sohbet etti.

Sohbet esnasında Zehra Atiye'nin ağlayarak Sare Davutoğlu'nu Kobani'ye dönünce evlerinde ağırlamak için davet ettiği ve Davutoğulu'nun da daveti kabul ettiği görüldü.

Arada geçen sınırın önemi yok

Kobanili Ahmet Atiye, Başbakan Davutoğlu'na 19 Eylül'den bu yana kendilerine gösterdikleri misafirperverlikten ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, Yüreğinizi bize açtınız. Biz de biran önce vatanımıza geri dönmek istiyoruz. Hayatta olduğumuz sürece bu iyiliği unutmayacağız. Yaptığınız bu iyiliğin altından nasıl kalkarız bilmiyoruz dedi.

Bu sözler üzerine Başbakan Davutoğlu da Bu bizim vazifemizdir. Herkes unutsa da ne Kobani'deki ne de Suriye'deki diğer kardeşlerimizi unutmuyoruz. Bize hiçbir borcunuz yok. Sizin dedeleriniz de bizim dedelerimiz. Sizin dedeleriniz ve bizim dedelerimiz beraber her yerde savaşarak borçlarını ödedi. Siz bizim kardeşimizsiniz. Arada geçen sınırın önemi yok şeklinde konuştu.

Kampta kalan çocuklarla ilgilendiğini ifade eden Davutoğlu, İnşallah biraz önce gördüğüm çocukların düğünlerine de Kobani'ye geliriz, sizlerin misafiri oluruz dedi.

Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, çocukları kucaklarına alarak yakından ilgilendi. Başbakan Davutoğlu'nun, Muhammed Baran Atiye'yi havaya atarak sevdiği görüldü.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu