Adalet kadın erkek eşitliğinde

Adalet kadın erkek eşitliğinde


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Bir cumhurbaşkanı eşitlik kadının fıtratında yoktur diyorsa, bu ülkede sadece kadın için değil bütün toplum için eşitliği ve adaleti mumla arasanız bulamazsanız dedi.

Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın tamamını, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadınlara ayırdı.

Yaşamın her alanda iki kat daha fazla sömürüye, eşitsizliğe maruz kalan kadınların sorunlarına Meclis çatısı altında da yeterince yer verilmediğini ifade eden Yüksekdağ, kadına yönelik şiddeti ortadan kaldıracak iradenin sergilemediğini savundu.

Eğer bir yerde savaşın ve şiddetin dili konuşuluyorsa bundan en fazla zarar görenler kadınlardır. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi ifadesini kullanan Yüksekdağ, şunları kaydetti:

Türkiye'de kadın cinayetleri ve şiddet, siyasetin de doğrudan bir gündemidir ama Türkiye'deki egemen siyaset, kadın cinayetlerini, kadınların özgürleşmesi sorununu politik bir mesele olarak görmüyor.

Kadın cinayetleri ve şiddet, politik mesele olarak görülmediği için bu memlekette her gün kadınların öldürülmesine yol açan bir katliam yaşanıyor. Kadınlar her gün ölüm tehdidiyle yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Bu ülkede bu kadar ağır bir sorun politikanın konusu değilse, bu politikanın konusu başka ne olabilir? Bu sorun Meclis'in, siyasi iktidarın gündemi değilse nerenin gündemidir?

Bu Meclis savaş tezkeresi çıkarmak için jet hızıyla toplanıyor, gece yarıları bir araya geliniyor. Siyasi iktidar zeminini sağlamlaştırmak için toplanıyor ama her ne hikmetse bu Meclis, ölen yüzlerce kadın gerçeği karşısında acil olarak toplanma konusunu gündemine dahi almıyor. Bu Meclis'in kadın cinayetlerini önleme acil gündemiyle toplanması için daha kaç kadının ölmesi gerekiyor? Meclis, bu tavrından derhal vazgeçmelidir. Meclis, derhal ve acil gündemli olarak kadın cinayetleri durdurmak için bir araya gelmelidir, hükümet sorumluluk üstlenmelidir.

Eşitsizlik zihniyetini kurumsallaştırıyorlar

Kadınların hak ve özgürlük taleplerinin karşılanması gereken sorumluluklar arasında olduğunu ifade eden Yüksekdağ, Bu ülkenin Cumhurbaşkanı açıklama yapıp, kadınla erkek arasındaki eşitsizliğin kadının fıtratı gereği, erkeğin fıtratı gereği olduğunu iddia edebiliyor. Eşitsizlik, kadını ayrımcılığa tutma zihniyetini, bütün devlet kademelerinde kurumsallaştırıyorlar görüşünü savundu.

Bir Cumhurbaşkanı eşitlik kadının fıtratında yoktur diyorsa, bu ülkede sadece kadın için değil bütün toplum için eşitliği ve adaleti mumla arasanız bulamazsanız diyen Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu ülkede kadın ile erkek arasındaki eşitlik sağlanamadığı için adalet sağlanamıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na sorsanız, kadının yaratılışı gereği zayıflık onun fıtratında vardır. Zayıflıklarından dolayı daha fazla gözetilmesi gerekir. Kadın eğer sizin dediğiniz gibi korunması, kollanması gereken, erkekten daha fazla gözetilmesi gereken bir cins ise sizin bütün iktidarınız boyunca bunu gözetmek için ne yaptınız? Kadınlar bunu sorar size? 'Kadın da olsa çocuk da olsa gereğini yapın' derken kadının gözetmiş miydiniz sayın Erdoğan? Bu sözlerin gerçek anlamı iyi biliyoruz. Erdoğan ve AKP'nin zihniyetinde kadın ve erkek hak ve özgürlük alanında eşit görülmemiştir.

Sayın Erdoğan büyük bir bilirkişi. Kadınlıktan da en iyi o anlar analıktan da o anlar, hatta çıkıp bütün kadınlara analık ve kadınlık dersi verir. Bu sözler karşısında çok şaşırmıyoruz. Siz eğer feministleri, kadın özgürlük mücadelesini yürütenleri, çok değil birazcık anlamayı başarabilseydiniz bu ülkede toplumsal adalet, eşitliği, özgürlük, demokrasi bu kadar yerlerde sürünmezdi.

Anaların ağlamaya devam ettiğini belirten Yüksekdağ, Bölgenin bir köşesinde 'kadınlar eşit değildir' deniliyor, bir başka köşesinde bir başka zihniyet kadınları köle gibi satıyor. Ben bu zihniyet arasında bir fark göremiyorum diye konuştu.

Aslan, aslandır, dişi ya da erkeği yoktur

Yüksekdağ, Uluslararası Acil Eylem Platformu'nun kurularak kadınların IŞİD barbarlarının elinden kurtarılması gerektiğini söyledi.

Barış ve çözüm sürecinin ilerletilebilmesi ve Kürt sorununun demokratik, barışçı bir temelde çözülebilmesi için de kadınlara kulak verilmesi gerektiğini belirten Yüksekdağ, Barış mücadelesi içinde yer alan ve savaşın acılarını yaşayan kadınları dinlememiz gerekiyor. Alevi halkının sorunlarını çözmek istiyorsanız, Dersim'li kadınları dinleyin diye konuştu.

Yüksekdağ, Kürtçe olarak Aslan, aslandır, dişi ya da erkeği yoktur deyimini söyleyerek, Kadınlar dört bir yanda aslan gibi direniyor dedi.

Toplantıya kadın örgütlerinin temsilcileri de katıldı, iki temsilci kısa birer konuşma yaptı. Toplantının izleyicileri de kadınlardan oluştu.

Öte yandan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bir gazetecinin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın HDP'ye yönelik sözlerini anımsatması üzerine, buna HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanıt vereceğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu