Çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz

Çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm Süreci'ni kararlılıkla sürdüreceğiz ama Hakkari'den Edirne'ye, Muğla'dan Artvin'e kadar Türkiye'nin her bir köşesinde, kamu düzenini kesinlikle zaafa uğratmayacak her türlü tedbiri de almaya kararlıyız dedi.

AK Parti 99. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, GAP Tarımsal Eğitim Araştırma Merkezi'nin konferans salonunda başladı.

Toplantıda konuşan Davutoğlu, AK Parti'nin güzel geleneklerin, özgün yaklaşımların partisi olduğunu belirterek, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı geleneğinin AK Parti tarafından başlatıldığını ve yıllardır aksamadan devam edildiğini söyledi.

Ankara'da yapılan son toplantıda, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın her ay farklı bir şehirde yapılmasına karar verildiğini anımsatan Davutoğlu, Bütün illerimiz böyle güzel faaliyete ev sahipliği yapmak isterdi. Hepsine gitmekten büyük zevk alırdık, hepsinde yeni bir anlam bulurduk ama Şanlıurfa'yı seçmemizin anlamına geldiğimizde; Şanlıurfa tevhidi geleneğin beşikliğini etmiş, başlangıcı olmuş kutsal bir mekan, Hazreti İbrahim'in mekanı, İbrahimi geleneğin, inancı için çekinmeden ateşe yürüyen bir peygamberin geleneği olan bir yer. O geleneğin takipçileri olan bizler için Şanlıurfa önemlidir diye konuştu.

Davutoğlu, tevhidin sadece bir inanç değil, birlik, beraberlik anlamında da Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, tevhidini temsil etmesi bakımından Şanlıurfa'nın ilk toplantı için tercih edilmesinde etkili olduğunu dile getirerek, Tek başımıza gelmedik, 81 vilayetle geldik. Anadolu'yla, Trakya'yla geldik, Dicle, Fırat, Sakarya, Seyhan, Ceyhan, Yeşilırmak, Kızılırmak'la geldik. Birileri güzel nehirleri, dağları birbirinden ayırmak isterken, bizler birleştirmek için geldik, tevhid için geldik. Hep beraber tek bir yürek olmaya geldik dedi.

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın sadece parti kurulları ile kurumlarının arasında istişare toplantısı şeklinde olmasını istemediklerini, toplantının düzenlendiği şehirde bir şölen havasında etkinliklerin düzenlenmesini istediklerini belirten Davutoğlu, dün Şanlıurfa'da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi başkanlığında ekonomi zirvesi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında mültecilerle ilgili bir çalıştay tertip edildiğini ifade etti. Davutoğlu, toplantı için Şanlıurfa'ya gelen belediye başkanlarının farklı gruplar halinde 13 ilçe belediye başkanlığını, AK Parti Genel Merkez teşkilatından bir grubun da Akçakale Mülteci Kampı'nı ziyaret ettiğine işaret ederek, "Burada bir formel toplantı yapmaya gelmedik. Bir araya gelip bir toplantı salonuna kapanıp daha sonra ayrılmaya gelmedik. Burada ekonomi gibi her şehir için can damarı olan konuyu tartışmış olduk, mülteciler konusu başta olmak üzere, sosyal meselelerimizi ve kardeşliğimizi ilgilendiren konuları tartıştık. İşte AK Parti'nin diğer partilerden farkı bu. AK Parti gönülleri buluşturmaya geliyor, sadece sandıkla milleti buluşturmaya değil, ondan önce gönülleri buluşturmaya, bu gönüller arasında sarsılmayacak köprüler kurmaya geldik. Selam olsun bu köprüleri kuran gönül erlerine, bütün illerimize Şanlıurfa'dan selam ifadelerini kullandı.

Gelecek toplantı Edirne'de

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, aralık ayındaki Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın da Edirne'de yapılacağını bildirdi.

Davutoğlu, son bir ay içinde Kahramanmaraş, Kayseri, Bursa, İstanbul, Ankara, Nevşehir-Hacıbektaş, Ağrı-Patnos ve Tunceli’yi ziyaret ederek, etkinliklere katıldığını, yurtdışı itibariyle de Avustralya, Filipinler ve Irak'ta temaslarda bulunduğunu hatırlatarak, bu temaslarında birçok önemli gündem maddesini tartıştıklarını, önemli kararlara imza attıklarını ve kararların hayata geçirilmesi için eylem planları hazırladıklarını anlattı.

En kısa zamanda TBMM'de görüşülerek karara bağlanacak

Çalışmalarındaki ilk gündem maddesinin iç siyasi gelişmeler ve demokratikleşme çabaları olduğunu ve 62. Hükümeti kurar kurmaz ele aldıkları ve hiçbir zaman taviz vermeden devam ettirecekleri konulardan birisinin Çözüm Süreci olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

Ancak 6-7 Ekim olayları, bugün Suruç'u da ziyaret edeceğiz ve orada Suriye'nin her bir kesimine olduğu gibi Kobani'deki kardeşlerimize de bir gönül yakınlığında beraber olduğumuzu göstermek için orada olacağız. 6-7 Ekim olayları sebebiyle ortaya çıkan yeni bir  durum söz konusu oldu. Bazı çevreler Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ayrıca büyükşehirlerimizde Türkiye'nin demokratik atmosferini istismar ederek vandalizme, şiddete yönelmeye kalktılar. Biz bunların karşısında devlet ahlakının gereği olarak soğukkanlı bir tavır sergiledik ve hep şunu vurguladık; Çözüm Süreci kamu düzeninin alternatifi değildir, kamu düzeninin olmadığı yerde Çözüm Süreci hayata geçirilemez. Bu sebeple bu ay içinde iç demokratikleşme anlamında, sosyal ve siyasal sorunlar perspektifinde üç önemli reformu hayata geçirdik. Birincisi İç Güvenlik Reformu ve özgürlüklerin korunması. Sadece 6-7 Ekim bağlamında değil, daha da genel bir çerçevede, güvenliği teminat altına almak açısından değil, özgürlükleri de derinleştirmek açısından çok köklü bir reform paketini hazırladık, bu hafta pazartesi günü TBMM'ye sevk ettik.

Bir taraftan vatandaşlarımızın özgürlükleri ve hakları korunur, bürokraside ciddi kolaylaştırmalara giderken, diğer taraftan güvenlikle ilgili yeni bir yapılanma esas alındı. Birçok bürokratik işlem kolaylaştırıldı, isim değiştirmeden pasaport almaya kadar, vatandaşlarımızın devletle olan ilişkilerinde devletin vatandaşımıza, borcu olan en kısa, en doğru yoldan hizmet götürme taahhüdünü yerine getirecek tedbirler aldık. Daha etkin ve koordineli bir güvenlik yapılanmasıyla ilgili jandarmamızın sicil ve diğer alanlarda, mülki görevler bağlamında İçişleri Bakanlığımıza doğrudan bağlanması ve bazı süreçlerde yeniden yapılanması için adımlar atıldı.

Başbakan Davutoğlu, son yaşanan olaylardan edinilen tecrübeyle özellikle toplantı ve gösteri hakkının kullanılması esnasında ortaya çıkacak istismarları yok edecek, toplantı ve gösteri yapma özgürlüğünü teminat altına alacak ciddi düzenlemeler getirdiklerine vurgu yaparak, bu düzenlemelerin de en kısa zamanda TBMM’de görüşülerek karara bağlanacağını bildirdi.

Davutoğlu, Çözüm Süreci'ni kararlılıkla sürdüreceğiz ama Hakkari'den Edirne'ye, Muğla'dan Artvin'e kadar Türkiye'nin her bir köşesinde kamu düzenini kesinlikle zaafa uğratmayacak her türlü tedbiri de almaya kararlıyız dedi.

6-7 Ekim olaylarına da atıfta bulunan Erdoğan, bu olayları tırmandıranların Biz belli alanlarda, sadece bir tek siyasi görüşe, bir tek siyasi yaklaşıma izin veririz, farklı siyasi görüşler burada barınamazlar" mesajını iletmek istediklerini belirtti.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

Onun için parti binalarımıza saldırdılar. Onun için farklı siyasi görüşlere sahip vatandaşlarımızı hunharca katlettiler. Patnos'ta da vurguladığım gibi buradan da Şanlıurfa'dan da tüm AK Parti kadrolarına hem selamlarımı iletiyorum, hem de şu mesajın bilinmesini istiyorum; Türkiye'nin her yerinde siyaset yapmaya, Türkiye'nin her yerinde al bayrağı ve AK Parti bayrağını dalgalandırmaya kararlıyız ve bundan hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Şimdi bir sınav günüdür. Eğer gerçekten Çözüm Süreci samimiyetle savunulacaksa, herkes şiddeti, nefret dilini, kini ve en önemlisi de silahı bir kenara koyacak ve Çözüm Sürecini siyasal alanda yürüyen bir süreç olarak her türlü görüşün ifade edildiği ama nihayetinde temel muhatabın sadece millet olduğu bir süreç olarak başarıya ulaştırmaya gayret etmek durumunda herkes. Bu çerçevedeki adımlarımız devam edecek. Hem kamu düzenini teminat altına alacağız, hem de çözüm süreci konusunda son yaptığımız toplantıdan sonra aldığımız kararlar çerçevesinde adamlar atmaya devam edeceğiz.

Kapsamlı bir çalışma içine girdik

Hacı Bektaş Veli ziyareti, yaptığı görüşmeler ve son olarak da Tunceli'deki temaslarına değinen Davutoğlu, Aslında Türkiye'de Alevi vatandaşlarımızla ilgili ortaya çıkmış ve çıkabilecek sorunlarla ilgili çok kapsamlı bir çalışma içine girdik açıklamasını yaptı. 

Gerek Hacı Bektaş, gerekse Tunceli'de verdiği mesajların açık olduğunu ve bu topraklardaki kardeşliği savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

Hazreti İbrahim'in yolu ile Ehli Beyt'in yolu birbirinden ayrılamaz, bu anlamda Şanlıurfa da Tunceli'den, Hacı Bektaş'tan ayrılamaz. Hazreti İbrahim'in yolu aynı zamanda onun torunları olan Ehli Beyt'in de yoludur. Bu tarihi birlikteliği bu topraklarda egemen kılacağız. Bununla birlikte eşit vatandaşlık haklarını da egemen kılacağız. Kimse etnik ve mezhebi inancı, geçmişi dolayısıyla ya da konuştuğu dil dolayısıyla ya da siyasi görüşü dolayısıyla bu topraklarda tahkir edilemeyecek, ötelenemeyecek, ayrımcılığa tabi tutulamayacak. Bu çerçevede adımlar atarken, birçok tepkiler aldık. Bu tepkilerin geleceğini biliyorduk. Birilerinin tek parti zihniyetini savunmaya devam edeceğini biliyorduk. Özellikle CHP'nin. Ama MHP de o kuyruğa girdi ve birlikte CHP'nin tek parti dönemindeki uygulamaları savunmaya yöneldiler. Aslında AK Parti'nin 'Yeni Türkiye' diye bugün ısrarla savunduğu ilkelerle 'Eski Türkiye'nin alışkanlıkları arasındaki temel fark son tartışmalarla ortaya çıkmıştır. Birileri milleti adam etmeye ayarlı bir devlet anlayışını benimserken, biz millete hadim olan, millete hizmet eden devlet anlayışını savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Yeni Türkiye'nin felsefesi budur.

Muhabbetin sözcüsü olmaya devam edeceğiz

Davutoğlu, birilerinin kendisinden farklı düşünenlere düşmanca duyguları körüklerken, kendilerinin ise bütün düşmanların karşısında muhabbetin sözcüsü olmaya devam edeceklerini söyledi. 

Geçtiğimiz haftalarda, Baas zihniyetinin Türkiye'deki karşılıkları olarak bu partileri işaret ettiğimde aslında bunu göstermeye çalışmıştık" diyen Başbakan Davutoğlu, "Düşününüz; çatı aday diye cumhurbaşkanlığı seçiminde bir araya geldiler, birliktelikleri de devam edecek... Ama ne yönde devam ediyor görüyorsunuz. Tek parti zihniyeti yönünde. Onlar çatıyla uğraşacaklar biz ise milletin temelinden hareketle yepyeni bir siyasi sistem, yepyeni bir anayasal sistem, yepyeni ve güçlü bir devlet inşa etme yolunda devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.  

Erzincan'ı ziyareti sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kayınvalidesinin vefat haberini aldığını ve ondan sonra da şu ana kadar Kılıçdaroğlu ile ilgili herhangi bir eleştirel cümle kurmamaya özen gösterdiğini bildiren Davutoğlu, bunu taziyesine saygı için yaptığını anlattı.

Kılıçdaroğlu, ailesine tekrar taziyelerini ileten Davutoğlu, şunları kaydetti:

Dün de ifade ettim, siyasete bir seviye, karşılıklı bir saygı getirmek gerekir diye. Ama maalesef bugün sabah, havaalanından buraya gelirken, Sayın Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'da yaptığı bir toplantıdaki ifadelerinden anlıyorum ki Kılıçdaroğlu'nun kulakları bu tür çağrılara kapalı. Gönülleri kapalı olanların kulakları da kapalı olur zaten. Gönüllerini açamayanlar, kulaklarını kapatırlar bu tür çağrılara. Orada kullandığı ifadelerle bizi başbakanlığa çağırıyor. Şimdi herhalde herkes Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak bu ülkenin sorumluluğunu üstlenmek için nasıl gayret sarfettiğimizi takip ediyor ve Türkiye'de herhangi bir iktidar boşluğu oluşturmadığımız gibi bütün bu geçiş sürecinde, daha da kuvvetli ve güçlü bir ivme ile kongrelerimizde, seçime hazırlıklarla geleceğe hazırlandığımızı görüyor. Hiç Kılıçdaroğlu dertlenmesin, onun halini de görüyor herkes, bizim kudretimizi de görüyor, bizim şefkatimizi de görüyor.

Herkes 'hafazanallah' der.

Kılıçdaroğlu, kendisini kitlesi nezdinde tatmin edebilmek ve partiden ayrılanları itham edebilmek için, CHP'nin iktidar olamayacağına inananlar partiyi terk etsin" dediğini anımsatan Davutoğlu, Kendisinin de inandığını zannetmiyorum, böyle bir kriter koyacaksa önce kendisinin kapıdan çıkıp gitmesi gerekecek dedi. 

Bir anket yapılsın Türkiye sathında, CHP'nin iktidara geleceğine inanan kimse çıkar mı? sorusunu soran Davutoğlu, şunları dile getirdi:

Hadi böyle bir ihtimal zuhur etse, herkes 'hafazanallah' der. 'Allah bizi muhafaza etsin' der çünkü CHP iktidarlarının ne getirdiğini biliyor. Kendi partisinin geçmişiyle yüzleşemeyen Kılıçdaroğlu, sadece tek parti geçmişi değil, yakın geçmişiyle de yüzleşemeyen Kılıçdaroğlu, bize meydan okumaya kalkıyor. Tunceli'de, Dersim'de oradaki kardeşlerimizle kucaklaştık, emin olunuz Şanlıurfalılar, ben her birine teşekkür ediyorum. Gerek cemevinde, gerek sokaklarda, gerek kongremizde gördüğümüz hava dolayısıyla.Milletimizin birliğine, beraberliğine güvenim bir kez daha arttı. Patnos'a gittiğimde AK Parti kadrolarında tek bir nebze tereddüt hali görmedim. O vandalizmle belediye binamız yakılmıştı, birçok tahribat yapılmıştı ama AK Parti neferlerinde tek bir tereddüt görmedim. Hepsini alınlarından öpüyorum.

Tunceli'de de AK Partili olsun olmasın hiç kimsenin gözünde nefret hali görmediklerini belirten Davutoğlu, Hep ışıltı, hep tebessüm, hep güleryüz, hep kucaklama hissi. Sayın Kılıçdaroğlu, Tunceli'ye gitmişken bari bu özelliği alıp gelseydi, Hak Muhammed Ali yolundaki muhabbet dilini alıp gelseydi ama böyle taziye günlerinden hemen sonra bile açık ve son derece çirkin ifadelerle siyaset yapmaya devam ediyor. Bizim çağrımıza kulak kapatıyor diye konuştu. 

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na Başbakan yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan yardımcıları, Şanlıurfa AK Parti milletvekilleri, AK Partili büyükşehir belediye başkanları, AK Parti il başkanları katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkleri köpeklerle arayan Avusturya'ya anladığı dilden cevap
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
Polonya'da alışveriş merkezine saldırı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu