Faizler gerilemeye devam ediyor

Faizler gerilemeye devam ediyor


Tahvil - bono piyasasında 2 yıl ve 10 yıl vadeli gösterge faizlerde düşüş sürüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) geçen hafta faizlerde değişikliğe gitmemesinin ardından gerilemeye devam eden 2 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi son 13 ayın ve 10 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi de son 17 ayın en düşük düzeyine indi.

Güne yüzde 7,85'ten başlayan 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 10 baz puanlık düşüşle yüzde 7,74'e gerileyerek 30 Ekim 2013'ten bu yana en düşük seviyesini gördü. On yıl vadeli gösterge tahvilin faizi ise güne yüzde 8,21'den başladıktan sonra bu seviyeden gelen alımlarla yüzde 8,04'e kadar geriledi. 10 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi 20 Haziran 2013'te yüzde 7,60 seviyesine kadar düşmüştü.

Analistler, Avrupa ve Asya ülkelerinin merkez bankalarının, büyüme ve enflasyon endişeleriyle genişlemeci politikalar izlemesinin küresel piyasalarda faizlerin düşmesine yol açtığını belirtiyor. Yurt içinde ise gerileyen petrol fiyatları, enflasyonist baskıların azalması ve TCMB'nin sıkı duruşuna kararlı bir şekilde devam etmesinin faizlerin düşmesinde etkili olduğu kaydediliyor.

Tahvil piyasasında alımların hem yerli hem de yabancı kaynaklı olduğunu görmekteyiz

Ata Portföy Fon Yönetimi Direktörü Cem Tözge, dün tahvil piyasasında başlayan yoğun alımların bugün de sürdüğünü hatırlattı. Kurun da aynı zamanda gerilemesinin yabancı girişlerine işaret ettiğini aktaran Tözge, TCMB'nin geçen haftaki faiz kararının piyasalar tarafından oldukça olumlu algılandığını vurguladı. 

Tözge, TCMB'nin sıkı duruşu ve 2015 yılı enflasyonuyla ilgili vurguladığı kendinden emin söylemlerin, gelecek dönemlerdeki enflasyon beklentilerini pozitif etkilediğini söyledi. Tahvil piyasasındaki alımların hem yerli hem de yabancı kaynaklı olduğuna dikkati çeken Tözge, ABD'de 10 yıllık tahvil faizlerinin tekrar yüzde 2,30 seviyesinin altına gelmesinin de piyasalara moral veren diğer bir gelişme olduğuna işaret etti.

Tözge, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), Japon ve Çin merkez bankalarının piyasaları destekleyici aksiyonları da tüm dünyada tahvil faizlerini olumlu etkilemekte. Bu gelişmeler ışığında 2 yıllık gösterge tahvil faizi önümüzdeki günlerde yüzde 7,50 seviyesini, 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 8,00'in altını test edebilir" görüşünü de paylaştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu