İsrail germeye devam ediyor

İsrail germeye devam ediyor


İsrail, Mescid-i Aksa'da görev yapan Filistinli güvenlik görevlilerinin işine son vermeye hazırlanıyor.

Haaretz gazetesinde yer alan haberde, Kamu Güvenliği Bakanı İzak Aharonoviç tarafından hazırlanan kanun tasarısına göre, Aksa'da görev yapan ve Müslüman olmayanların Aksa avlusuna girmesini engelleyen Filistinli güvenlik görevlilerinin işine son verilecek.

Murabit olarak adlandırılan ve hem erkek, hem de kadınlardan oluşan Filistinli güvenlik görevlileri, Mescid-i Aksa'dan sorumlu Ürdün Vakfı tarafından destekleniyor. Hiç bir silah veya savunma malzemesi taşıma hakkı bulunmayan murabitler"in aylık maaşı ise 3 bin ila 4 bin şekel arasında değişiyor.

Söz konusu kanun tasarısının hazırlıkları, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu ay başında yaptığı açıklamada, murabitler"i Aksa'da gerçekleşen olayları kışkırtmakla suçlamasının ardından başladı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ile İsrailli yetkililerin zaman zaman Mescid-i Aksa Külliyesi içine girmesi üzerine sık sık gerginlik yaşanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu