CHP'li Tanrıkulu üst mahkemeye başvurdu

CHP'li Tanrıkulu üst mahkemeye başvurdu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun avukatı, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmek üzere, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğine verdiği dilekçede, yayın yasağının kaldırılmasını talep etti.

Basın özgürlüğüne ve kamusal meselelerle ilgili bilgi edinmenin kamu yararına olduğu savunulan dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen yayın yasağı kararı, insan temel hak ve özgürlüklerini orantısız şekilde kısıtlayan, hukuki dayanaklardan uzak ve atıf yaptığı kanun maddeleri ile birlikte değerlendirildiğinde dahi kabul edilemez niteliktedir. Bu nedenle sadece sonuçlarına vakıf olduğumuz ve fakat içeriğini öğrenemediğimiz kararın itiraz incelemesi neticesinde kaldırılması, demokratik hukuk devleti olmanın ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ile T.C. Anayasası hükümlerinin zorunlu sonucudur.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından gerçekleştirilen taleple Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen yayın yasağı kararının itiraz incelemesi neticesinde kaldırılmasını müvekkil adına arz ve talep ederiz.

Meclis Soruşturma Komisyonunun yazısı üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğince, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine, 27 Aralık 2014 tarihi mesai bitimine kadar yayın yasağı getirilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu