Komploya karşı önlem aranıyor

Komploya karşı önlem aranıyor


MELDA ÇETİNER- AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ile  danışmanı arasında yaşanan olay, "milletvekillerine komplo kurulabileceği" endişesiyle önlem arayışlarını

MELDA ÇETİNER- AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ile  danışmanı arasında yaşanan olay, "milletvekillerine komplo kurulabileceği" endişesiyle önlem arayışlarını gündeme getirdi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, milletvekilinin komplo ile karşı karşıya kaldığı bir durumun yaşandığını belirterek, "Biri gidip milletvekilinin veya başka bir insanın banka hesabına, hesap numarasını bilmeden para yatırabilir. Bunun da bir iş karşılığında yatırıldığı ifadesini koyabilir. Milletvekillikleri anlık olarak hesaplarını kontrol edemiyor. Bu da hem milletvekilinin itibarını zedeleyecek, hoş olmayan durumların yaşanması sonucunu doğurabilir" dedi.

 Bu durumlara karşı önlem alınması  gerektiğini savunan Elitaş, konuyu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ilettiğini ifade etti. Babacan'ın banka yetkilileriyle görüşerek erken uyarı ya da anında uyarı sistemiyle banka hesaplarındaki hareketleri, para giriş ve çıkışlarının kişilere bildirilme yükümlüğü getirilip getirilemeyeceği konusunda çalışma yapılmasını istediğini aktaran Elitaş, şöyle konuştu:

"Milletvekilleri her an komployla karşı karşıya kalabilir. Milletvekillerinin hesaplarına para yatırılıp, 'iş takibi karşılığıdır' ifadesi konulabilir. Çünkü hesap hareketlerini milletvekillinin her gün anında takip etmesi mümkün değildir. Çoğu zaman milletvekilleri banka hareketlerini danışmanları aracılığıyla yapıyor, ekstreleri takip edemiyor. Milletvekilinin hesabına para yatırma komplo amaçlı olabilir. Komplo amaçlı yapılacak girişimleri önlemek için tedbirler alınması gerektiği kanaatindeyim. En son olayda böyle bir durum hasıl olmuştur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak, TBMM üyelerinin itibarlarının zedelenmemesi için tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi, hesaplarında erken uyarı bildirim getirilerek Bankalar Birliği hızlı şekilde değerlendirip hayata geçirmelidir. Bu tüm hesaplarla ilgilidir. Milletvekili özelinde bir şey yapmaya gerek yok. Konuyla ilgili genel bir uygulama hayata geçirilebilir. Hesabınızdan birisi kötü niyetle para çekebilir, para yatırabilir, sizin adınıza çek kopyalayıp, o çeki yazıp götürüp başka birine ciro edip hesaptan çekebilir. Hesap hareketlerine aylık ekstreler yerine, hesap hareketlerini tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi belli limitin üstünde giriş çıkışlarda bankalar müşterilerine bildirme yoluna gitmelidir. Bu sahtekarlıkla mücadeleye önemli katkı sağlayacak."

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu