Temel başlıklar Irak ve Suriye

Temel başlıklar Irak ve Suriye


Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın görüşmelerinin temel başlıklarını, Irak ve Suriye oluşturdu.

Başbakan Davutoğlu ve ABD Başkan Yardımcısı Biden, dün akşam Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde çalışma yemeğinde bir araya geldi. Davutoğlu ve Biden, bugün de Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nin kapanış oturumunun ardından yaklaşık 30 dakikalık, kısıtlı katılımlı bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakanlık yetkililerinden Davutoğlu-Biden görüşmelerine ilişkin alınan bilgiye göre, oldukça açık ve verimli geçen temaslarda temel konu başlıkları, Irak ve Suriye oldu.

Davutoğlu, Biden'a, Bağdat ve Erbil ziyaretine ilişkin izlenimlerini aktardı. Türkiye ve ABD tarafı, Irak'ta yeni hükümet ve sürece destek verilmesinde mutabık ve kararlı olduklarını ifade ederken, iki ülkenin süreçle ilgili iki temel ortak olduğu vurgulandı.

Görüşmelerde Türkiye, Suriye konusunda IŞİD'e karşı daha kapsamlı bir strateji geliştirilmesini istedi. Esed yönetiminin gitmesi gerektiğinin altını çizen Türk tarafı, semptomlarla uğraşmak yerine asıl meseleye odaklanılması gerektiği görüşünü belirtti. 

Bu konuda Türkiye'nin ABD'den farklı düşünmediği ancak sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda her zaman mutabık kalınamayabildiği ifade edildi. 

Bir yetkili, Öte yandan, Türkiye ve ABD arasında bu konuda görüşmeler devam ediyor. Obama'nın özel temsilcisi John Allen, iki kez Türkiye'ye geldi. ABD Başkan Yardımcısı Biden da Türkiye'de konuya ilişkin temaslarda bulunuyor dedi.

Peşmerge eğitimi

Görüşmelerde, IŞİD'e karşı oluşturulan eğit-donat süreci de ele alındı. Türkiye'nin konuya önem verdiği vurgulandı. 

Türkiye, Irak'ta peşmerge eğitimine başlarken, Başbakan Davutoğlu da Irak ziyareti sırasında, eğitim verilen kampları ziyaret etmişti.

Doğu Akdeniz enerji kaynakları

Davutoğlu ve Biden görüşmelerinde, Doğu Akdeniz enerji kaynakları konusu da ele alınırken, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının bölgedeki tüm halkların ve tarafların çıkarına kullanılması gerektiği şeklinde görüş alışverişinde bulunuldu. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu